szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértő a vele készült interjú előzetesének megjelenése utáni napon kapott értesítést arról, hogy nem tartanak igényt a munkájára a Lázár János fennhatósága alá tartozó építési minisztériumnál.

Vasárnap lett elérhető az előzetes a Partizán november 27-én, szerdán megjelenő videójához, amelyben Bátonyi Péter műemlékvédelmi referens beszél arról, hogy a kormány hogyan viszonyul a műemlékkel kapcsolatos ügyekhez. Bátonyi kormánytisztviselőként 13 évig dolgozott a műemlékvédelemben – egészen máig.

Ugyanis az előzetes publikussá tétele után, hétfő reggel a műemléki referens az Ügyfélkapujára érkezett értesítésből tudta meg, hogy felmentették az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium fennhatósága alá tartózó műemléki referensi állásából.

„Erre számítottam, nem lepődtem meg” – nyilatkozta a Telexnek Bátonyi Péter, aki azt hitte, a munkaadói legalább megvárják a szerdai adást. A történtekkel kapcsolatban megkeresték a minisztériumot, de egyelőre nem kaptak választ.

Műemlékrombolás: Felálltam és azt mondtam, hogy köszönöm szépen, ebben nem kívánok részt venni

Minek kell történnie, hogy egy 13 éve a műemlékvédelemben dolgozó kormánytisztviselő arccal-névvel kiálljon a világ elé, és azt mondja, nem bírja tovább, muszáj elmondania, mi zajlik a minisztériumban, ahol dolgozik? A Partizán november 27-én megjelenő műsorából kiderül, miért tesz feljelentést a jelenleg is aktív kormányfőtanácsos az államtitkár és a miniszter ellen.

Bátonyi Péter a háromperces előzetesben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Szabadság téri székházának felújításáról mondta el a véleményét. Szerinte a székház a felújítás előtt kiváló állapotban volt, mégis az a döntés született, hogy teljesen felújítanák, és a tetőszerkezetet elbontva „ráépítenének egy üvegdobozt”.

A terv az volt, hogy Matolcsy György jegybankelnök az üvegdobozban látja vendégül az MNB idén tavaszi századik évfordulós bankettjén az európai jegybankelnököket, innen tekintik majd meg a várost.

Kiemelt ügy lett az MNB-székház felújítása

A kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Budapest Szabadság téri épületének felújítására és fejlesztésére irányuló építési beruházással összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket.

Hozzátette: mivel az Alpár Ignác tervezte épülethez hozzátartozott a tetőszerkezet is, a törvény azt is védi. Ezt a műemlékvédelmisek jelezték is, majd

pár hét múlva tudatták velük, hogy a miniszterelnöknek tetszik a terv, és megkérték őket, hogy „a szükséges jogi szálakat varrják el”.

„Én ezen a ponton felálltam, és azt mondtam, hogy ebben nem kívánok részt venni” – jelezte Bátonyi, hozzátéve, hogy tudomása szerint a miniszterelnöknek nincs építési hatósági jogköre.

Elmondása szerint mivel más kollégák nem voltak finnyásak, a terv végül megvalósult, igaz, nem a századik évfordulóra, ráadásul Matolcsy György hamarosan távozik is a bank éléről. „Az ő semmilyen várakozása nem teljesült, a műemléki érték viszont elpusztult” – tette hozzá. A több tízmilliárd forintos ráépítéssel és felújítással szerinte mindenki rosszul járt.

Kiemelt kép: Partizán / YouTube

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!