szerző:
Fetter Dóra, Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

Magyar Péter először beszélt határon túli magyar közönség előtt Komáromban, ahol Ódor Lajossal, Szlovákia előző miniszterelnökével térképezték fel a két ország helyzetét. A Tisza elnöke szerint szoros verseny, hogy Szlovákiában vagy Magyarországon rosszabb-e a helyzet, de a gazdaságot elnézve inkább nálunk. A két politikus rájött, sok mindenben hasonló a helyzetük, de Ódor Lajos hangsúlyozta, az nagy különbség, hogy nekik van mire építeniük, hisz ő már volt kormányon. A HVG helyszíni tudósítása.

Ha van igény rá, akkor mi diplomáciai eszközökkel fogunk küzdeni azért, hogy lehessen kettős állampolgárság Szlovákiában

– jelentette ki Magyar Péter hétfőn este a szlovákiai Komárom kulturális központjának nagytermében, ahol a Denník N és a Napunk közös, teltházas rendezvényén a Tisza Párt vezetője beszélgetett Ódor Lajossal, Szlovákia előző miniszterelnökével, a Progresszív Szlovákia (PS) jelenlegi európai parlamenti képviselőjével.

Már kicsivel hat óra után elkezdtek szállingózni a nézők, néhány rajongó tiszás pulcsiban, míg mások jegy nélkül érkeztek, mert nem tudták, hogy belépős az esemény. Ódor Lajos fél hétkor egyedül lépett a terembe, míg Magyar Péter már valamivel korábban a helyszínen volt, a stábjával együtt.

A laza hangulatú beszélgetésen – amit Munk Veronika újságíró, a Telex volt főszerkesztője, jelenleg a Denník N innovációs és új piacokért felelős igazgatója vezetett – többek között körbejárták, hogy milyen program várható a két ellenzéki párttól, kinek van nehezebb dolga a kampányban és milyen politikai kilátások várhatók a két országban.

Magyar Péter és Ódor Lajos beszélgetett Komáromban, Munk Veronika kérdezett
Fazekas István

Egyszerűen a vezetőket már nem is érdekli, hogy mi történik az országban. A kormányt csak a kormány érdekli”

– kezdte Ódor Lajos, majd hozzátette, hogy egyáltalán nem könnyű ennyire rosszul kormányozni. Mire Magyar Péter megjegyezte, hogy szerinte szoros verseny, hogy Szlovákiában vagy Magyarországon rosszabb-e a helyzet, de sajnos úgy néz ki, hogy utóbbi a győztes, már csak a gazdaság terén is.

Azon túl, hogy mindkét országban van Komárom nevű település, Szlovákia és Magyarország a vezetését tekintve is hasonlít egymásra, de az ellenzék mozgolódása is egy közös pont. November közepén tízezres ellenzéki tüntetés volt Pozsonyban, ahol élesen bírálták a Fico-kormányt, míg a Medián legfrissebb mérése szerint a Tisza Párt már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt. „Nem indulunk olyan versenyen, amiről azt gondoljuk, hogy nem tudjuk megnyerni” – mondta hétfő este a 11 százalékról Magyar.

Medián: Tégláról téglára építi előnyét a Tisza, már 11 százalékkal jár a Fidesz előtt

Tíz százalékponttal nőtt öt hónap alatt a kormányváltást akaró magyarok aránya, ami egyértelműen a Tisza Párt felé tereli a lehetséges szavazókat. Egy Magyar Péter vezette lista jelenleg jó eséllyel abszolút többséget szerezne egy előrehozott választáson.

Munk elsők között azt a kérdést szegezte a Tisza elnökének, hogy mi lesz az első három lépése, ha kormányra kerül. Magyar szerint ez beugratós kérdés, de elárulta: az egyik legfontosabb, hogy hazahozzák az uniós forrásokat és korrupcióellenes intézkedéseket vezessenek be. Ezután várható egy Alaptörvény-módosítás, amely garantálná, hogy egy politikus maximum 8 éven, vagyis legfeljebb két cikluson át lehessen miniszterelnök. Továbbá megszüntetnék az általa propaganda minisztériumnak nevezett intézményt, ami helyett vidékfejlesztési, oktatásügyi és egészségügyi minisztériumot hoznának létre. Válaszát tapssal fogadta a közönség.

Konkrét programmal eddig egyik ellenzéki párt sem állt elő, de Ódor szerint erre egyelőre nincs is szükség, mert az embereket jelmondatokkal lehet megfogni, viszont a kormányzáshoz már elengedhetetlen, hogy legyen egy kézzelfogható terv. (Ódorral készült korábbi interjúnkat itt olvashatja:)

Ódor Lajos leköszönő szlovák kormányfő: Orbánnal normálisan lehet beszélgetni, aztán a média előtt mondja a magáét

A leköszönő szlovák miniszterelnökkel, Ódor Lajossal összehasonlítottuk a két országot; elmondja, miért szeretjük a paternalista politikusokat, jobb-e a szlovák gazdaság és egészségügy, mint a miénk, mi a különbség a magyar és a szlovák korrupció között, és hogyan lettek ellenségből legnagyobb barátok a magyar és szlovák nacionalisták.

Ezzel Magyar is egyetért, de kiemelte, hogy fontos a vízió is, kommunikálni kell arról, hogy mit akarnak elérni, azonban az már nem biztos, hogy a részleteket is meg kell osztani. Azt azért elárulta, hogy 500 milliárd forintot csoportosítana át az egészségügyre, elsősorban a visszaszerzett uniós forrásokból.

A szakértői kormányzás fontosságára mindketten kitértek, társadalmi szerződésnek nevezve programját Magyar kifejtette, hogy ők a magyar állampolgárok megkérdezésével alakítják a terveiket, itt megemlítve a Magyarok Hangja kérdéssorukat, amelyről itt írunk bővebben:

Rövidebb várólistát vagy hosszabb vasutat, több nyugdíjat vagy kevesebb árva gyereket akar? – a Tisza Párt politikai társasjátékában nincs vesztes

Elindult és egy hónapon át tart Magyar Péterék online társadalmi párbeszéde, ami valóban sokban különbözik a kormány nemzeti konzultációitól. Nincs sorosozás meg brüsszelezés, nem megerősítést, hanem javaslatokat várnak, ráadásul a sok, a 2026-os győzelem utánra ígért pozitív intézkedés közül nem is kell választani, mert lehet mindegyik, csak rangsorolni kell segíteni.

Szlovákiában már rágalom, ha valaki szakértő. Mi csak 5 és fél hónapig voltunk kormányon, de ez idő alatt minden minisztériumban találtunk olyan embereket, akik máshogy szeretnék csinálni a dolgokat, de egyszerűen nem kérik ki a véleményüket

– mesélte tapasztalatairól Szlovákia volt miniszterelnöke, majd kifejtette, hogy földesúr menedzsment van az országban és az összes minisztériumban csak az utasítást várják a miniszterelnöktől. Itt Magyar nevetve megjegyezte, hogy valóban rengeteg a hasonlóság a két ország között.

A kettős állampolgárság lehet a közös ügyük

A magyar nyelven, de szlovák tolmácsolással zajló rendezvényen kitértek arra is, hogy miként alakul Szlovákia és Magyarország viszonya, illetve a szlovákiai magyarság sorsa. Ez különösen aktuális kérdés tekintve, hogy november végén a Napunk megtudta, hogy magyar és kétnyelvű oktatási intézményeket zárnának be, illetve vonnának össze a következő tanévtől. De az is kiderült, hogy intenzíven dolgoznak a nyelvtörvény szigorításán, a tervezet szerint például megtiltanák a magyar szót a postán vagy a közlekedésben.

Ódor szerint mindez azonban csak „cirkuszi mutatvány”, ezért nem hiszi, hogy a kormány átengedné a törvényt a parlamentben, ennél ugyanis fontosabb neki a magyarok barátsága.

Átverve érezheti magát a szlovákiai magyar politika az új nyelvtörvény tervezetét szemlélve

Az ellenségeimmel elbánok, csak a barátaimtól ments meg, uram – mondhatná Orbán Viktor, miután szövetségese, a szlovák kormányfő kabinetje a magyarságot sújtó nyelvregulákat készül elfogadtatni.

Munk kiemelte, hogy Szlovákiában elképesztően népszerű Orbán Viktor, mire Magyar közbeszúrta, hogy akkor esetleg átvehetnék a miniszterelnököt, majd válaszolt arra a kérdésre, hogy mit tenne a külhoni magyarokért. „Fontos megbeszélni a közös dolgainkat, mint a kettős állampolgárság és a Benes-dekrétumok kérdése” – mondta a Tisza vezetője, utóbbi említése tapsot váltott ki.

Továbbá kifejtette, hogy a Tisza-kormány nem venne el szerzett jogokat és nyitottan áll akár Ficóhoz, akár a szlovákokhoz. És azt is elmondta, hogy annak ellenére jött ide, hogy a szlovákok nem kettős állampolgárok, így nem szavazhatnak rá két év múlva, de ennek ellenére szeretnének velük is foglalkozni, felügyelni, hogy ki részesül a pályázati pénzekből és milyen oktatás érhető el náluk.

Ha van igény rá, akkor mi diplomáciai eszközökkel fogunk küzdeni azért, hogy lehessen kettős állampolgárság Szlovákiában”

– zárta a témát Magyar, mire Ódor megnyugtatta, hogy ha ő kerül hatalomra Szlovákiában, akkor ennek nem lesz akadálya.

Az esemény nagy port kavart a városban, a polgármester egy nagyobb cikket is közölt a helyi médiában, amelyben kifejtette, hogy többen a betiltását követelték az eseménynek. Ódor Lajos erről annyit mondott: én itthon vagyok, és elég furcsa lenne, ha nem beszélgethetnék a saját városomban. Míg Magyar a gyűlöletkeltő politikát hibáztatta, de annak örül, hogy végül sor került a beszélgetésre. Ezzel kapcsolatban a volt kormányfő elárulta, hogy szinte hobbiként gyűjti az őt kifigurázó plakátokat, hátha így „jobban megismeri magát”.

Fico unatkozik, Orbán a Tejútrendszerben politizál

Egy ilyen beszélgetésen kihagyhatatlan a miniszterelnökök név szerinti említése. Ódor azt mondta Fico karakteréről, hogy látszik rajta, már nagyon unja a kormányzást, és mindössze halvány képe önmagának: „Az ember megkérdezi tőle, hogy mit gondol az egészségügyről és nem érti, hogy miért neki kellene válaszolnia” – példálózott Ódor. Ezzel szemben Magyar szerint Orbán szereti a szerepét, de unja a belpolitikát: ő inkább a Tejútrendszerben politizál, befolyásolja a szlovák választásokat, beleszól az amerikai elnökválasztásba is, és világbékét akar” – mondta.

Fazekas István

Bár a két politikus rájött a beszélgetés alatt, hogy hasonlítanak egymásra, de Ódor kihangsúlyozta, hogy az nagy különbség, hogy nekik van mire építeniük, hozzájuk kötődnek különböző gazdasági reformok, illetve náluk már bevezették az eurót: „mi nemcsak ígérgetünk, hanem próbálunk arra építeni, amit az előző húsz évben elértünk” – részletezte, majd kifejtette, hogy ennyiben könnyebb a helyzetünk, mert nekik már sikerült letenni valamit az asztalra.

Ódor Lajos, aki egyébként a Szlovák Nemzeti Bank alelnöke, tavaly öt hónapon keresztül irányította Szlovákiát, ezzel az ország első magyar származású kormányfője volt. „A közös ambíciónk az, hogy nyugalmat, stabilitást, toleranciát és nem utolsósorban kulturált diskurzust hozzunk. Hogy megmutassuk, hogy másképp is lehet” – ezt még a kinevezésekor nyilatkozta Ódor, de hétfőn is hasonló elveket vallott, szerinte és egyébként a magyar ellenzéki vezető szerint is egy sokkal barátságosabb és konszolidáltabb párbeszédre van szükség mindkét országban.

Orbán Viktor október végén ugyancsak Komáromban találkozott Robert Ficóval, Szlovákia miniszterelnökével. Alaksandar Vucsiccsal kiegészülve a migrációról tárgyaltak, és azért is volt különleges ez az alkalom, mert a magyar miniszterelnök akkor találkozott először Ficóval az ellene májusban elkövetett merénylet után. A szlovák kormányfő ellen május 15-én, a pozsonyi kabinet Nyitrabányán tartott kihelyezett ülése után követtek el fegyveres merényletet. Az elkövető, a 71 éves lévai Juraj Cintula négy lövéssel sebesítette meg Ficót, akit május végén engedték ki a kórházból, mára felépült és dolgozik.

Fazekas István
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!