szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ferenci Tamás abból a közadatigénylésre adott kissé homályos válaszból kiindulva készített modellt a mentők érkezési idejéről, amit Kunetz Zsombor egészségügyi szakember kért ki az Országos Mentőszolgálattól.

Ahogy arról néhány napja a HVG is beszámolt, Kunetz Zsombor egészségügy elemző közadatigényléssel fordult az Országos Mentőszolgálathoz (OMSZ), hogy megtudja, mennyi idő alatt ér ki a mentő különböző súlyosságú esetekhez, s ezt az időt milyen metodika szerint mérik. Az OMSZ nem árulta el a módszertant, így nem egyértelmű, hogy a megadott érkezési időket a segélyhívás beérkezésétől, az esethez rendelt mentőautó kijelölésétől, vagy az autó elindulásától számítják, ami – pláne sürgős esetben – egyáltalán nem mindegy. Illetve csak az egyes esettípusokhoz tartozó átlagos és medián kiérkezési időket közölték, ezáltal nem volt megállapítható, mi az a kiérkezési idő, amennyi alatt minden pácienshez kiérnek.

Kunetz Zsombor: A mentőszolgálat az esetek felében nem tudja biztosítani a 25 perces kiérkezési időt sem Budapesten

„A lojalitással átszőtt alkalmatlansághoz csatolt szervilizmussal nem sokra megyünk.”

A Kunetz által kikért adatokból igyekezett modellt alkotni Ferenci Tamás biostatisztikus, aki szerint a rendelkezésre álló adatokból is lehet viszonylag pontos becslést adni az OMSZ által eltitkolt adatokra – derül ki a Telex cikkéből.  Miután a mentők munkájában irányadó a „15 perces szabály”, azaz hogy a legsürgősebb esetek legalább 90 százalékához 15 perc alatt ki kell érnie a mentőnek, Ferenci azt igyekezett megbecsülni a rendelkezésre álló adatokból, hogy a valóságban hány perc alatt ér ki biztosan az esetek 90 százalékához a mentő.

Számításai szerint a 15 perctől lényegesen eltérnek a hazai adatok. Számításai szerint a legsúlyosabb Kiemelt P1 kategóriába eső eseteknél országosan 19-23, Budapesten 17-25 perc ez a szám. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a Kiemelt P1 kategóriába tartozó eseteknél – például az újraélesztéseknél – minden 10. páciens 23 percnél többet vár a mentőre. Az eggyel enyhébb P1 kategóriában (közvetlenül életveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő állapotok, például többszörös traumás sérülés) országosan 22-27, Budapesten 25-30 perc alatt kap biztosan ellátást a betegek 90 százaléka. Míg a P2-es kategóriában (potenciálisan életveszélyes, gyors beavatkozást igénylő állapotok, például légúti idegentest nehézlégzés nélkül) már országosan 40-45 perc, Budapesten 60-70 perc is kellhet ahhoz, hogy az esetek 90 százalékát lefedve kiérkezzen a mentő.

A biostatisztikus minden számítását közzétette, ismertette a statisztikai módszerét, és többféle eloszlással is számolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!