Tetszett a cikk?

Reciklált EP-lista, és néhány új arc – így foglalható össze Magyar Péter pártjának budapesti listája, amelyet ő vezet. Erről a listáról kerülhetnek majd be képviselők a fővárosi közgyűlésbe.

Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Friss cikkek a témában

Nem fogjuk hagyni, hogy Budapest a Fidesz és a kék Fidesz, a DK játszótere maradjon – ezt mondta Magyar Péter vasárnap a Tisza Párt debreceni tüntetésén. Ennek megfelelően kedden lépett is:

fővárosi listát állított, ráadásul olyat, amit ő vezet.

A lista amúgy így fest:

  1. Magyar Péter,
  2. Ordas Eszter,
  3. Porcher Áron Somerville,
  4. Böröck-Gémes Szilvia,
  5. Barna Judit Annamária,
  6. Bovier György,
  7. Kulja András,
  8. Gerzsenyi Gabriella,
  9. Kollár Kinga,
  10. Bujdosó Andrea Anna,
  11. Molnár Dániel,
  12. Orbán Árpád István.

Az ránézésre látható, hogy Magyar az

EP-képviselőjelöltjeit újra bevetette, annak a listának egy részét gyakorlatilag újra felhasználta.

A két listán hat név egyezik, és mindkettőt Magyar vezeti. Ő korábban azt mondta, hogy ha a választók voksai alapján be is kerülne, az Európai Parlamentbe nem fog beülni, azt egyelőre viszont még nem tudni, hogy a Fővárosi Közgyűlésben egy esetleges Tisza-frakciót vezetne-e.

A lista legismertebb tagja Kulja András sebész szakorvosjelölt, ő szerepel a Tisza EP-listáján is. Tiktokon 360 ezer követője van. Gerzsenyi Gabriella szintén szerepel az EP-listán, ő kárpátaljai származású, jelenleg jogász, az Európai Bizottságnál 15 évet dolgozott. Kollár Kinga ugyancsak európai parlamenti képviselő-jelöltje a Tiszának, szintén az Európai Bizottságnál dolgozik. Bujdosó Andrea programozó matematikus, Molnár Dániel pedig Cambridge-ben tanult, villamosmérnök, mindketten indulnak az európai parlamenti választásokon is.

Az EP-jelöltekről itt írtunk bővebben:

Tiktokker orvos, sikeres nők, Brüsszelben edződöttek, jogászok és csalódottak Magyar Péter pártjának EP-jelöltjei

Tíz nagyon különböző ember maradt versenyben az induló 538-ból, hogy Magyar Péter pártjának EP-képviselőjelöltje legyen. Végignéztük a bemutatkozó videóikat, és a kép túl tökéletes: mind sikeresek, mind tenni akarnak, és egyikük sem fél.

A Tisza listáján nincs rajta Dálnoki Áron, aki a párt XVII. kerületi polgármester-jelöltje, sem Balogh Balázs, aki a XVIII. kerületben indul Szaniszló Sándor ellenzéki polgármester ellen, ahogy nem került fel az a Markovits Szilvia sem, akit szintén a XVIII. kerületben indítanak képviselő-jelöltként.

Helyet kapott viszont rajta az a Barna Judit Annamária, aki egy hónapja még „nárcisztikus idiótaként” jellemezte Magyart, most azonban a Tisza párt jelöltje Kőbányán.

Magyar listájának eddig nem ismert szereplőiről viszont nem sokat tudni. Porcher Áron LinkedIn oldaláról annyi derült ki, hogy a férfi befektetési szakértőként dolgozik, szakdolgozatát 2015-ben a Corvinuson „A hordamagatartás jelenléte a tőzsdepiacokon, és mértékének változása az információs technológiai fejlődés következtében” címmel írta.   

Böröck-Gémes Szilvia művészek képviseletével foglalkozik, ebbe a feladatkörbe pedig cégének honlapja szerint beletartozik a „szakmai (film és színház) képviselet, üzleti együttműködések képviselete, szakmai- és céges rendezvények, sajtómegjelenéseik koordinálása, tartalomgyártásban való részvétel, tehetséggondozás, mentorálás, filmes casting szervezés”. Böröck-Gémes cége produkciós tevékenységet is végez, filmgyártásban, valamint színházi- és zenés produkciók létrehozásában és szervezésében is dolgozik. Művészeik között ott van Szabó Kimmel Tamás, Tenki Réka és Pálmai Anna is.

Bovier György az új nevek közül talán a legismertebb: motivációs előadó, tréner, honlapja szerint „nagyvállalati tanácsadó a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása témában”. A Magyar Paralimpiai Bizottság honlapján elérhető adatok szerint 2016 óta a magyar kerekesszékes tenisz válogatott kerettagja. 2002-ben egy autóbalesetben tört el a gerince, azóta kerekesszékben él.

Az, hogy Magyar fővárosi listát fog állítani, egyértelmű volt. Pártja a múlt héten négy kerületben is bejelentette, hogy polgármester-jelöltet állít, a listaállításhoz pedig elég három is. Magyar azt mondta, azt szeretnék, ha nélkülük Budapesten, a Fővárosi Közgyűlésben nem születhetne döntés. Ha a június 9-i önkormányzati választáson a Tisza listája valóban be tudna juttatni pár tagot a közgyűlésbe, az valóban jelenthetné azt, hogy akár a kormánypártok, akár az ellenzék szerez többséget, Magyar Péter formációja megkerülhetetlenné válik a testületben, így ha valami nekik nem tetszőt látnak, simán el tudják érni, hogy az ne menjen át, ne valósuljon meg az előterjesztett formában.

Arról Magyar Péter korábban, országjárása során beszélt Sümegen, hogy nincs rá idejük, hogy saját főpolgármester-jelöltet állítsanak. Ahhoz húszezer aláírás kell, amit bár valószínűleg össze tudtak volna kalapozni határidőre, közben párhuzamosan gyűjtöttek polgármester-jelöltjeiknek és az EP-listájukra is. Ennél nagyobb visszatartó erő lehetett, hogy nullából fel kellett volna építeniük egy megbízható karaktert Karácsony Gergellyel, Szentkirályi Alexandrával és Vitézy Dáviddal szemben, és vállalniuk kellett volna a kockázatát, hogy nagy arányban legyőzik a jelöltjüket.

Bár kezdetben úgy tűnt, hogy a Mi Hazánk javaslatára megszavazott, régi-új fővárosi listás választási rendszer a Fidesznek fog kedvezni, valójában pont ez tette lehetővé Magyaréknak, hogy eséllyel szólhassanak bele a következő öt évben a Fővárosi Közgyűlés tevékenységébe. A módosítással ugyanis ezentúl az jár, hogy a Fővárosi Közgyűlést nem polgármesterek fogják alkotni, hanem a pártlistákra leadott szavazatok arányában fog eldőlni a 32 képviselői hely sorsa. Közvetlenül a budapestiek csupán a 33.-ról, vagyis a főpolgármester személyéről fognak szavazni.

Arról, hogy hogyan kavarja fel Magyar a listaállítással a budapesti állóvizet, itt írtunk bővebben:

Magyar Péter már Budapestet kóstolgatja, és ezzel mindent felforgathat

Akár a Fidesz-KDNP után a legnagyobb frakciója is lehet a fővárosi közgyűlésben Magyar Péter pártjának, ám a listaállításnak, mint politikailag racionális döntésnek van kockázata. A Tisza Párt budapesti színre lépése az ellenzéki pártoknak fog főleg fájni, így az első ellenzéki reakciók okkal jeleznek pánikot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!