Hamvay Péter
Hamvay Péter
Tetszett a cikk?

A Kolibri Színház társulata nyílt levelet írt, a Tisza Párt a fővárosi közgyűlés elé viszi a Kolibri színház ügyét, a főpolgármester pedig a minisztertől kér tájékoztatást, hogy miért nevezett ki a társulat által nem támogatott igazgatót.

Mint lapunk is megírta a Magyar Színháztól viharos körülmények között távozó Zalán Jánost nevezte ki a miniszter a kulturális és innovációs miniszter Kolibri Színház élére. Miután a tárca májusban ismeretlen tettes(ek) ellen feljelentést tett egy belső ellenőrzés során tudomásukra jutott információk alapján a Pesti Magyar Színház ügyében, arra az időszakra vonatkozóan, amikor Zalán volt a színház igazgatója. Megkérdeztük Kiss Ambrustól, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatójától, hogy kíván-e tenni valamit a főváros az ügyben. Kiss emlékeztetett arra, hogy a közös fenntartású színházak esetén az igazgató kinevezési joga a miniszteré. Ám főváros, mint tulajdonos, érzékeli a problémát, ezért Karácsony Gergely főpolgármester tájékoztatást kér az ügyben Hankó Balázs miniszterről. A HVG úgy tudja, hogy a Tisza Párt a szerdai fővárosi közgyűlés elé viszi a Kolibri ügyét.

A Magyar Színházi Társaság vette fel korábbi közleményében, hogy Karácsony Gergely,- miután a  Kolibri Színház  Nonprofit Kft. tulajdonosa a Fővárosi Önkormányzat – kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével „a kialakult rendkívül méltatlan helyzet megoldására.” A szakmai szervezet szerint: Ha egy nyertesnek nyilvánított pályázatból az derül ki, hogy a pályázó nem tartja kötelezően követendőnek a gyermek- és ifjúsági színház közszolgáltatási céljait, hiszen azokat akár meg is változtatná, ez – szerintük –  önmagában elég indok arra, hogy a tulajdonos lépjen.”    

A színház társulatát megdöbbentette Zalán János kinevezése, és nyílt levélben fordulnak a nyilvánossághoz. „Az igazgatóválasztás kapcsán kialakult elfogadhatatlan helyzetben szeretnénk közönségünket és a szakmai közvéleményt tájékoztatni álláspontunkról” – írta a társulat, amiben emlékeztetnek arra, hogy Zalán János a társulati meghallgatáson mindösszesen egyetlen szavazatot kapott. Mint írják, Zalán János a több mint másfél héttel ezelőtti miniszteri bejelentés óta sem kereste meg a társulatot, így csak a néhány napja elérhetővé tett pályázata alapján tájékozódhattak a terveiről. A pályázat tartalmát először lapunk ismertette.

Drágább jegyek, „drasztikus visszaesés”, nézőszámrobbanás – megszereztük az új Kolibri-igazgató pályázatát

A Kolibri gyengeségei közé sorolja annak gyerekszínház voltából adódó sajátosságait Zalán János a színház vezetésére benyújtott nyertes pályázatában, amely a ChatGPT-vel folytatott beszélgetést is tartalmaz. A társulat akarata ellenére kinevezett igazgató saját teljesítmény helyett az állami programok fokozott igénybevételére támaszkodna, és ha ez nem jön be, akkor felnőtt közönségnek szóló szórakoztató színházzá alakítja a nemzetközi hírű gyerekszínházat.

„A nyertes pályázatot olvasva megerősödött bennünk az a gyanú, hogy az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek. Úgy látjuk, elgondolásai nem illeszkednek a színház adottságaihoz, és számos irreális elemet tartalmaznak, mint például az előadásszám megduplázása, a színház gazdasági „megmentésének” szükségessége, a színház rendszeres bérbeadása az SZFE-nek vagy a működés állami finanszírozású programokra alapozása. Véleményünk szerint, ezek a tervek nemcsak megvalósíthatatlanok, hanem veszélyeztethetik a színház jelenlegi sikeres működését és kialakult műsorpolitikáját, de leginkább a Kolibri speciális közönségének kiszolgálását.”

Szerintük ezt igazolja a pályázó azon állítása is, hogy ha az „állami döntésektől függő remélt források elapadnak, akkor szórakoztató felnőtt színházzá alakítaná a Kolibrit. Ezt a kedvezőtlen és elfogadhatatlan kilátást erősíti az is, hogy a pályázat gyakorlatilag nem tartalmaz a Kolibri csecsemő-, gyermek- és ifjúsági közönségének igényeit figyelembe vevő művészi koncepciót.”

Érthetetlennek nevezték, „hogy egy ilyen pályázat hogyan felelhetett meg a fenntartó által kiírt feltételeknek, melyek egyértelműen a csecsemő-, gyermek- és ifjúsági előadások folytatására, valamint a színház eddigi értékeinek megőrzésére irányultak”. Meglátásuk szerint, a szakmai bizottság nyilvánosan megjelent, általánosan megfogalmazott indoklása nincs összhangban a nyertes pályázat tartalmi elemivel.

Szeretnének választ kapni a szakmai bizottságtól, hogy milyen indokok alapján támogatták Zalán János pályázatát, illetve a fenntartóktól, hogy milyen jövőt képzelnek el a Kolibri Színháznak: értékeinek megőrzését vagy felszámolását?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!