Fülke: Hszi Csin-ping érkezik, de a kínai (és orosz) befolyás már itt van
Mi a jelentősége a kínai elnök látogatásának? Miről szól a kínai–magyar rendészeti megállapodás? Mi a helyzet az EU-s Chinagate-tel és Russiagate-tel, és mit kell tisztázni a régiós orosz befolyással kapcsolatban? Dezső Andrással beszélgettünk az elmúlt hetek legfontosabb biztonságpolitikai kérdéseiről.
hvg.hu
Szerdán Budapestre látogat Hszi Csin-ping, de Kína kérdése hetek óta terítéken van Magyarországon, és korántsem csak a szokásos, gazdasági okokból: az elmúlt hónapban a kínai–magyar rendőrségi együttműködés borzolta a kedélyeket, súlyos nemzetbiztonsági kockázatokat felvetve.
De nem csak ennyi történt biztonságpolitikai fronton: az EP-ben kínai kémkedésről szólnak a hírek – és akkor még nem beszéltünk a szintén nemrégiben leleplezett orosz propagandahálózatról Közép-Kelet-Európában.
Miért fontos Hszi látogatása, és mit kell tudni a kínai–magyar biztonsági kapcsolatokról? Miről szól a Russiagate és a Chinagate az EP-ben, és miért nem köthető a mostani orosz sztori a magyar kormányhoz? Erről kérdezte közéleti podcastunkban Nagy Iván László Dezső Andrást.
Szerdán Budapestre látogat Hszi Csin-Ping, de Kína kérdése hetek óta terítéken van Magyarországon, és korántsem csak a szokásos, gazdasági okokból: az elmúlt hónapban a kínai-magyar rendőrségi együttműködés borzolta a kedélyeket, súlyos nemzetbiztonsági kockázatokat felvetve. De nem csak ennyi történt biztonságpolitikai fronton: az EP-ben kínai kémkedésről szólnak a hírek – és akkor még nem beszéltünk a szintén nemrégiben leleplezett orosz propagandahálózatról Közép-Kelet-Európában.
Harmadik birodalmi mintára, de nem német minőségben készült el 50 éve a Balatonig vezető autópálya első fontosabb szakasza. Az állampártnak elég volt, hogy csak Kádár János balatonaligai nyaralójáig ért a sztráda.