szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Átverte őket egy országos térkőforgalmazó vállalkozás – állítják egy Facebook-csoport tagjai, akik több mint 120-an vannak. Többen feljelentést is tettek. A becsült kár az elmondásaik alapján 60-120 millió forint, de a tényleges ennél jóval több lehet. A lapunknak nyilatkozók azt mondják, a felszívódó cégek és fiktív lakcímek mellett személyes fenyegetések is hátráltatják a pénzük visszaszerzését. A rendőrség nyomoz.

2023 májusában rendeltem meg a térkövet, előre elutaltam a vételárat. Már ekkor gyanakodni kezdtem, mert számlát nem kaptam, több mint egy hétnyi könyörgés után állították ki, és hirtelen a kapcsolattartás is nehézkessé vált, alig tudtam elérni őket. Egy vagy két adagot szállítottak le a megrendelésből, majd eltűntek.”

Ilyen, és ezekhez nagyon hasonló esetekről számolnak be egy térköves kereskedővel kapcsolatosan a Facebookon több tucatnyian egy erre létrehozott csoportban.

„Online találtam meg a vállalkozást, a honlapja igényes volt, utánajártam a cégjegyzékben is, 2014-ben alapították, semmi nem utalt arra, hogy gond lenne, kedvesek, segítőkészek voltak” – írta a fent idézett panaszos. Ő a májusi megrendelés után augusztusban mondta fel a szerződést, és kérte vissza a vételárat, „de válasz nélkül hagytak, csak a hitegetés és a magyarázkodás ment. A vállalkozó arra hivatkozott, hogy visszaéltek a nevével, és ő maga is csalás áldozata. Próbáltam felvenni vele a kapcsolatot minden fórumon, de nem jártam sikerrel.”

Térköveket rakodó targonca egy debreceni tüzép telepen. Képünk illusztráció!
MTI / Oláh Tibor

A leírások alapján a cég kedvező feltételekkel ígért kiváló minőségű térkövet, a vételárat előre kérte, a szállítást pedig már másnapra, vagy nagyon szűk határidővel vállalta. A leírások szerint minden rendben volt, egészen addig, amíg a megrendelő elutalta az összeget. Azután a vállalkozó eltűnt, a kapcsolattartás megszakadt, az ügyfelek térkő és pénz nélkül maradtak. A rámenősebbek hosszas utánajárás eredményeként a megrendelés töredékét ugyan megkapták, de azt is csak azért, hogy a vállalkozó a részteljesítésre hivatkozva tovább húzhassa az időt.

A kommunikáció a károsultak leírása szerint teljesen egyoldalúvá vált, a vállalkozó, vagy valamelyik társa néha felbukkant, és körüzenetben magyarázkodva mindig egy következő időpontot jelölt meg teljesítési határidőként. „Voltam az irodájukban is, rendezettnek tűnt, a polcokon termékminták sorakoztak, amik közül válogatni lehetett. Két hétre rá, amikor már éreztem, hogy gond van, és nem szállítanak, ismét felkerestem őket az üzletben, de már hűlt helyük volt, lehúzott redőny fogadott. Amint kezdett egyre több átvert vevő gyülekezni, mindenhonnan tovább álltak. Nem véletlen, hogy az ország különböző pontjairól érkeznek a feljelentések, Gárdonytól Újpestig” – nyilatkozta az egyik károsult, aki évek óta próbálja visszaszerezni a pénzét. Szerinte a hatóságok tehetetlenek, kizárólag az együttes fellépés segíthet, ezért csoportot szervez, valamint újabb károsultak után kutat.

Ahhoz, hogy ennyi embert könnyen meg lehessen károsítani, több tényező együttállása kellett. A koronavírus-járvány idején az építőiparban szokássá vált az előre fizetés, a jelentős hiánnyal működő piacon a kivitelezők így próbálták meg lefoglalni az anyagot. Később ez a gyakorlat állandósult a kereskedők és a fogyasztók viszonyában is, a jog azonban nem alkalmazkodott a megváltozott helyzethez, és nem bővítette a megrendelők védelmét. Egy rosszhiszemű vállalkozás könnyedén visszaélhetett a kiszolgáltatottsággal, ahogyan az a térkőforgalmazó károsultjainak esetében is történt a panaszok szerint.

Az egyik megrendelő hangsúlyozta: hiába volt elővigyázatos, profin kivitelezett megtévesztésről van szó. „Igyekeztem óvatosan eljárni, mert nagyobb összegről volt szó. Átnéztem a honlapot, volt rajta ÁSZF, adatvédelmi nyilatkozat. Ellenőriztem a vállalkozást a cégjegyzékben, illetve személyesen is jártam az irodában – minden rendben volt. A vállalkozó jogász végzettségű, és elég jól ismeri a kiskapukat.”

A károsultak egyetértenek abban, hogy a jogrendszer jelenlegi formájában nem képes a problémák hatékony kezelésére, olyan elemi szintektől kezdve, mint az elkülönült, kvázi behajthatatlan cégvagyon, egészen a békéltető testületek eljárásáig, ahol úgynevezett önkéntes alávetés hiányában szinte lehetetlen a vállalkozásokat bármiféle kompenzációra vagy egyezségkötésre ösztönözni.

Jöttek a fenyegetések

A lapunknak nyilatkozó egyik károsult hosszú ideje próbálta felvenni a vállalkozóval a kapcsolatot, végül sikerrel járt, de nem olyan eredménnyel, ahogyan azt szerette volna.

„1,1 millió forintot utaltam át neki, majd miután felmondtam a szerződést, ebből kétszer 5000 forintot kaptam vissza összesen. A megadott e-mail-címen, telefonszámon elérhetetlen volt, a rendőrség nem lépett az ügyben, ezért kerülőúton az ismerősein, rokonain keresztül próbáltam elérni, sikertelenül. Pár nappal később legnagyobb meglepetésemre maga a vállalkozó keresett meg, telefonon. Ordítva hívott fel, hogy miért zaklatom a családját, majd megfenyegetett, hogy mindenkit, aki le akarja járatni, elintéz, és ha sarokba szorítják, nem ismer se Istent, se embert, és olyat tesz, ami bekerül a hírekbe is. Egyébként a fenyegetésen túl a vállalkozó mindent megtesz, hogy ne legyen hír az esetből, a károsultakat gyűjtő csoportban is vannak emberei, akik figyelik az aktivitást és a tagokat, és becsületsértésre hivatkozva tízmilliós perrel fenyegetnek mindenkit, aki próbál fellépni az ügyben.”

A megfenyegetett megrendelő azt mondta, neki szerencséje volt, mert nem a vállalkozóhoz köthető cégháló egyik térkőforgalmazó cégétől, hanem magától az embertől mint egyéni vállalkozótól kapott számlát, ezért nagyobb esélye van arra, hogy hozzájusson a pénzéhez, de így is szkeptikus.

Törölt cégek, sikertelen békéltetés, rendőrségi nyomozás

A vállalkozóhoz köthető hét cégből négy kényszertörlés, egy pedig felszámolás alatt áll, de két másik vállalkozása most is üzemel és fogadja az új megrendeléseket. Ezt kerestük személyesen, telefonon és e-mailben is. A székhelyként megadott címen – egy nagy társasház egyik lakásán – semmi sem utal a cég jelenlétére, az a kaputelefon névjegyzékében sem szerepel. E-mailben egy automatikusan generált válasz érkezett vissza, amelyben a megrendeléssel, illetve számlával kapcsolatos tájékoztatást későbbre ígérték.

A károsultak minden érintettet arra biztatnak, hogy tegyenek feljelentést, mert „szép szóval”, könyörgéssel nem jutnak már semmire. Többen fogyasztóvédelmi békéltető testületi eljárással próbálkoztak, sikertelenül. A Budapesti Békéltető Testület (BIB) évente közzétesz egy listát a nem együttműködő vállalkozásokról, a legfrissebb, idén január 15-i jegyzéken a vállalkozó különböző cégei 11 alkalommal szerepelnek. Ez azt jelenti, hogy a BIB felszólítása ellenére a vállalkozás nem tett az ügy érdemére vonatkozó nyilatkozatot, és a kitűzött meghallgatáson sem jelent meg, megakadályozva az egyezség létrehozását és az eljárás lefolytatását. Mivel az egyes cégekkel kapcsolatos felszámolások sem jártak eredménnyel, és ezek az eljárások sorra eredménytelenül zárulnak, a megrendelők utolsó lehetőségként a feljelentésben és a rendőrség segítségében bíznak.

Az ország különböző részeiből érkező feljelentéseket a gárdonyi rendőrkapitányságon egyesítették
Fazekas István

Az ország különböző részeiből érkező feljelentéseket a gárdonyi rendőrkapitányságon egyesítették. Kerestük őket, a feljelentések pontos számáról érdeklődtünk. A hatóság csak azt erősítette meg, hogy az ügyben zajlik büntetőeljárás, ennél többet a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árultak el.

Az egyik károsult szerint a probléma az, hogy a hatóságokkal folyamatosan úgy kommunikál a vállalkozó, mintha mindenképpen teljesíteni szeretne, csak jelenleg nem képes rá, és időt kér. „Tízezer forintos törlesztésnél részteljesítésre hivatkozik, miközben ezen a piacon alsó hangon 500 ezres és milliós megrendelésekről beszélünk.”

A károsultak egyetértenek abban, hogy a vállalkozónak nem a teljesítésre, csak arra kell idő, hogy eltüntesse a megszerzett összegeket, és az utolsó megmaradt cégének a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál fennálló tartozását sem törvénytiszteletből rendezte. „Ez két dolgot jelent. Az egyik, hogy [a vállalkozónak] van még vagyona, a másik, hogy azzal a céggel további tervei vannak.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!