szerző:
Imre Réka
Tetszett a cikk?

A Honvéd Kadét Programban résztvevő diákok nem tartották be az előírásokat, amikor kadétegyenruhát húztak a kitörés napi szélsőjobbos eseményre. Nehéz megállapítani, melyik iskolából érkeztek a tanulók, az általunk megkérdezett iskolák szerint biztos nem tőlük, a honvédelmi tárca pedig nem érzi illetékesnek magát, hogy vizsgálódjon, eljárást indítson.

A magyar és a német katonák 1945. február 11-i kitörési kísérletére emlékező, becsület napi túrának is nevezett szélsőjobbos rendezvényen idén is feltűnt néhány tizenéves, akik a jelek szerint honvédkadét-formaruhát viseltek, holott ez a nyilvánosan elérhető szabályzat szerint tilos, hacsak nem kaptak rá külön engedélyt. Az egyenruha jól felismerhető kiegészítője például a Honvéd Kadét Program feliratú barett sapka és a barna, ékítmények (tépőzáras felvarrók) felhelyezésére is alkalmas polárpulóver. A rendezvényről – amelyet az antifa szervezetek miatt a rendőrség erősen biztosított – a HVG is írt:

Blackface Magyar Péter, SS-koponyák, a HVG pedig egy „Arschloch” – így vonultak fel a szélsőjobbosok Budapesten

A rendőrség szoros biztosítása mellett, úgy tűnik, balhé nélkül ért véget a Kitörés napja február 8-án. A szélsőjobbosok elindultak a 60 kilométeres éjszakai túrára a 80 évvel ezelőtti hitlerista kitörés emlékére. Képes beszámoló a német és magyar szélsőjobb ünnepéről.

A honvéd kadétok a formaruhát az előírások szerint iskolai tanórákon, iskolai és honvédelmi szabadidős terepfoglalkozásokon viselhetik. Ehhez képest a nevet mutató felvarró nélkül megjelent néhány kadét a túrán. Nem csak az ékítményeket hagyták otthon, az arcukat is gondosan eltakarták, valószínűleg tisztában voltak azzal, hogy szabályt szeghetnek.

A Honvéd Kadét Program egyik tanulója a túrán
Lakos Gábor

Erre utaló felirat vagy más jelzés hiányában nem tudni, melyik iskolából érkeztek ezek a diákok, de – bármilyen furcsán is hangzik – a hajviseletük alapján megállapítható, hogy nem a legmagasabb szintű képzés hallgatói. A Honvédelmi Minisztérium a HVG megkeresésére közölte:

A kadétok a Honvéd Kadét Program partneriskoláival állnak tanulói jogviszonyban, ezért a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség nem indíthat belső vizsgálatot, fegyelmi eljárást a kadétokkal szemben.

A Honvéd Kadét Program viszont nem válaszolt a kérdéseinkre, ezért felkerestünk tíz, találomra kiválasztott budapesti partnerintézményt. Amelyik intézmény válaszolt közülük, az tagadta, hogy tanulói részt vettek volna a rendezvényen. Volt olyan iskola, amelyik azt közölte, hogy még várják az egyenruhákat, tehát biztos nem viselhették az iskola diákjai az eseményen. A formaruhákkal kapcsolatban is kerestük a programot, de arra a kérdésre sem érkezett válasz, hogy hány olyan iskola van az országban, ahová nem érkeztek meg időben a ruhák.

Volt olyan intézmény, amelyik külön hangsúlyozta, hogy a túra szervezésében, előkészítésében, lebonyolításában vagy a részvétel koordinálásában semmilyen módon nem vettek részt. Az azonban nem derült ki egyik intézmény válaszából sem, mi lenne a részvétel következménye a diákokra nézve.

Novák Előd a becsület emléknapjává nyilvánítaná február 11-ét, és az iskolákba vinné a megemlékezéseket

A Mi Hazánk képviselője szerint a kitörés napja „sajnos, nem kapja meg az illő tiszteletet”.

Már 150 iskolában van kadétképzés

Az országban amúgy 150 iskola vesz részt a programban, a tanulók egyenruhát és jó tanulmányi átlag esetén ösztöndíjat kapnak, a képzés során pedig olyan szabadidős programokon is részt vehetnek, mint például a laktanya-látogatás vagy a lézerfegyveres céllövészet. 

A Honvéd Kadét Program különböző képzési szinteket nyújt. Debrecenben, Nyíregyházán, Hódmezővásárhelyen és Szolnokon bentlakásos képzést biztosítanak, gimnáziumi vagy technikumi osztályba lehet járni. Ezen, a legkomolyabbnak számító, III. szintű képzésen a diákok a program honlapja szerint hasonlóan élhetnek, mint a katonák. Tantermi képzésüket gyakorlati foglalkozások egészítik ki és több szabadidős program közül választhatnak: tanulhatnak küzdősportokat, hagyományőrzésre, hadisírgondozásra és ejtőernyőzésre is van lehetőség. 

Versenyző a honvéd kadétok akadályfutó-versenyén, a honvéd Kadét Kupán Bánkon 2023. május 26-án
MTI / Komka Péter

A II. szintű honvéd kadét szakképzés során a tanulók a honvédelmi alapoktatást követően vizsgáznak, majd az ötéves képzés második felében a választott szakma tárgyait hallgatják, az utolsó évben pedig, ha úgy döntenek, hogy a szakképzést követően katonák lesznek, tanulmányaikat duális képzésben folytatják a honvédség egyik szervezeténél. A diákok olyan szakképesítések közül választhatnak, mint például honvédelmi igazgatási ügyintéző vagy gépjármű mechatronikai technikus. 

Az I. szintű, közismereti képzés keretében a diákok honvédelmi ismereteket tanulnak heti egy-két órában, a tanulók “megismerkedhetnek azzal, hogy milyen honvédelmi feladatai vannak a magyar állampolgároknak és azzal is, hogy mit tesz a Magyar Honvédség a haza védelméért”.

(Nyitóképünkön az idei túra résztvevői. Fotó: Lakos Gábor)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!