szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedden ismét tárgyal a kormány a szociális partnerekkel az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén a Munka törvénykönyve módosításának tervezetéről. A kölcsönös kompromisszum keresés szeptember végéig lehetséges, mert egy későbbi országgyűlési beterjesztés esetén már nem reális a törvényjavaslat időbeni tárgyalása és elfogadása.

A legnagyobb vita eddig a munkavállalói és a munkáltatói oldal között a munkaerő-kölcsönzés szabályainak módosítási javaslatai körül alakult ki. A szakszervezetek szerint a munkaerő-kölcsönzés eredeti célja, hogy a társaságok alkalmazkodni tudjanak a pillanatnyi piaci kereslethez, s néhány hónapra többletmunkaerőhöz jussanak. Magyarországon azonban akár évekig is ugyan azon a helyen dolgoznak a kikölcsönzött munkavállalók, méghozzá az állandó alkalmazottaknál jóval alacsonyabb keresetért. A szakszervezetek ezért szükségesnek tartják, hogy a kikölcsönzött dolgozók foglalkoztatási időtartamát egy helyen legfeljebb fél évre korlátozzák, s megköveteljék számukra is a munkavégzéssel arányos javadalmazást.

A munkáltatók szerint viszont egy piaci konjunktúra tovább tarthat fél évnél, ezért a szakszervezetek által javasolt korlátozás éppen annak a munkavállalónak kedvezőtlen, akit emiatt nem lehet majd tovább foglalkoztatni kölcsönzött dolgozóként. A kölcsönzöttek munkatapasztalata ugyanakkor általában nem éri el az állandó dolgozók gyakorlatát, így keresetük sem lehet mindig azzal egyenlő.

A munkáltatók nem tartják teljesíthetőnek azt a változtatást sem, hogy a kölcsönbe vevő cégek ellenőrizzék a kölcsönbe adó és a kikölcsönzött munkavállaló közötti munkaszerződés megkötését, a munkaügyi nyilvántartásba történő bejelentést, a járulékfizetést. Ez – véleményük szerint – a kikölcsönzés időpontjában még lehetséges, de folyamatosan ellenőrizni mindezt nem a kölcsönbevevő cég, hanem a munkaügyi intézményrendszer dolga.

Éles vita bontakozott ki a munkaidő-alappal kapcsolatban is. A szakszervezetek határozottan visszautasították, hogy a kormány a 20 perces munkaközi szünet munkaidőként történő elszámolását, illetve a 38 órás munkahét ügyét az ágazati párbeszéd bizottságok hatáskörébe kívánja utalni. Ezt a munkaidő csökkentést országosan egységesen, s nem csak azokban az ágazatokban kell elérni, ahol erre hajlandóság mutatkozik – fogalmazták meg a szakszervezetek. December 24-ét, mint munkaszüneti napot a kormányzat elfogadná azzal, hogy a kereskedelemben délután 2 óráig ez nem alkalmazható. A szakszervezeti oldal viszont ragaszkodott ahhoz, hogy ez a munkaszüneti nap a kereskedelemre is vonatkozzon. Mindeközben a munkáltatók azt hangsúlyozták, hogy a munkaidő-alap csökkentés valamennyi formája elfogadhatatlan számukra.

MTI/hvg.hu Hírkereső

A jobb munkahelyen jobban dolgoznak az emberek

A családbarát munkahely pályázat magyarországi gyakorlatát is bemutatta Simonyi Ágnes a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkára a brit EU elnökség közelmúltban megtartott londoni szakmai konferenciáján.

MTI Karrier

Eddiginél részletesebb munkaerőpiaci felmérés indul

Az eddigieknél részletesebb munkaerőpiaci felmérést indít a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen - tájékoztatta az újságírókat csütörtökön Budapesten Csizmár Gábor miniszter.

Egy budapesti gyermekotthon második emeletéről esett ki egy kisfiú

Egy budapesti gyermekotthon második emeletéről esett ki egy kisfiú

Kiugrott mozgó autójából egy rendőrök elől menekülő férfi az M0-son

Kiugrott mozgó autójából egy rendőrök elől menekülő férfi az M0-son

Az Egyesült Államok újabb fegyvereladási csomagot hagyott jóvá Izrael számára

Az Egyesült Államok újabb fegyvereladási csomagot hagyott jóvá Izrael számára

Rácz András szerint olyan átvétel van Orbán Balázs tézisfüzetében, ami már önmagában kizáró ok a tudományos fokozatszerzésből

Rácz András szerint olyan átvétel van Orbán Balázs tézisfüzetében, ami már önmagában kizáró ok a tudományos fokozatszerzésből