Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

Nemcsak lebontják a Citadella egy részét a felújítás során, hanem talapzatra egy hatalmas kereszt is kerül, méghozzá Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörököseinek kérése ellenére.

Lapunk birtokába jutott egy látványterv arról, hogy a Citadella több mint 20 milliárd forintba kerülő felújítása kapcsán nemcsak a szobor újul meg, hanem a talapzatra egy hatalmas kereszt is kerül. Feltettük ennek okát firtató kérdéseinek a Várkapitányságnak, ám mielőtt azokra válaszoltak volna, kikerül a Hauszmann Program honlapjára a látványterv, és a magyarázat is, ha ez egyáltalán annak számít:

„A talapzatra elhelyezünk egy keresztet, az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát. Arra a talapzatra, amelyet a sztálinista Borisz Jofan tervezett, és ahol korábban a szovjet katona szobra állt, egy keresztet állítunk.”

A szovjet katona szobra ugyan a rendszerváltás után eltűnt a talapzatról, és a Szoborparkba került, és az utóbbi évtizedekben Kisfaludi Strobl Zsigmond emblematikus műve eredeti koncepciójának megfelelően magasodott a város fölé. Egészen addig, amíg a jelenlegi kurzus ismét meg akarja változtatni azt, minden társadalmi egyeztetés nélkül. A főváros főépítésze, Erő Zoltán is csak a HVG-től tudta meg a tervet, hiszen beleszólásuk nincs. Erő Zoltán lapunknak azt mondta: semmi szükség az eredeti koncepció megváltoztatása és egy újabb szimbólum elhelyezésre a szimbólumokkal úgyis telezsúfolt területen.

Budapestnek kuss, a kormány baráti cégekkel intézi a főváros fejlesztését

A Gellérthegy einstandolásával és rozsdaövezeti akcióterületek kijelölésével a kormány két legyet üt egy csapásra: kedvez a barátoknak és bünteti az ellenzéki fővárost, amellyel szemben a Lánchíd-ügyben is tartogat még meglepetéseket.

Ráadásul az 1975-ben elhunyt Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei, miután megkereste őket a Citadella-tépítést tervező, Taraczky Dániel vezette Art1st Design Stúdió, egyértelműen jelezték, nem járulnak hozzá a szobor talapzatára a tervezett kőkereszt kerüljön. Úgy tűnik, a Várkapitányságot nem érdekli a tiltakozás, ahogy annak idején a Kossuth téri Kossuth-szobor kapcsán sem törődött a NER a jogtulajdonosok véleményével. Taraczky Dániel irodája tervezte egyébként az Orbán család Hatvanpusztai birtokát is. 

Disney-kastélyt is terveztek a hegytetőre, most múzeum épül a Citadellán

Terveztek templomot, temetőt, fürdőt is a Citadellára. Mindenki szabadulni akart tőle, de mindent túlélt, most az Orbán-kormány is nekiveselkedik.

A Citadella átépítését már eddig is sokat kritizálták azért, mert egyéb pontokon is jelentősen megváltoztatja a műemléket. Megnyitották az erőd falait az északi és a déli oldalon, a Szabadság-szobor mögött pedig egy hatalmas lépcsősort alakítottak ki. 

Többedik halasztás után a posztban most 2026-ra ígérik az átadást. A felújítást végző két NER-közeli cégnek  – a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Garancsi Istvánhoz tartozó Market Építő Zrt. – nem érdeke a sietség, ugyanis meglehetősen egyedi módon a szerződést tavaly úgy  módosították, hogy a költségvetést minden évben automatikusan hozzáigazítják az éves inflációhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!