Maximálnák a harmadik országbeli munkavállalók számát
A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletben határozná meg a Magyarországon foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgárok legmagasabb számát.
Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága szerdai ülésén támogatta a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényjavaslat részletes vitájához benyújtott vonatkozó módosító indítványt.
Gúr Nándor és Vécsi István MSZP-s képviselők módosító javaslata szerint a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter rendeletben határozza meg a Magyarországon egyidejűleg összesen, valamint a megyék helyett a régiókban és Budapesten, illetve az egyes foglalkozásokban foglalkoztatható harmadik országbeli állampolgárok legmagasabb számát.
A módosító javaslat szerint a szám meghatározásához be kell szerezni az illetékes munkaügyi tanács előzetes véleményét. A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény általános vitája hétfőn kezdődött a Parlamentben.
A törvényjavaslat szabályozná a harmadik országbeli munkavállalók munkavállalását Magyarországon, akkreditációs rendszert vezetne be a szakértői tevékenységet végző civil szervezetek számára, valamint meghatározná a munkahely-megőrzési és pályaorientációs támogatások mértékét.
A bizottság megvitatta az egyes munkaügyi tárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, továbbá az ahhoz benyújtott módosító javaslatokat is. A testület egyhangúan támogatta többek között Gúr Nándor és Kiss Ferenc (mindketten MSZP) képviselők indítványát, amely a Munka Törvénykönyvéről szóló törvényt úgy egészítené ki, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt a gyermek ápolására, illetve gondozására kapott fizetés nélküli szabadság, illetve - a fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermek hároméves koráig terjedő időtartam alatt.
Ugyanez vonatkozik a külön törvény szerinti, örökbefogadás előtti kötelező gondozásba helyezés esetén az örökbe fogadó munkavállalók esetén a kötelező gondozásba helyezéstől számított 6 hónapra, illetve ha a gyermek a hat hónap letelte előtt kikerül a gondozásból, a kötelező gondozás időtartamára.