szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Honvédelmi Minisztérium akkor úgy gondolta, az Orbán-beszéd nem pártrendezvény.

„Mi, többiek, nyugállományú katonaként sem pártpolitizálunk, még akkor sem, ha mindenki más-más korban volt vezérkari főnök, és mindenkinek megvolt a maga nehézsége az adott időszakban, de az más, hogy a szavazófülke magányában ki hogy ikszel, meg az is más, hogy pártrendezvényen vesz részt” – fogalmazott hétfőn lapunknak Fodor Lajos korábbi vezérkari főnök.

Fodor Lajos a HVG-nek: „Mi, volt vezérkari főnökök nem pártpolitizálunk, és baj, hogy Ruszin-Szendi a Tisza rendezvényén szerepelt”

Közös tiltakozó közlemény kiadására sarkallta a rendszerváltást követő vezérkari főnököket Ruszin-Szendi Romulusz szereplése a Tisza Párt hétvégi kongresszusán. Aki megfogalmazta és „postásként” a HM-nek elküldte a közleményt, Fodor Lajos, az 1999-2003 közötti vezérkari főnök. A HVG-nek el is mondta, mi volt a bajuk.

A honvédséget 1999 és 2003 között vezető Fodor volt az, aki megfogalmazta a korábbi vezérkari főnökök közös nyilatkozatát, melyben egységesen elítélték Ruszin-Szendi Romuluszt, amiért felszólalt a Tisza Párt szombati kongresszusán.

A törvények valóban tiltják a katonák párttagságát és pártrendezvényeken való részvételét, ez azonban csak az aktív szolgálatot ellátó honvédekre vonatkozik, Ruszin-Szendi pedig már nyugállományban van.

Öt évvel ezelőtt viszont Fodort még nem zavarta ennyire, hogy a katonai vezetők évértékelő beszédeket hallgatnak, ő maga Havril András és Deák János volt vezérkari főnökök társaságában vett részt Orbán Viktor Várkert Bazárban tartott rendezvényén, ahol jelen volt az akkor tábornokként szolgáló Böröndi Gábor, Mihócza Zoltán és Korom Ferenc is.

Fodor Lajos
Wikimedia Commons

Ahogy arra a 24.hu cikke emlékeztet, a katonák feltűnése akkor is nagy port kavart, a DK például bejelentette, kezdeményezik a Honvédelmi Bizottság összehívását, és azt is, hogy írásbeli kérdéssel fordul a miniszterhez, hogy kiderüljön: ki adott engedélyt arra, hogy a honvédség tábornokai „az egyenruhát meggyalázva egy pártrendezvényen parádézzanak”.

A Honvédelmi Minisztérium szerint azonban az Orbán-beszéd nem pártrendezvény, hanem „kormányzati évértékelő” volt, azt pedig nem árulták el, ki adott engedélyt a katonáknak, hogy – egyenruhát viselve – részt vegyenek azon. „Örömmel vettük, hogy a kormányzást értékelve a Magyar Honvédség fejlesztése is kiemelt figyelmet kapott, hiszen az elmúlt években következetesen intézkedéseket hajtottunk végre Magyarország biztonsága, a Magyar Honvédség megerősítése, a magyar katonák anyagi és erkölcsi megbecsülése érdekében. Ahogy miniszterelnök úr a beszédében hangsúlyozta is: »Kérem Önöket, gondoskodjanak róla, hogy a pártrendezvényeken ne, de a kormányzati és civil találkozókon a katonák is ott lehessenek, és elfoglalhassák megbecsült helyüket a magyar társadalmi életben«” – írta akkor a tárca a Népszavának.

Idekapcsolódik, hogy hétfőn a HVG arról is kérdezte Fodort, hogy miként került bele közleményükbe az a kitétel, miszerint a katonák „a nép által választott mindenkori legitim politikai hatalomhoz lojálisak”, hiszen a katonák esküszövegében ilyen még utalás szintjén sincs, csak a törvények betartása, az ország érdekeinek és az állampolgárok jogainak és szabadságának védelme szerepel benne. Erre Fodor akkor azt mondta, hogy az előbbi az utóbbiból levont „ok-okozati következtetés”, mert a törvények betartásával választanak az országban legitim vezetést.

Újabb közös pont a történetben Németh Szilárd, aki most az elsők között szállt bele Ruszin-Szendibe, 2020-ban viszont, honvédelmi államtitkárként, köszönetet mondott a Magyar Honvédség Parancsnokságának és a volt vezérkari főnököknek, hogy „jelenlétükkel megtisztelték és emelték Orbán Viktor miniszterelnök úr évértékelő beszédét”.

A történtekre Magyar Péter is reagált, szerinte Orbán Viktor újabb öngólt lőtt, és óriási pánik van a Fideszben, mélyütésként élték meg ugyanis, hogy „a magyar hadsereg máig legnépszerűbb vezetője” csatlakozott a Tiszához. Úgy gondolja, a honvédelmi és a teljes rendvédelmi állomány Ruszin-Szendi mellett áll, és neki ad igazat. „Szerintük az rendben van, ha a Fidesz pártrendezvényén, Orbán évértékelőjén részt vettek a magyar honvédség akkori és korábbi vezetői egyenruhában, de az már árulás és a katonai eskü megszegése, ha a Tisza rendezvényén felszólal egy leszerelt, civilben lévő volt vezérkari főnök” – tette hozzá Magyar.

Nyitóképünkön Németh Szilárd, valamint a honvédség egyenruhás tagjai láthatók, a kép Orbán Viktor 2020-as évértékelőjén készült.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!