Németh Zsolték Tusványoson szalvétás performance-szal álltak ki a fülön lőtt Trump mellett
Az Orbán Viktor beszédének is helyt adó Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor megnyitóján a Tusványosként emlegetett rendezvény alapítói a Donald Trump elleni merényletre utaló, fülükhöz tűzött szalvétával demonstráltak.
hvg.hu
Tiltakozni kell az erőszak és az agresszivitás eszkalációja ellen – mondta Németh Zsolt szerdán Tusnádfürdőn, a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor közéleti programjainak megnyitóján. Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott: dráma, hogy megtörténhetett, hogy előre megfontolt ideológiai és politikai szándékkal rálőhettek az amerikai elnökjelöltre, Donald Trumpra, és néhány héttel korábban ugyanúgy rálőttek Robert Fico szlovák miniszterelnökre.
Tusványosi megnyitó: Németh Zsolt és David Campanale
Túry Gergely
Németh az erőszak elleni tiltakozásként a jobb füléhez tűzött szalvétával állt színpadra, ahogy hozzá hasonlóan „Hajrá, magyarok!” feliratú és nemzeti színű szalvétát viselt a fülén David Campanale, Tusványos másik alapítója is.
A fülre tűzött fehér szalvéta vagy textildarab a Donald Trump elleni merénylet után vált szimbólummá, miután az elnökjelölt később egy fehér kötéssel jelent meg a nyilvánosság előtt, az takarta a jobb fülét, amelyet eltalált a merénylő golyója. Ezután több republikánus szimpatizáns is bekötött füllel jelent meg a kampányrendezvényeken.
Az elnökjelölt elleni merénylet után több republikánus szimpatizáns is bekötött füllel jelent meg a kampányrendezvényeken.
A megnyitót Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár mellett tehát Németh és Campanale tartotta. Utóbbiak alapítói az idén 33. alkalommal megrendezett fesztiválnak. A rendezvény ötlete 1989-ben, egy kézdivásárhelyi házibuliban fogalmazódott meg, az alapötlet állítólag a romániai BBC-tudósító David Campanale-é volt, de az alapítókhoz tartozott az Erdélyt már ekkor is szívesen járó Fidesz-alapító Németh Zsolt is.
David Campanale a megnyitón
Túry Gergely
Az első, mintegy 200 fő részvételével tartott, akkor még csak egy színpados szabadegyetemet tehát az ő ötletük alapján szervezte meg a Fidesz Kisebbségi Titkársága a romániai Magyar Demokratikus Ifjúsági Szervezettel közösen, de bevonták Campanale révén az akkori Fideszhez hasonlóan liberális brit Liberális Demokrata Párt fiataljait is, előadónak pedig sikerült megnyerni a Londonban tanító jogászprofesszort – a Fidesz későbbi EP-képviselőjét –, Schöpflin Györgyöt, valamint Lengyel László politológust is.
Miután a rendezvény évről évre többeket vonzott, hamar kinőtték Bálványost: 1997-re a közeli, de már a Székelyföldhöz tartozó szomszédos Hargita megyében fekvő Tusnádfürdőre költözött a szabadegyetem, amely nevet is változtatott. Az eredeti helyszín, Bálványos és az új, Tusnádfürdő összevonásából született a rendezvény nem hivatalos elnevezéseként használt Tusványos – a hivatalos név ugyanis ma is Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor.
Az esemény eközben egyre fontosabbá vált politikai szempontból, főképp a Fidesz 1998-as kormányra kerülése után.
Az első évekre az egyik alapító, Németh Zsolt így emlékezett az Erdélyi Naplóban a 25. évfordulón: „Még fiatalok voltunk, tele reménnyel. És még csalódások nélkül […] ha ma már nem is látjuk olyan könnyen megváltoztathatónak a világot, azért nem adjuk fel.” Egy másik alapító és ősszervező, Toró T. Tibor – jelenleg az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke – pedig így: „Bár már a kezdetekkor mondogattunk szép dolgokat a rövidnadrágos politizálásról, a mindenre gyógyírt jelentő Európáról és a román–magyar párbeszéd fontosságáról, fogalmunk sem volt, milyen folyamatot indítottunk útjára.”
Kereken egy évtizede, hogy Tusnádfürdőn Orbán Viktor meghökkentő állítást tett: illiberális államnak ugyanis egészen addig senki nem kívánta nevezni az általa vezetett országot a nyugati kultúrkörben, hiszen a kifejezésnek rendkívül negatív értelme volt.
Érdekes mérleget vont Tusványosról a 25. évfordulón az egyik ötletgazda, David Campanale, aki így értékelt: „A fesztivál a maga sajátos útján fejlődött és virágzott tovább, lehetőséget adva a fiataloknak a találkozásra, szórakozásra és – amennyiben szeretnék – fontos témákra való reflektálásra is. Ez teljes egészében az ő érdemük. […] A fesztivál lényege, hogy mindannyiunknak van mondanivalója, és nincs olyan vezetőkből álló politikai osztály, amit különleges rangra kellene emelni. Mert az a diktatúrához vezető út volna, és ez ellen a tendencia ellen védekeznünk kell.”
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.