Nem adja fel a lengyel ügyészség: nyomozásra kéri a magyar hatóságokat Romanowski ügyében
Ez akár azt is jelentheti, hogy arra kérik a magyar hatóságokat, hallgassák ki a Budapestre menekült, egykori lengyel igazságügyminiszter-helyettest.
hvg.hu
Európai nyomozási határozatot adott ki a lengyel ügyészség Marcin Romanowski volt igazságügy-miniszter ellen, közölte az ügyészség szóvivője a lengyel állami hírügynökséggel.
Az európai nyomozási határozat célja, hogy könnyítse a bűnügyi együttműködést az uniós tagállamok között. Lényege pedig, hogy ha az egyik tagállam hatósága felkéri a másik uniós tagállamot, hogy végezzen nyomozati intézkedéseket, azaz gyűjtsön bizonyítékokat egy adott büntetőügyben.
Nyomozási határozatot jellemzően akkor szokták kérni, amikor a gyanúsított, vagy valamelyik tanú külföldön van, vagy külföldi bankszámla, okirat is a nyomozás részét képezi. A leggyakrabban kérelmezett eljárási cselekmény általában a terhelt gyanúsítottként történő kihallgatása, de ide tartozik még a tanúk meghallgatása, a telefonbeszélgetések lehallgatása, a fedett nyomozás és a banki ügyletekre vonatkozó információk gyűjtése is.
Mivel Romanowski még decemberben Magyarországra menekült, feltételezhető az ő esetében is a kihallgatást kérik a lengyel hatóságok. Kérdéses azonban, hogy ennek eleget tesznek-e a magyar hatóságok, hiszen a Jog és Igazságosság volt miniszterhelyettese politikai menedékjogot kapott Magyarországon. Erre hivatkozva pedig a rendőrség az ellene kiadott európai elfogatóparancs ellenére sem tartóztatta le, és annak ellenére sem állították bíró elé, hogy ez az uniós jogszabályokba ütközik.
Mint korábban megírtuk, a kormánypártok még egy törvénymódosítást is megszavaztak, mellyel annak megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy. Ehhez nem kellett más, mint Polt Péter és a Varga Zs. András vezette Kúria helyzetbe hozása, amivel a jövőben akár minden politikai szövetséges menedéke garantálva lehet.
Nemcsak az Európai Unió, de a saját jogszabályait is figyelmen kívül hagyja Magyarország, amikor az európai elfogatóparancs ellenére december óta nem hajlandó bíró elé állítani a Magyarországra menekült Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyminiszter-helyettest. Egy hírverés nélkül elfogadott törvénymódosítással most megtalálták annak a módját is, hogyan védjék meg a PiS korrupcióval vádolt politikusát, ha mégis bíró elé kerülne az ügy.
Belső feszültségek, rég elvétett politikai ritmus, tévedhetetlensége látszatát veszítő vezető – számos jel szerint mély sebeket ejt a Fideszen, hogy Magyar Péteren nem tud fogást találni. Forrásaink szerint a közvélemény-kutatások miatt nő a feszültség a pártban, de az egység még nem bomlott meg.
Budapest hozzászürkült az országos átlaghoz. A legjobb teljesítményt ugyan a belvárosi iskolák diákjai nyújtották, de átlagban Budapest már nincs az élen.