szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök-helyettes felfestette az ördögöt a falra az atomháborúval, majd beleszállt Magyar Péterbe is.

“Itt van ez a helyzet, hogy Ukrajnát fel akarják venni az EU-ba, de nincs senki, se itt, se Brüsszelben, aki meg tudná mondani, hogy hol vannak ezek a határok, és pláne azt, hogy hol lesznek a jövőben” – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettese Tusnádfürdőn a “Brüsszeli tájkép csata után” című panelbeszélgetésen, ahol Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével beszélgetett.

Semjén azt mondta, azzal persze tisztában van, hogy nemzetközi jogi értelemben meddig tart Ukrajna, és hol kezdődik Oroszország, de a valóságban ennél bonyolultabb a helyzet. “Az elismert határokról beszélünk? Hol a határ, ahol most vannak az oroszok vagy ameddig elmehetnek? Bevennénk az unióba Donyecket vagy a Krímet?” – vázolta aggályait.

Túry Gergely

Azzal folytatta, hogy feltette a kérdést, egy esetleges csatlakozással (amelyre az uniós álláspont szerint nyilvánvalóan nem kerülhet sor addig, amíg Ukrajna hadban áll Oroszországgal) kik válnának az EU polgáraivá, Semjén szerint ugyanis nem tiszta, kikből áll az ukrán lakosság. “Azok, akik elméletileg Ukrajna határai mögött vannak vagy akik a maradék Ukrajnában vannak? Akik elmentek nyugatra vagy Oroszországba?” – sorolta a benne lévő kérdőjeleket és megjegyezte, akár milliós nagyságrendben lehetnek olyan személyek, akiknél felmerül ez a kérdés.

Ha most Ukrajna NATO-tag lenne, akkor harmadik világháború lenne

– egyszerűsítette le a geopolitikai viszonyokat Semjén, majd levezette, mit jelent számára a “békepártiság” és előre megköszönte a sajtónak, ha beszámol róla (előre is szívesen – a szerk.). Semjén szerint a legrosszabb, ami a világgal történhet, az egy atomháború, ami akkor fordulhat elő, ha kitör egy harmadik világháború. Ez akkor törhet ki szerinte, ha közvetlen fegyveres konfliktus van a NATO és Oroszország között, márpedig Ukrajna felvételével ez a helyzet állna elő. Arra már nem tért ki, hogy a NATO-nak esze ágában sincs egy háborúban álló országot felvenni a tagjai közé, hiszen egy közvetlen háború a Nyugatnak sem áll érdekében.

Túry Gergely

A politikus felidézte, hogy az Antall-kormány idején a KDNP is megszavazta a kiállást Ukrajna szuverenitása mellett. “Személyesen én, Semjén Zsolt, Keleti Károly utca 13/a is így szavaztam” – nyomatékosított. Mint mondta, a mindenkori Nyugatnak (amelyet most épp Európai Uniónak hívnak) az az érdeke, hogy legyen egy ütközőállam közöttük és az Orosz Föderáció között, ezért is ellenzi felvételüket akár az EU-ba, akár a NATO-ba, de az ukrajnai magyar kisebbség rendezetlen helyzete miatt se tudja támogatni a bővítést. “Nagy disznóság, hogy az EU még nem vette be Romániát a schengeni övezetbe” – mondta Semjén, aki szerint Bukarest minden feltételnek megfelel, akárcsak Szerbia annak, hogy az Európai Unió tagja legyen.

Szakítás a Néppárttal

Két ok volt, amiért a KDNP nem tudott az Európai Néppárt tagja maradni, egy pártpolitikai és egy elvi – mondta Semjén. Utóbbi szerinte a háború vagy béke kérdése, ő pedig “kereszténydemokrataként, nem mehet szembe Jézus Krisztus tanírásaival, miszerint »Boldogok a békességre igyekezők: mert ők az Isten fiainak mondatnak»”.

A pártpolitikai ok mögött pedig a Tisza Párt, pontosabban Magyar Péter sejlik fel. Semjén kiemelte, hogy mindig is jó kapcsolatot ápolt Manfred Weberrel, a Néppárt elnökével, a tömörülés állítása szerint nagyon szerette volna megtartani a KDNP-t.

Túry Gergely

Bár határozott ígéretet nem kaptak, de Semjén szerint Weber lebegtette azt a kompromisszumos megoldást, hogy a Tisza Pártot nem veszik be a Néppárt tagjai közé (ez teljesült is), az EP-mandátumot szerzett hét képviselőjük közül pedig hat ülhet majd be a frakcióba, Magyar Péter kimarad. Ezek voltak a KDNP feltételei, amelyek meg is feleltek a Néppárt alapszabályának, miszerint azoknak a képviselőknek a felvételéről, amelyek a párton kívülről érkeznek, egyesével szavaznak.

A miniszterelnök-helyettes büszkeségét sérti az is, hogy Weberék “lecserélték” a 80 éves múlttal rendelkező KDNP-t a nyolchetes Tiszára, még úgy is, hogy a német politikus kitartott amellett, hogy nem veszik fel a Néppártba Magyar Péteréket, a hét képviselőre azonban szükségük van a frakcióban. Azt azért Semjén is érti, hogy hét képviselő több, mint az az egy, aki nekik van.

“Az emberi vállalhatatlanság miatt nem engedhettük meg, hogy a Néppártban maradjunk.

Én a Judittal egy kormányban dolgoztam, vele szemben sem tehetem meg, hogy elfogadom Magyar Pétert”

– védte be Semjén Varga Judit volt igazságügyi minisztert, Magyar volt feleségét.

Erre csatlakozott rá az RMDSZ-es Kelemen Hunor is, akinek pártja maradt a Néppártban. Mint mondta, ők egyrészt azért nem támogatták a Tisza csatlakozását a frakcióhoz, mert morális problémáik vannak Magyar Péterrel. “Hogyan szavazzak valakire, aki a saját feleségét titokban felvette, majd kiadta azt? Én ezen nem tudok túllépni, ez elfogadhatatlan, innen nincs tovább” – mondta Kelemen.

Túry Gergely

Volt egy másik ok is, amiért nem támogatták. Az RMDSZ elnöke megjegyezte, lehet, hogy kicsit cinikus hozzáállás részükről, de azért sem szavaztak a Tisza mellett, mert soha nem kérték a támogatásukat. “Vagy arrogánsak és gondolták, hogy ez nélkülünk is meglesz, vagy semmibe vettek bennünket, de egyik sem okés hozzáállás” – tette hozzá.

A Néppárttal egyébként az RMDSZ elnökének is van problémája, szerinte túlságosan balra tolódtak, de még menthető a helyzet, vissza kell hozni őket középre. Megjegyezte, szerinte Weberék együtt tudnak majd működni a Fidesz által alapított Patriótákkal, az erdélyi magyarokat például elképzelése szerint frakciókon átívelően, közösen tudja majd képviselni az RMDSZ és a Fidesz–KDNP.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!