szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„A lojalitással átszőtt alkalmatlansághoz csatolt szervilizmussal nem sokra megyünk.”

„Meglehetősen zavaros volt az utóbbi időben az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációja arról, hogy hogyan is értelmezi a mentés egyik legfontosabb minőségi mutatóját, a kiérkezési időt” – állapította meg a 444-en megjelenő blogjában Kunetz Zsombor egészségügyi elemző.

Cikkében felidézte, hogy a mentőszolgálat néhány éve megváltoztatta azt a módszert, amivel megállapítják, hogy mennyi idő alatt ér ki egy adott esethez a mentő: már nem a segélykérés beérkezése körüli időponttól, hanem attól a pillanattól mérik, amikor találtak a feladathoz megfelelő mentőegységet. Márpedig így szerinte fogalmunk sincs, hogy ténylegesen mennyi idő telik el a segélyhívástól a mentő megérkezéséig. Azt írja, más európai országokban továbbra is a segélyhívás beérkezésétől számított 0-3 perctől mérik az időt.

Kunetz közérdekű adatigényléssel fordult a Mentőszolgálathoz, arra szeretett volna választ kapni, hogy „milyen metodika szerint mérik a kiérkezési időket, ebben esetleg van-e az OMSZ által felállított sürgősségi kategóriákon belül (P1-P5) differencia, valamint kértem öt évre visszamenőleg a kiérkezési idők adatait, mind Budapest, mind országos tekintetben.

Az OMSZ pedig ha nem is mindenre, de azért válaszolt. A módszertant viszont nem árulták el.

Az adatok alapján Kunetz azt írta, hogy

a mentőszolgálat az esetek felében nem tudja biztosítani a 25 perces kiérkezési időt sem Budapesten.

Az elemző szerint ez három okra vezethető vissza:

  • a beérkező feladatok mennyiségére,
  • belső problémára, hiszen szerinte végig kellene gondolni, miért van akkora fluktuáció a szervezetben, és miért nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő,
  • külső okokra, amelyek most megoldásnak tűnnek.

Kunetz az utóbbi kategóriába rakta például azt, hogy a vidéki mentősöket ugrasztják Budapestre, ha hiány van a fővárosban. Szerinte nekik nincs helyi tapasztalatuk, ez pedig balesetveszélyes lehet, sőt, jelentősen lassíthatja is az ellátást.

Győrfi Pál: Várhatóan tavasztól vezényelnék át Budapestre a vidéki mentősöket, akik nem kapnak majd külön pótlékot

Az Országos Mentőszolgálat szóvivője egyéb információkat is megosztott az új rendszerről, például azt, hogyan tudnak majd pihenni a nem fővárosban élő, átvezényelt mentősök.

Szerinte a fentiek alapján a problémák rendkívül összetettek, egyes esetekben a megoldás közvetlen lehetősége valóban nincs a Mentőszolgálat kezében, míg más esetekben pont ott van – állapította meg – sajnos azonban a lojalitással átszőtt alkalmatlansághoz csatolt szervilizmus nem elég egy szervezet irányításához.

Pedig, ahogyan Kunetz emlékeztet, az Országos Mentőszolgálat költségvetése 2010-ben 26 milliárd forintról napjainkra már közel 90 milliárd forintra emelkedett, vagyis az egészségügyben az elmúlt 15 költségvetésének az egyetlen nyertese, mégis az összeomlás állatorvosi lovává vált.

Az NNGYK szerint hibázott az orvosi ügyelet, amikor vizsgálat nélkül elküldte a bélcsavarodásos komáromi férfit

A férfi életét Szlovákiában mentették meg, azóta beperelte az ügyeletet szervező Országos Mentőszolgálatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!