szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szentkirályi Alexandra nevét kihúzó vékony vagy vastag vonalak dilemmája miatt nem kellene büntetni senkit a Nemzeti Választási Iroda elnöke szerint, mert a kihúzás rendben volt. Nagy Attila beszélt arról is, hogy miként 2022-ben, most is kellett feljelentést tenniük bűncselekmény gyanúja miatt az ajánlások okán.

A 25 milliárd forintos – vagyis egy Lánchíd-felújítás árával vetekedő – előre becsült kereten belül marad várhatóan a június 9-i, összevont EP-s és önkormányzati választások lebonyolításának költsége – erről is beszélt a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, Nagy Attila az Indexnek adott interjújában.  

Az elnök az interjúban többek között beszélt a választási felkészülésről, a lebonyolítás kihívásairól, a fejlesztésekről, a választás legfontosabb tanulságairól és természetesen a főpolgármester-választás körül kialakult helyzetről is. Utóbbi ugyanis még mindig nem feltétlenül zárult le: ugyan a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) után a Kúria is helybenhagyta, hogy a választást Karácsony Gergely nyerte, 41 vokssal megelőzve Vitézy Dávidot, Vitézy azonban alkotmányjogi panasszal élt e döntés ellen: 

Vitézy Dávid az Alkotmánybírósághoz fordult

A volt főpolgármester-jelölt szerint a Kúria Alkotmányellenesen döntött, amikor nem rendelte el a választás megismétlését.

Ahogy arról a hvg.hu is írt, Vitézy azért számoltatná újra a mintegy 800 ezer, a főpolgármester-jelöltekre leadott összes voksot, mert gyanítja, hogy sok a hibásan besorolt voks. Elfogadhatónak tartaná azt is, ha csak a IV. és VII. kerületben ismételnék meg a választást, mert szerinte ott megtévesztően húzták ki a javára visszalépő fideszes Szentkirályi Alexandra nevét – sok helyütt egészen vékony vonalat használtak. 

Erről Nagy Attila NVI-elnök az Indexnek azon kérdésére, hogy lesz-e a nem egységes névkihúzási gyakorlat miatt esetleg felelősségre vonás a helyi választási szerveknél, azt mondta, méltánytalannak tartaná, ha lenne. Mint mondta, a gyakorlat valóban eltérő volt: volt, ahol nyomtatóval húzták ki a nevet, máshol máshogy, de a választási szervek jól hajtották végre a feladatot.  

Csak 285 olyan szavazólap volt, ami érvénytelenből érvényessé lett minősítve a több jelöltre leadott iksz után. Ebből 268-nál vastag vonallal, nyomtatóval volt áthúzva Szentkirályi neve, 17 esetben tollal. Ez a 17 nagyjából 6 százaléka az érintett szavazólapoknak, míg a két vitatott kerület – a IV. és a VII., ahol kizárólag ilyen módon húzták ki a nevet – a fővárosi választók számának csak 8,5 százaléka – mondta Nagy Attila.

Az NVI elnöke az interjúban arról is beszélt, hogy a jelöltek ajánlásgyűjtésénél – ahogy egyébként a 2022-es parlamenti választás előtt is – megint gondok voltak, merültek fel szabálytalanságok, visszaélés-gyanúk. Mint mondta, “volt ugyanis olyan jelölő szervezet, amelynek az ajánlásait áttekintve azt tapasztaltuk, hogy felvetődött a bűncselekmény gyanúja, az NVI így több esetben is feljelentést tett”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!