szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Nem szeretnénk természetesnek venni, ha nyilvánvaló jogsértések válaszok és következmények nélkül maradnak” – írta a lap főszerkesztője.

Jogi eljárást kezdeményezett a Telex, miután Kalocsán a rendőrség akadályozta újságíróikat abban, hogy kérdéseket tegyenek fel az orosz hekkertámadással kapcsolatban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek – írta keddi közleményében Német Tamás, a portál főszerkesztője.

A lap stábja május 23-án ment Kalocsára egy nyilvánosnak hirdetett fórumra, a helyszínen regisztráltak, azonban végül ennek ellenére is kizárták őket a rendezvényről. A fórum után a parkolóban egy keskeny sávot a rendőrség műveleti területté nyilvánított, majd igazoltatni kezdték az újságírókat, kamerájuk gyártási számát kezdték vizsgálni, hogy nem lopott-e.

A lap álláspontja szerint a kalocsai rendezvény választási gyűlés volt, azzal pedig, hogy onnan kizárták őket, a szervezők megvalósították a gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértését, valamint a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadsághoz való jogukat is korlátozták. Ezért feljelentést tettek.

Német a közleményben azt írta, a műveleti területen a kamera gyártási számát kérő TEK-es százados szándéka nyilvánvaló volt: azt akarta elérni, hogy ne tudjanak forgatni. A miniszter távozása után azonban hirtelen nem is volt olyan fontos a gyártási szám, az igazolványokat visszaadták, a kamerával kapcsolatban pedig már nem volt annyira fontos, hogy körözik-e. A lap közleménye szerint az intézkedő rendőrök tényleges indok nélkül, visszaélésszerűen akadályozták, hogy kollégáik dolgozni tudjanak. „Az igazoltatás maga is jogszerűtlen és jogalap nélküli volt, és szintén egyértelműen az a szándék vezérelte, hogy akadályozzák kollégáinkat a munkájuk elvégzésében.”

Sőt, szerintük a kamera gyártási számának ellenőrzése is jogalap nélküli, jogszerűtlen, hiszen megalapozatlan azt feltételezni, hogy egy országos hírportál stábja lopott kamerát használ. „A cél egyértelműen az volt, hogy a miniszter távozása alatt ne tudja használni a kamerát.” Az eljárás miatt a lap újságírói a Magyar Helsinki Bizottság segítségével hivatalosan is panaszt tettek.

A Telex több kérdést is feltett a rendőrségnek és a TEK-nek is, válaszokat azonban egyik féltől sem kaptak, a rendőrség szimplán továbbította a megkeresést a terrorelhárítóknak. A lap többek között ezért döntött a jogi lépések mellett. „Nem szeretnénk természetesnek venni, hogy újságírókat zárnak ki nyilvános eseményekről, és a rendőrséget arra használják, hogy indokolatlan módon megpróbálják elzárni a sajtót a hatalom gyakorlóitól, nem szeretnénk természetesnek venni, ha nyilvánvaló jogsértések válaszok és következmények nélkül maradnak” – zárta közleményét Német.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!