szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Neki különösen a kormányablak tetszett.

A magyar közigazgatási modell követendő példaként szolgál a számunkra, és máris sokat tanultunk a tapasztalataiból, ezért az együttműködés elmélyítésében vagyunk érdekeltek

– jelentette ki Guy Loando Mboyo, a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) területrendezésért felelős minisztere csütörtökön Budapesten egy Latorcai Csabával, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárával közös sajtótájékoztatón.

Orbán Viktor szeptemberben jelentette be a KDK elnökével, Félix Tshisekedivel folytatott tárgyalást követően, hogy Magyarország átfogó stratégiai együttműködési programot indít a Kongói Demokratikus Köztársasággal. Folyamatban van egy 600 millió dolláros, magyar vezetésű és részben magyar finanszírozású út- és hídépítési beruházás is, amely Kongót köti majd össze Zambiával.

Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Félix Tshisekedi, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke a Karmelitában.
MTI / Koszticsák Szilárd

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az akkumulátorgyártáshoz szükséges nyersanyagok, különösen a kobalt éppen Kongóból származik, ezért ezen a téren egy háromoldalú együttműködésre is lehetőség nyílik majd. A harmadik fél alatt Kínát kell érteni.

Az 1960 óta független, több millió négyzetkilométeren elterülő közép-afrikai országban csak 2007 óta létezik országos hatáskörű és egységes közigazgatás. Ezért területfejlesztési tervük véglegesítéséhez szívesen vennék a magyar fél segítségét, mert huszonhat régiójukból egyelőre csupán négy rendelkezik önálló fejlesztési tervvel.

Kiemelte, hogy nagy hatással volt rá a magyar közigazgatásban működő egyablakos rendszer és a mozgó kormányablak-busz, az autópálya-matrica- és útdíjrendszer működése, valamint a digitális ügyintézés gyorsasága. Azt mondta, hogy ők is szeretnék mielőbb elsajátítani és alkalmazni ezeket a megoldásokat, amelyek közül a digitális ügyintézés a KDK-ban is létezik már, de jelentős fejlesztésre szorul, mert egyelőre csak kevesen tudják használni.

Hozzátette, hogy olyan további területeken is szeretnének együttműködni Magyarországgal, mint a közigazgatási módszertan továbbfejlesztése, a felsőoktatási ösztöndíjprogram, a kutatás-fejlesztés, az önálló területfejlesztési projektek kidolgozása és finanszírozása. Ezenkívül a környezetvédelemben, valamint a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos európai uniós különforrásokoz való hozzájutásban is számítanak a magyar segítségre. Guy Loando Mboyo ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a KDK minden külföldi forrás esetében biztosítja a finanszírozó országok számára a kiutalt összegek felhasználásának teljes átláthatóságát.

Latorcai Csaba elmondta, hogy a KDK olyan baráti országként tekint Magyarországra, amellyel hosszú távon szeretne együttműködni. A miniszter megismertette a kongói partnerrel a Versenyképes járások programot és az abban rejlő lehetőségeket, továbbá azt, hogy a rászoruló térségek bevonásával miként lehet meghatározni egy-egy régió fejlesztési irányelveit, majd a felzárkóztatásuk és versenyképessé tételük érdekében hogyan tud konkrét programokat támogatni a kormány.

A felek megállapodtak abban, hogy Magyarország ezt követően is szívesen megosztja közigazgatási és területfejlesztési tapasztalatait a KDK-val, valamint abban is, hogy az együttműködést a közeljövőben a gazdasági élet több területére is kiterjesztik, hiszen

a Kongói Demokratikus Köztársaság Afrika szíve, és a magyar kormánynak a déli nyitás politikája keretében segíteni kívánjuk azt a dinamikusan növekvő gazdaságot, amely hatalmas potenciált jelent egész Európa számára. Ennek a kölcsönös előnyök mentén való kiaknázásában, a partneri együttműködésében Magyarország részt kíván venni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!