szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„A meglévő védelmi eszközöket – a jogsértési eljárásoktól kezdve az uniós források visszatartásán át a tagsági jogok, például az Európai Tanácsban való szavazati jog felfüggesztéséig – a korábbinál sokkal következetesebben kell alkalmazni” – áll a tervezetben.

A Friedrich Merz vezette CDU és a legvalószínűbb koalíciós partnereként számontartott szociáldemokrata SDP megállapodtak arról, hogy az új német kormány követelni fogja az Európai Uniótól, hogy erőteljesebb eszközökkel lépjen fel azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek megsértik a közösség olyan alapértékeit, mint a jogállamiság – írja a Politico.

A német indítványban konkrét intézkedések is szerepelnek, eszerint a pénzügyi források visszatartásával, valamint a szavazati joguk megvonásával szorítanák jobb belátásra a renitens országokat.

Ugyan a megállapodásban nem nevesítenek senkit, de enélkül is egyértelműnek tűnik, hogy a hamarosan hivatalba lépő német kormány Magyarország és azon keresztül Orbán Viktor megrendszabályozására készül.

A németek által elővezetett eszközök nem ismeretlenek Brüsszelben, erről szólna a híres hetes cikkely is, amely alapján már 2018-ban megindították az eljárást Magyarország ellen, ám az a tagállamok közötti politikai megosztottság következtében elakadni látszik.

„A meglévő védelmi eszközöket – a jogsértési eljárásoktól kezdve az uniós források visszatartásán át a tagsági jogok, például az Európai Tanácsban való szavazati jog felfüggesztéséig – a korábbinál sokkal következetesebben kell alkalmazni” – áll a tervezetben.

Bizonyítja a tervezet Orbán-ellenes élét az is, hogy a németek kifejezetten azt javasolják, hogy az  Európai Tanácsban a külpolitikai és a biztonságpolitikai kérdésekben a döntéshozatal ne egyhangú legyen, hanem legyen elég hozzá a minősített többség. Az utóbbi években ugyanis Orbán Viktor túl sokszor használta a vétójogot fegyverként, amit ráadásul az orosz érdekeknek megfelelően forgatott.

Ezen felül a jövőbeni koalíciós partnerek abban is megállapodtak, hogy a Weimari Háromszögre (Franciaország–Németország–Lengyelország) támaszkodva aktívabb szerepet fognak játszani az európai politikai színtér alakításában. Ez azért is fontos, mert a távozó Olaf Scholz kormányzása alatt Berlin kapcsolata Varsóval és Párizzsal is megromlott. Friedrich Merz be is jelentette már, hogy az első hivatali napján el fog utazni Varsóba és Párizsba is.

Merz egy másik területen is változást ígért. Eddig az volt a hagyomány, hogy Németország tartózkodott azokban az uniós kérdésekben, amelyekről a német kormányon belül sem volt egyetértés, a kulcskérdésekben azonban nem lehet szó tartózkodásról – mondta a leendő kancellár.

A Politico által megszerzett megállapodás ugyanakkor csak egy tervezet, a végső verzió április közepére készülhet el.

Még rosszabb helyzetbe lavírozza magát a kormány az EU-ban a Pride betiltásával?

Hét éve tart a meghallgatási maraton, de ennél tovább még nem jutottak az Európai Unió tagállamai ahhoz, hogy lezárják a Magyarország elleni hetes cikkelyes eljárást. Ez abból a szempontból érthető, hogy egyetlen soros elnök sem merné megkockáztatni, hogy ne legyen meg a négyötödös többség annak kimondásához: fennáll a veszélye, hogy Magyarország megsérti az EU alapértékeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!