szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Budapest Global kutatása szerint elsősorban a tanulók és a magas jövedelemmel rendelkezők lojálisak a fővároshoz.

„Jó a fővárosban élni a mai huszonévesek szerint, mivel rengeteg munka-, kulturális, tanulási és szórakozási lehetőséget kínál. Ugyanakkor ami fiatalon a nagyvárosi létet és pezsgést jelenti, az hátránnyá válik, ha a családalapítás lesz fontos”

– írja reprezentatív felmérése alapján a Budapest Global Egyesület.

A kutatás szerint a 18 és 35 év közöttiek háromnegyede kedveli Budapestet, minden harmadik fiatal pedig ajánlaná is lakhelyként a fővárost. A megkérdezettek szerint egy pályakezdőnek Budapest nyújtja a legtöbb lehetőséget, hiszen jók a felsőoktatási lehetőségek, ahogy a munkalehetőségek is, ez pedig jó alapot ad a karrierépítésre is.

Családalapításra viszont annál kevésbé jó alap Budapest. A kutatásból kiderül, hogy a fiatalok a város hátrányai közé sorolták azokat a tipikus, nagyvárosokat érintő problémákat, mint például a többfunkciójú zöld területek hiányát, az utcákon lévő piszkot, valamint a kevésbé rendezett közterületeket és a magas lakhatási költségeket is. Ezért a nagyvárost nem tartják ideálisnak sem a gyerekek, sem az idősek számára, mindössze a megkérdezett 18–35 évesek két százaléka gondolja azt, hogy Budapest a gyerekeknek szól, és ugyanilyen alacsony azoknak az aránya is, akik szerint az időseknek a legjobb itt élni.

A kutatás szerint a budapesti fiatalok 37 százaléka tervezi a költözést – elsősorban külföldre. A fővárossal szemben lojálisabbak a tanulók és a magas jövedelmi helyzetűek, új lakhelyet inkább a kevésbé iskolázott vagy rosszabb anyagi körülmények között élők keresnének.

Ugyanebből a kutatásból derült az is ki, hogy a fiatalok negyven százaléka tervez saját vállalkozást indítani a közeljövőben. Nagy Márta, a Budapest Global Egyesület igazgatója arról beszélt, hogy ez nagy szám, főleg annak tükrében, hogy ezek a fiatalok tudják, hogy „a nehézségek legyőzéséhez szükség van támogatásra, hiszen a versenyképes és innovatív városhoz ez a fajta szemlélet szükséges”.

A válaszadók 77 százaléka szerint Budapest inkább izgalmas, 71 százalék szerint inkább lendületes, 67 százalékuk szerint pedig nyitott város.

A kutatás során arra is rákérdeztek, mire volna szüksége a fővárosnak ahhoz, hogy innovatívabb, modernebb várossá váljon. Ehhez a válaszadók szerint modern, zöld közterekre (39 százalék), alacsony kibocsátású közösségi közlekedési eszközökre (32 százalék), energiatakarékos épületekre (31 százalék) van szükség. Az azonnal megoldandó problémák közé sorolták a fiatalok az olcsóbb lakhatást (51%), a tisztaságot (43%), a biztonságot (35 százalék), a zöld területek növelését (33 százalék), valamint a családközpontú, a kisgyerekesek számára vonzó beruházásokat (29 százalék).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!