szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Karácsony Gergely szerint a Tisza Pártnak meg kell tanulnia, hogy nem adhat ultimátumot, és nem írhatja felül főpolgármesteri autoritását.

A Szabad Európának adott interjút Karácsony Gergely. Budapest főpolgármestere arról beszélt, hogy az önkormányzat működésében politikailag vannak problémák, de a városüzemeltetés szempontjából egyelőre nincsenek, bár görgetik maguk előtt a fenntarthatatlan pénzügyi helyzetből származó kihívásokat. A főpolgármester szerint a város financiális problémái sokkal fontosabbak annál, minthogy nem történt szmsz-módosítás, vagy hogy nem választottak főpolgármester-helyettest. Véleménye szerint jogi értelemben van új szmsz-e a fővárosnak, csupán politikai értelemben nincs.

Karácsony szerint főpolgármester-helyettes nincs, és nem is lesz, mert megmerevedtek a frontok: a Fidesz-frakcióban mindenre nemmel szavaznak, a Tisza-frakció pedig olyan országos politikai szempontok alapján foglal állást, ami „a várospolitikai szempontokkal semmilyen átfedésben nincs”. Mivel sem Vitézy Dávidnak, sem Kiss Ambrusnak nincs esélye arra, hogy 17 szavazatot szerezzen, így nem lát esélyt arra, hogy a közgyűlés válasszon meg egy helyettest. Karácsony szerint bárkit terjesztene fel a közgyűlés tagjai közül, az nem tudná megszerezni a szükséges számú szavazatot.

A Tisza Párttal való parttalan alkudozásról a szmsz-módosítás kapcsán a főpolgármester azt mondta, a Tisza Párt tanulja meg, hogy „olyan nincs, hogy mi kinyilatkoztatunk, ultimátumokat adunk”. A riporter kérdésére, miszerint pedagógiai eszköz-e, hogy ezek után Karácsony nem nyújtja be újra az szmsz-t, a főpolgármester elismerte, hogy erről van szó, ugyanis szerinte értelmetlen kérdésről vitatkoznak, ami nincs benne a város száz legégetőbb problémájában. Karácsonyt „mélységesen felháborítja”, hogy főpolgármesteri mandátumát, autoritását felül akarják írni. Hozzátette, hogy nem akar olyan országban élni, ahol működik az az érv, hogy azért nem szavazzák meg Kiss Ambrust főpolgármester-helyettesnek, mert 14 éve a Bajnai-kormány államtitkára volt. „Én becsülöm azokat, akik jobb később, mint soha alapon szembesültek a saját múltjukkal” – mondta, de szerinte kettős mérce, hogy az nem számít, hogy Magyar Péter pedig a Fidesz kormányzása alatt töltött be pozíciót.

Karácsony Gergely: Tanulja meg a Tisza, hogy nekem nem lehet ultimátumot adni

„Mélységesen felháborít, hogy a Tisza Párt felül akarja írni az én főpolgármesteri mandátumomat” – mondja Karácsony Gergely. Szerinte nem az a baj, hogy nincs új szmsz vagy főpolgármester-helyettesek; az a baj, hogy pénz sincs.

Vitézy Dáviddal összeállítottak egy dokumentumot, ami annak a feltételeit tartalmazta, mi kellene ahhoz, hogy helyettese lehessen és kölcsönösen együtt tudjanak dolgozni, ám „ezt elsodorta az élet”. Karácsony szerint nem kizárt, hogy végül egyetlen helyettese lesz, és az épp Vitézy Dávid lesz, ám ez nem lenne helyes. A főpolgármester szerint Vitézy el fog indulni a 2029-es főpolgármester választáson, de ezt nem azzal akarja megalapozni, hogy lehetetlen helyzetbe hozza a jelenlegi városvezetést. Ezzel együtt Vitézy el fogja majd mondani, hogy minden jó, ami ebben a ciklusban a várossal történt az neki köszönhető, minden rossz pedig a főpolgármesternek.  

A költségvetés tervezéséről még nem beszélt részletesen a főpolgármester, azt december másodikán tervezik benyújtani és 18-án szeretnének róla végszavazást. Karácsony szavaival „unortodox költségvetést” terveztek, mert van egy perük a magyar állammal. Mivel a fővárost érintő forráselvonások ellehetetlenítik a város a működését, ezért az elvonás mértékét korrigálni kellene. „Ha az országos költségvetés irányszámait beraknák a városi költségvetésbe, akkor nem tudnánk költségvetést csinálni, mert nem jön ki a matek” – tette hozzá.

A fővárosnak 50 milliárd forinttal kellene csökkenteni a működési költségeit ahhoz, hogy a jelenlegi elvonások mellett működjön, ami viszont ellehetetlenítene bizonyos közszolgáltatásokat Karácsony szerint. A főpolgármester szerint az alkotmánybíróság állásfoglalása azt jelenti a szolidaritási hozzájárulás kapcsán, hogy a kormánynak joga van ahhoz, hogy ne adjon pluszforrást a működéshez egy városnak, mert jó anyagi helyzetben van, ám azt nem teheti meg, hogy a város saját pénzét elveszi. Azért nem lehet nettó befizető egy város, mert azzal azt az alkotmányos jogát vennék el egy városnak, hogy az önkormányzatok a saját bevételük felett rendelkezhetnek. A jelenlegi költségvetés-tervezetet így aszerint állították össze, mintha csak annyi pénzt kellene befizetniük a szolidaritási hozzájárulás címén, amennyit a kormánytól támogatásként kapnak. Azt egyelőre nem tudja, hogy a költségvetési tervezetet megszavazzák-e frakciók, de a képviselők többségénél lát erre hajlandóságot, az egyeztetések megkezdődtek.

A főpolgármester beszélt továbbá arról, hogy jónak tartaná, ha lenne népszavazás a budapesti olimpiáról, de ennek csak akkor látja értelmét, ha a választók jól informáltak ennek a feltételeiről. Egyelőre nem biztos abban, hogy jó lenne, ha ez formai értelemben is egy népszavazás lenne, mert nem biztos, hogy létezik olyan kérdésfeltevés, ami formailag is megfelelne egy népszavazás kérdésének. Karácsony nem támogatna olyan olimpiai tervet, ahol a fejlesztésre szánt források 2 százalékánál több megy sportlétesítmények fejlesztésére. Ám ha a források 98 százalékát a fővárosi infrastruktúra fejlesztésére fordítják (például a diákváros építésére, egy új hídra stb.), akkor van értelme egy olimpia rendezésnek a fővárosi lakosok szempontjából is. Karácsony szerint, ha nem lesz Budapesten olimpia, akkor azért nem lesz, mert ahhoz a kormánynak fel kellene adni a fővárosellenes politikáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!