szerző:
Balizs Benedek
Tetszett a cikk?

Az egyetemi oktató alaposan kielemezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal Átlátszóról készített jelentését.

Korábban a HVG is írt róla, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal közzétette 28 oldalas, Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra című, „vizsgálati jelentését”, ami az oknyomozó portál főszerkesztője szerint egy kémregény. Most Rácz András Oroszország-szakértő és egyetemi oktató is alaposan kielemezte a jelentést és arra jutott:

ha valaki az egyetemen ilyen szakdolgozatot adna le, megbuktatnám.

Rácz szerint a dokumentum külalakja kifejezetten szórakoztató, ugyanis „igyekszik úgy tenni, mintha valami roppant komoly vizsgálati anyag lenne”, de a jelentés feleslegesen használ iktatószámot, nincs sem ISBN, sem ISSN száma, hiányoznak belőle a szerkesztők, a szerzők, vagy a közreműködők, így nem minősül tudományos értelemben vett kiadványnak.

Az egyetemi oktató szerint az egész dokumentum egyetlen jókora érvelési hibára épül, nevezetesen, hogy az Átlátszó egy, az Egyesült Államok által irányított, nemzetközi befolyásszerző hálózat része, amely az amerikai érdekeket képviseli világszerte, így Magyarországon is. A probléma, hogy ezt egy 1991-es, tehát 33 évvel ezelőtti, Washington Post véleménycikkre és egy CIA-ügynök állításaira (aki az 1960-as években szerelt le a CIA-től) alapozza a Szuverenitásvédelmi Hivatal.

Rácz András azt is megjegyzi, hogy a dokumentum szóhasználata sok esetben nem semleges, hanem kifejezetten tendenciózus. Erre a legjobb példának azt tartja, hogy az oknyomozó újságírást, ami egy teljesen elfogadott, széles körben használt sajtóbeli műfaj, konzekvensen idézőjelben, „oknyomozó”-ként említi, ezzel megkérdőjelezve az ezzel foglalkozók hitelességét. „Olcsó, bazári retorikai trükk – és alkalmazása egyébként a legtöbbet a SzuHi-ról árulja el” – véli Rácz.

„Egyedül annak a bizonyításával nem bajlódik a jelentés, hogy a törvény szerint közérdekű adatok nyilvánossága vajon miben sérti az adott ország szuverenitását” – írja Rácz, aki a jelentést úgy összegzi, hogy

ez egy rosszul megírt, módszertani hibáktól hemzsegő, igazolhatóan manipulatív, ugyanakkor igen gyenge minőségű anyag. Kifejezetten szerencse, hogy Magyarország szuverenitásának valódi védelmén az államigazgatás egyéb szervei is dolgoznak, nemcsak a SzuHi láthatóan igencsak korlátozott képességű munkatársai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!