szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A World Aquatics kuvaiti vezetőjének magyar kapcsolatairól szerzett értesüléseit írta meg a lap.

Mielőtt hazautazott és lemondott volna, utolsó bejegyzésében azzal a Huszain al-Muszallammal, a World Aquatics (Vizes Világszövetség) vezetőjével fotózkodott Novák Katalin a dohai vizes világbajnokságon, aki néhány nappal később korrupciós botrány érintettje lett.

Az Inside the Games című olimpiai szakportál a múlt héten arról írt, hogy a kuvaiti sporthatóság arra kérte az ügyészséget, indítson nyomozást al-Muszallam ellen, a gyanú szerint ugyanis hatalmas szerződéseket köthetett felesége és gyerekei cégeivel. A feltételezett visszaélést a Kuvaiti Olimpiai Bizottság főigazgatójaként követte el, amikor 10,4 millió eurónak megfelelő, állami támogatásból származó megbízást adott a 2021-es Öböljátékok előtt családtagjai vállalatának.

A cikkben is pedzegették, hogy al-Muszallam jó kapcsolatokat ápol Magyarországgal, állítólag magyar útlevele és magyarországi ingatlanja is van. Azt is megemlítették, hogy a World Aquatics központja a tavalyi, fukuokai vb idején megszületett döntés értelmében 2027-re Lausanne-ból Budapestre költözik, ahol impozáns csarnokot és vízi sportolókra optimalizált edzőközpontot építene az egykori Láng Gépgyár területén.

A beruházást magyar részről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter írta alá, s bár a pénzügyi konstrukció nem ismert, a kormány adókedvezményekkel és infrastrukturális beruházásokkal segítheti.

Al-Muszallam már a 2017-es vb alatt is korrupciós botrányba keveredett, akkor egy hangfelvétel miatt, amelyen a sportdiplomata az Ázsiai Olimpiai Tanács képviseletében arról egyezkedik egy kínai marketingügynökség képviselőjével, hogy a szponzori bevételek tíz százalékát juttassák neki és társainak „jutalékként”. Korábban az FBI is nyomozott utána egy FIFA-vezető megvesztegetése miatt.

Korrupciós botrány borzolja a kedélyeket a vizes vb alatt

A jelenlegi alelnöknek, Huszain al-Muszallamnak kell kemény napok elé néznie egy nyilvánosságra hozott hangfelvétel miatt.

A dohai vizes vb alatt ráadásul a mostani is csak a második problémás ügye volt: az Inside the Games szerint az Ázsiai Vizes Kongresszuson elbagatellizálta az Ázsiai Vizes Szövetségből hiányzó milliók kérdését és azonnali választáson megszavaztatta magát és közeli társait a vezetőség élére.

Az Inside the Games cikkének megjelenése után megkerestük a WA-t, arra voltunk kíváncsiak, meg tudják-e erősíteni, hogy al-Muszallam ellen korrupciógyanú miatt vizsgálatot kezdeményeztek az ügyészségnél, kommentálják-e az ügyet, és hogy kivizsgálja-e azt a szövetség etikai bizottsága. A WA sajtóosztályáról telefonon reagáltak a kérdéseinkre, és azt közölték, hogy a lap lejárató anyagának hátterében az áll, hogy a tulajdonosai meg akarják buktatni a sportvezetőt, akivel a kuvaiti királyi családnak is konfliktusa van. Emellett arra figyelmeztettek, hogy jogi eljárást kezdeményeznek mindazon sajtótermékek ellen, amelyek beszámolnak az ügyről.

Az Index csütörtöki cikkében további részletekről is ír al-Muszallammal kapcsolatban. Úgy tudják például, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter a 2017-es budapesti vb idején éppen az akkortájt kirobbant korrupciós botrány miatt nem találkozott a sportvezetővel, akitől azonban a tavaly nyári vb-n már átvett egy kitüntetést a vizes sportok érdekében elvégzett munkájáért.

Emellett nem sokkal azután, hogy eldőlt, Budapestre költözik, és jelentős beruházást tervez végrehajtani a WA, al-Muszallam és a felesége rövid időn belül magyar állampolgárságot és magyar diplomata-útlevelet kapott.

A lap az ügyben kérdéseket küldött Szijjártó Péter tárcájának, azt tudakolta, hogy valóban kapott-e (diplomata)útlevelet al-Muszallam és a felesége. A minisztérium a cikk szerint nem kívánt reagálni.

Az Index emellett azt is tudni véli, hogy a Láng Gépgyár területére, a külső Váci úti rozsdaövezetbe tervezett sportkomplexumot – amelynek költsége legalább 150 milliárd forint – az elkészülte után megvásárolná a magyar állam, majd ingyen a World Aquatics rendelkezésére bocsátaná.

Szöllősi mellett ezreknek van diplomata útlevelük: ki és miért kapott ilyet Dzsudzsáktól Habonyon át Schadlig?

Az amerikaiak által feltartóztatott Szöllősi György fiaskója a példa arra, hogy a diplomata útlevél sem mindenható, mégis ezrével osztogatják. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, tömegével kapnak ilyet az aktuális hatalom olyan különféle rendű-rangú kegyeltjei is, akik csak az okmány presztízse miatt villognak vele szívesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!