Simonyi Ágnes elmondta, hogy London a szociális és munkaügyi témák között még novemberben is tervez egy hasonló tanácskozást, ennek témája a kisvállalkozások és a társadalmi párbeszéd.
A szeptember 15-i konferencia a munkahelyek teljesítményének javításával foglalkozott. Az Európai Unióban általánosan elfogadott elv, hogy a jobb versenyképességet a munkahelyek minőségének javításával együtt lehet elérni – jegyezte meg Simonyi Ágnes. A gazdasági elemzések szerint a kínai, indiai termékekkel a termelési költségek csökkentésével nem lehet versenyezni. E két ország kihívására csak a több tudást, magasabb szintű minőséget jelentő termékekkel, szolgáltatásokkal lehet válaszolni. Ehhez pedig hozzátartozik a munkahelyek családbarát, munkavállaló-barát jellege, a munkáltatók társadalmi szerepvállalása.
A londoni konferencián ismertette, hogy Magyarországon évente Családbarát Munkahely díjjal ismerik el a családi elfoglaltságokhoz leginkább igazodó munkaidő szervezést, a szociális juttatások magas szintjét, a széleskörű tanulási lehetőségeket. Az értékelés alapja, hogy az adott munkahelyen a munkavállalók választhatnak-e a különféle munkaidő modellekből. Vannak-e fix idősávok, amikor a munkavállalónak mindenképpen a munkahelyén kell tartózkodnia, de azon túl a munka kezdésének és befejezésének időpontja alkalmazkodik a munkavállaló egyéb kötelezettségeihez.
Világszerte egyre több munkavállaló dolgozik részmunkaidőben, illetve használja ki a távmunk adta előnyöket. Elsősorban nők, kisgyermekes anyák keresik ezt a lehetőséget. Lényeges lehet a szabadságok olyan elosztása, amely lehetőség szerint a gyermek- és oktatási intézmények szüneti idejéhez igazodik.
A kisgyermekes alkalmazottak munkájának elsődleges feltétele a gyermekintézmények elérhetősége. Ezek általában közintézmények, de előfordulhat, hogy a vállalat maga tart fenn gyermekintézményt, vagy járul hozzá a költségekhez.
A munkáltatók értékelésénél figyelembe veszik azt is, hogy a munkahely mit tesz képzésekkel, továbbképzésekkel a munkavállalók munkaerőpiaci alkalmazkodóképességének javításáért. A nyertes foglalkozatók, amelyek névsorát és gyakorlatát nyilvánosságra hozzák, jogosultak a családbarát munkahely elnevezés és embléma használatára – hangsúlyozta Simonyi Ágnes. I. Díj: VAR Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
II. Kategória - Középvállalatok
I. Díj : Kürt Rt.
Oklevél: Evosoft Hungary Kft.; Csavar- és Húzottáru Részvénytársaság
III. Kategória - Nagyvállalatok
I. Díj : National Instruments Kft.
Oklevél: Főkefe Ipari Kft.; Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft.
IV. Kategória - Költségvetési szervek
I: Díj : Polgári Légiközlekedési Hatóság
Különdíjat állapított meg a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, amelynek nyertesei:
Középvállalat: Posta Nagykőrös
Nagyvállalat: Pécsi Vízmű Rt.
A Családbarát Munkahely 2005 pályázat díjazottai (Oldaltörés)
I. Kategória - Kisvállalatok