Leteszteltük a Magyar Péter-féle EP-jelölti szavazás biztonsági rendszerét
Javában zajlik a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA), vagyis Magyar Péter pártjának EP-listáját összeállító bázisdemokrata politikai akció. Méghozzá online szavazással, és ahogy kipróbáltuk, minimális biztonsági védelem mellett.
hvg.hu
Pénteken délig tart az az online szavazás, amely alapján véglegesedik Magyar Péter pártjának EP-listája. Ahogy megírtuk, ezzel finisébe ér a Tisztelet és Szabadság Párt (TISZA Párt) EP-képviselőjelölti castingja: az első körös 538 pályázó közül a harmadik körre tízen maradtak versenyben.
Tarr Zoltán még nem döntötte el, hogy ő is menne-e a listára – mondta a hvg.hu-nak Magyar Péter, aki az általa átvett pártról és a Karmelita “fura urairól” is beszélt.
Szerda óta a bemutatkozó videóik alapján szavazni lehet a jelöltek sorrendjére, és a kapott szavazatok száma dönti el, hogy ki, hányadik helyen szerepel majd a listán. A 12 fős lista két fix szereplőjének helye azonban már versenyen kívül már eldőlt:
a listavezető Magyar Péter lesz, a harmadik pedig Tarr Zoltán református lelkész, akit kirúgtak állami állásából, miután kiállt Magyar mellett, a második helyre pedig a legtöbb voksot kapó női jelölt fut be.
Magyar Péter elismerte a hibát és azt bejelentette a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz.
A helyezés egyáltalán nem mindegy, hiszen a lista első három helye tűnik befutónak, vagyis brüsszeli mandátumszerző pozíciónak. Legalábbis az Euractiv legfrissebb előrejelzésében – ami azért egyelőre nem több, mint becslés – a TISZA Párt három mandátumra számíthat.
A lista negyedik helye ettől függetlenül még azért lehet esélyes, mert a húzónévnek az első helyre tett Magyar előre jelezte, hogy nem kíván Brüsszelbe menni, hanem itthon folytatja a politizálást és készül a 2026-os parlamenti választásokra.
Tíz nagyon különböző ember maradt versenyben az induló 538-ból, hogy Magyar Péter pártjának EP-képviselőjelöltje legyen. Végignéztük a bemutatkozó videóikat, és a kép túl tökéletes: mind sikeresek, mind tenni akarnak, és egyikük sem fél.
A tíz jelölt Youtube-videói cikkünk írásakor egyenként 50-90 ezer megtekintés körül járnak, de egyáltalán nem biztos, hogy ennyien szavaztak is a videók megtekintése után. A hvg.hu kipróbálta a szavazást, és a voks leadása után sem mutatta a rendszer, hogy eddig kire hány szavazat érkezett.
A próbaszavazás arra viszont jó volt, hogy teszteljük a szavazás biztonsági beállításait. Kiderült, hogy a voksolásba mindössze egy alapvető, egyszerű biztonsági modult építettek: létező email címről való regisztráció után, egy visszaigazoló levélben kapott linkre kattintva lehet szavazni.
Visszaigazoló emailben lehet megerősíteni és véglegesen leadni a szavazást
hvg.hu
Ugyanazzal az emaillel egyszer lehet voksolni, másodszorra a rendszer közli: “Már szavaztál.” Annak viszont nincs akadálya, hogy egy, akár percek alatt létrehozott új email címmel újabb voksot adjon le valaki, mivel semmilyen személyes azonosító adatot nem kér a rendszer.
Ez azt is jelenti, hogy némi munkát és időt nem kímélve, ha valaki nagyon akarja, “meghekkelheti” a rendszert úgy, hogy több frissen létrehozott emaillel több szavazatot is lead, ezzel előnyhöz juttatva kiszemelt jelöltjét – kérdés, hogy akár több tízezer voksnál mennyi ilyen szavazattal lehet fordítani.
Azonos email címmel csak egyszer lehet voksolni
hvg.hu
Akárhogy is, első ránézésre nem látszik, hogy a rendszer ki tudná zárni az ilyen szavazatdömpinges manipulációt. Talán GDPR és adatkezelési megfontolásokból nem olyanra tervezték az online szavazás rendszerét, hogy akár konkrét személyes adatok rögzítésével garantálják a személyenként legfeljebb egy voksot.
A hasonló módszerrel véghez vihető, szándékos manipuláció elvi lehetőségét nem tudta kizárni a legutóbbi, tavaly őszi nemzeti konzultáció online kitöltőfelülete sem, pedig azt sok millió forint közpénzből “fejlesztették”. Azt is kipróbáltuk annak idején, és kiderült, hogy lehet csalni vele:
Ennyi év után már biztos: az online nemzeti konzultációnál nem is cél, hogy kivédjék a csalást. Bár nehezítgetik a visszaélés lehetőségét, a milliókból „fejlesztett” rendszer továbbra is egy vicc. Az online felület mindig megdobja a kitöltési számokat, de mivel ez a politikai akció se komolyan nem vehető, se tétje nincs, a kérdés inkább az, sikerül-e idén is 10 milliárd forintnál többet elkölteni rá.
Közben a héten Magyar Péter, a TISZA Párt alelnökeként és EP-listavezetőjeként elkezdte kampánykörútját is. Gyulán indult a június 9-i választásokra készülve az országjárás, amelyről helyszíni riportunk itt olvasható, videós tudósításunk pedig ebben a cikkben látható:
Békés megyében kezdte országos turnéját az EP-választásra bejelentkező politikus.
Visszatérve a Magyar-párt EP-képviselőjelöltjeire, Tóta W. Árpád is végigpörgette a listát, és arra jutott, hogy “diplomaták, szakemberek, nyelvekkel és diplomákkal a hátuk mögött, kerek mondatokkal a szájukban”, és a jelöltek – legalábbis bemutatkozásukkal – hozzák a többi párt legjobbjainak szintjét:
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.