Ingyenes angol nyelvi program indul 3-15 éveseknek a fővárosban az Európai Nyelvek Napján, pénteken.
A nyelvtanulás korai igénye hívta életre azt a hiánypótló nyelvi programot, amelyet a Katedra Nyelviskola Hálózat fejlesztett ki, s amely fél évig ingyenes a budapesti jelentkezők számára - tájékoztattak a szervezők.
A diákok érdeklődési körét és világról szerzett tapasztalatait figyelembe véve játékos, kreatív feladatsorokon keresztül, életszerű szituációkban sajátíthatják el az idegen nyelvet 5-10 fős csoportokban. A felhasznált tananyagot a nemzetközileg elismert Longman és Oxford University Press kiadókkal közösen állították össze, a kiegészítő anyagok összeállításánál tapasztalt szerzők, pedagógusok és szakértők működtek közre. A programba bármely életkorban bekapcsolódhatnak a gyermekek, s bemutató foglalkozások, tájékoztatók, a gyermekek fejlődéséről készült értékelésekkel a szülőket is szívesen bevonják a tanulási folyamatba.
Az MTI-hez eljuttatott háttéranyag szerint Magyarország lemaradása az EU tagállamok átlagához mérten még mindig erőteljes az idegen nyelvek ismerete területén. A friss kutatások szerint a 18-24 évesek kétharmada, míg a 25-34 évesek csupán 33 százaléka beszél valamilyen idegen nyelven, ezzel a sereghajtók között kullogunk az Európai Unióban. A felnőtt korosztály hazai nyelvismeretét alapvetően a két fő nyelv, az angol (16 százalék) és a német (13 százalék) határozza meg.
Iskolai végzettséget tekintve a jelenleg tanuló 18 éven felüliek 97 százaléka beszél valamilyen idegen nyelvet. A már diplomázottak körében az arány 67 százalék, a csak érettségivel rendelkezőknél 33 százalékos, az ezzel sem rendelkezők körében 10 százalékos valamilyen idegen nyelv ismerete.
Az Oktatási Minisztérium statisztikái szerint az elmúlt tanévben összesen 773 ezer, hatévesnél idősebb diák tanult angol nyelvet az egyetemistákat is beleértve, míg ugyanez a szám a korábbi listavezető német nyelv esetében mindössze 483 ezer. Az összes többi nyelvet tavaly 100 ezer diák tanulta. Ezzel együtt a magyar népesség mintegy negyede beszél csak valamilyen idegen nyelvet.
Az Európa Tanács kezdeményezésére 2001-ben tartották a Nyelvek Európai Évét, azóta szeptember 26. a Nyelvek Európai Napja. Célja, hogy népszerűsítse a nyelvtanulást, és tiszteletet ébresszen minden európai nyelv iránt, beleértve a kisebbségek által, valamint a csak az egyes régiókban beszélt nyelveket is.