Tetszett a cikk?

Aggódnak a civilek azért a még mindig több száz állatért, amelyek továbbra is a botrányba keveredett gyömrői menhelyen vannak. Ezeket a kutyákat és macskákat az állatkínzásért feljelentett gyepmester jogilag már átadta ugyan egy másik alapítványnak, a kimentésük jelenleg is zajlik, de továbbra is ő vezeti a telepet, ahová csütörtökön nem engedte be az egyik állatokért érkező szervezetet, illetve egyes állatokra azt mondta, hogy a sajátja, ezért nem vihetik el. Az ügyet kirobbantó önkéntes szerint sem lehet tudni, hogy ilyen előzmények után biztosan ellátják-e megfelelően az állatokat, főleg az ünnepek alatt.

Ellentmondó információk érkeztek arról, hogyan halad a gyömrői Kutyamentsvár Alapítvány menhelyének kiürítése: egyrészt civil szervezetek folyamatosan próbálják kivinni a kutyákat és macskákat, ugyanakkor értesülésünk szerint mindez nem halad zökkenőmentesen. Pont egy hete közöltünk tényfeltáró anyagot arról, hogy a Herczig József gyepmester által vezetett Kutyamentsvár Alapítvány menhelyén hogyan tartották az állatokat, a több forrás által megerősített körülmények, a csontsovány kutyákról, szemét közé rakott kölyöktetemekről, beteg állatokról készült felvételek országos felháborodást váltottak ki. A botrány hatására pár nappal később az alapítvány vezetője – egyben a környék gyepmestere –, Herczig József aláírt egy megállapodást, miszerint a náluk lévő 240 kutyát és közel 100 macskát átadja a Megmentett Életek Állatvédő Alapítványnak.

Hiába mentették ki, belehalt a fertőzésbe egy kiskutya

Csakhogy a több száz állatot az amúgy is forráshiánnyal küzdő civil szervezetek csak együtt tudják kimenteni, ezért egy sor állatvédő fogott össze ennek érdekében. Mindenki megpróbált elhozni annyi kutyát és cicát, amennyinek csak helyet tud szorítani, úgy tudjuk, hogy már nagyjából 80 kutya elhagyta a telepet. Információink szerint volt, amelyiknek már későn jött a segítség, mert nem sokkal az elszállítása után a fiatal kutya elpusztult egy fertőző betegségben.

A civilek mindent megtesznek, állítólag még őket is megviseli, hogy milyen állapotban vannak egyes állatok. Közben a magántulajdonban lévő telepet továbbra is Herczig József irányítja, így névtelenséget kérő forrásaink szerint teljesen rajta múlik, mennyiben működik együtt az érkező szervezetekkel. Információink szerint olyan is volt – bár hivatalosan már lemondott az állatokról –, hogy feltételként kötötte ki, hogy adott állatvédő nem vihet el tőle állatot.

Tárva nyitva találták a macskakenneleket

Az egyik mentésben részt vevő szervezet képviselői csütörtökön érkeztek meg 15 macskáért a gyömrői menhelyre, de végül csak egyetlen állatot tudtak elhozni. Mivel aznap Nébih ellenőrzés volt a telepen, várniuk kellett, ezzel semmi gond nem volt, utána viszont Herczig József egyik családtagja azzal küldte el őket, hogy mégsem vihetnek el cicákat, mert előbb még a „saját” macskáikat külön kell válogatniuk és befogni, vagyis csak a többi lesz menthető. Egy jelenlévő hatósági személy közbenjárására végül mégis bemehettek, de meglepve tapasztalták, hogy az összes macskakennel ajtaja tárva nyitva volt. „Olyan volt, mintha szélnek eresztették volna a benn lévő állatokat, mindenesetre a ketrecekből eltűntek” – mondta egy jelenlévő állatmentő. Mivel tudtak arról, hogy két, értékesebb állatot tartanak egy hátsóbb részen ketrecben, erre is rákérdeztek, de erre is azt a választ kapták, hogy Herczigék azokat is megtartják, nem vihetik el.

„Próbáljuk kontroll alatt tartani a helyzetet, elsősorban az állatok elhelyezésének a szervezésére koncentrálunk, ennél többre nincs jogkörünk” – mondta Karámos Edina, a Megmentett Életek Állatvédő Alapítványnak a vezetője, Herczigtől ez a szervezet vette át hivatalosan a telepen lévő állományt.

“És hol van az állam?” – folyamatos hatósági jelenlét kellene

„A civileket magukra hagyták ebbe a nehéz helyzetben, érthetetlen, hogy miért nincs folyamatos hatósági jelenlét a menhely kiürítése során. Miközben ráadásul a telep vezetője folyamatosan ott van, sőt, beleszól a mentésbe” – mondta lapunknak Szabó Rebeka, a Párbeszéd országgyűlési képviselője. Az állatvédelem területével foglalkozó politikus ezért pénteken hivatalosan megkereste a gyömrői polgármestert, valamint a jegyzőt, hiszen utóbbi az elsőfokú állatvédelmi hatóság, valamint megpróbálta felvenni a kapcsolatot a megyei kormányhivatal illetékes hatósági állatorvosával is.

Szabó Rebekához is olyan információk érkeztek, hogy a menhelyvezető, Herczig József nem mindenben együttműködő. „Úgy tudom, az állatokat átvevő szervezet, a Megmentett Életekért Alapítvány folyamatosan szervezi a kimenekítést, viszont ez elfogadhatatlan, hogy eközben még nekik kell küzdeniük a lebukott gyepmesterrel is, aki továbbra is rendelkezik a telepen. Arról nem is beszélve, hogy hatósági kontroll nélkül ki garantálja, hogy a még ott lévő személyzet vajon kellő gondossággal eteti és itatja a még ott lévő kutyákat, főleg az ünnepek időszakában?” – tette fel a kérdést.

Az ellenzéki politikus szerint az első pillanattól fogva jelen kellett volna lennie a hatóságnak a menhely kiürítésénél, méghozzá úgy, hogy egy hatósági állatorvost is biztosítanak, aki rögtön chipezi a kutyákat, vagyis már így szállítják el őket. „Ami szintén a civilekre van tolva, megint az állam részvétele hiányzik” – jegyezte meg.

Így honnan lehet majd tudni, hogy bánnak a kutyákkal?

A botrányt kirobbantó önkéntes, Horváth Tünde szerint is érthetetlen, miért Herczig József mondhatja meg, melyik szervezetek és milyen feltételekkel vihetik el az állatokat, amelyekkel ráadásul már nem is rendelkezhetne. „Biztos, hogy adnak enni és inni a még benn ragadt kutyáknak? Karácsonykor is? Jelöletlen állatokkal van még mindig tele a telep, akikkel a menhelyvezető továbbra is azt csinál, amit akar, mert nem készült róluk hatósági nyilvántartás már a legelején” – vetette fel az állatmentő, aki tart attól, hogy az állatoknak bántódása esik, mielőtt az utolsó is elhagyja a menhelyet.

Azonnali intézkedés nem kell a Nébih szerint

A Nébih szakemberei december 19-én felmérték a Gyömrői Kutyamentsvár Állatmenhely állapotát, és ahogy pénteki közleményükben írják, „azonnali intézkedésre okot adó körülmény nem merült fel”.

„A teljes telepet bejárták, mely során megállapították, hogy az ott tartott állatok ellátása biztosított, a civil menhelyek felé történő nyomon követhető átadás folyamatos” – közölték. A hatóság azt ígéri, hogy munkatársaik és az illetékes vármegyei kormányhivatal szakemberei „az elkövetkező időszakban is folyamatosan nyomon követik majd az eseményeket, annak érdekében, hogy a telepen tartott állatok sorsa megnyugtatóan rendeződjön”.

Természetesen megkerestük kérdéseinkkel Herczig Józsefet is, aki telefonon először időt kért, utána viszont azt közölte, hogy csak ügyvédje útján, írásban válaszol.

A menhelyvezető válasza cikkünk megjelenését követően érkezett meg, ezzel kiegészítjük írásunkat:

“30 éve gondozunk 700 állatot napi szinten. Szervezetem az utolsó állatig gondoskodik mindenkiről” – válaszolta a felmerült aggályokra Herczig József. Szerinte „hivatali segítséggel, teljes ellenőrzés alatt folyik a felszámolás”. Hangsúlyozta, hogy a telepet bezárják, „nem kényszerintézkedés miatt történik” és mindenben együttműködik a szervezetekkel. „Szerződésben 30 napot vállaltak az összes állat elszállítására, ennek sem személyi,  sem tárgyi, sem fizikai akadálya részemről és a felügyelő szervek, felügyelő hatóságok részéről nincsen” – közölte. Állítja, „a jogosultság tisztázását követően” bejöhettek a szervezetek a telepre.

„Mivel a telepen dolgozóknak van saját állata, saját cica, saját kutya, illetve saját őrkutya, ezekhez ragaszkodnak, szeretik őket és nem kívánják átadni. Azok elszállítása nem tartozik bele Magyarország legnagyobb menhelyének felszámolásába” – tette hozzá.

Közben a Facebookon létrejött egy nyilvános csoport, ahová folyamatosan töltik fel a mentésben részt vevő szervezetek a fotókat a telepről kikerült állatokról, amelyeknek a sorsát itt lehet követni. Megtalálható itt olyan videó is, amelyen a láthatóan rossz állapotú kutya már új helyén, egy tiszta, rendezett kennelben boldogan csóválva járkál szájában egy játékkal, csak nemigen tudja, hogy mit kezdjen vele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!