szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csodás ház és luxusnyaralás, finom ételek, híres barátok és persze gondtalan élet: a legtöbben erre vágynak egész életükben. A Forbes magazin összegyűjtötte az okokat, miért szeretnének az emberek könyékig turkálni a pénzben. De valóban olyan jó, ha mindent megkaphatunk?

A gazdagság teher is lehet, a gondtalan életről szőtt álom pedig könnyen rémálommá válhat, ha az ember nincs felkészülve a pénzzel járó felelősségre - többek között erre világított rá Steven Berglas vezetőképző a Forbes magazin internetes oldalán olvasható összefoglalójában. Berglas szerint - aki több mint harminc éve foglalkozik felsővezetők képzésével - tíz fő oka van annak, hogy miért vágyik mindenki vastag bukszára. Ám arra is felhívja a figyelmet, hogy a sok pénznek is van hátulütője. Ezekből válogattunk.

A pénz a boldogulás, a siker és az eredményesség kulcsa

Akad, akinek a pénz csak eszköz ahhoz, hogy szakmai sikereket érjen el, és egyre nagyobb befolyása legyen üzleti, majd pénzügyi körökben, később pedig az élet minden területén. Berglas szerint viszont még a legszerencsésebb üzletemberek is - akiknek a kezében minden arannyá válik - egy idő után megcsömörlenek a sikertől. Amíg hajszolják, megrészegíti őket a gondolat, hogy mi mindent érhetnek el, hogy egyre feljebb törhetnek, de amikor elérkezik a döntő pillanat, sokan nem éreznek semmit, cask azt kérdezik maguktól: „tényleg ez az, amire vágytam?”

Jót tesz az egónak, az ember önértékelésének

sxc.hu

Ahogy pénzen nem lehet boldogságot venni, úgy hosszú távon az ember önértékelésén sem javít - állítja Berglas. Ez ugyanis attól is függ, mások hogyan látják a pénzes delikvenst, mi a véleményük róla, megbecsülik-e, felnéznek-e rá, adnak-e a szavára. Hiába a mesés vagyon, ha nem társul hozzá elismerés és elismertség, hamar elszáll a kezdeti elégedettség, és a gondosan polírozott énkép is megfakulhat.

Szabadságot ad

Sokan azt hiszik, hogy a pénz felszabadítóan hat rájuk, bármit megtehetnek, holott többnyire ennek ellenkezője igaz - így Berglas. Az igazgatónak vagy tulajdonosnak, aki egy piacvezető cég élén - esetleg mögött - áll, olyan kötelezettségei vannak, melyek nem teszik lehetővé, hogy maga gazdálkodjon az idejével és mindig azt tegye, amihez éppen kedve szottyan. Ha pedig elengedi magát, rajta a világ szeme. Vagyis mérlegelnie kell, mikor, mit és hogyan tesz, mert cselekedetei befolyásolhatják a róla kialakult képet.

Belépő a társasági életbe

Téved, aki azt hiszi, a pénz elég ahhoz, hogy az elit, a „társaság krémje” befogadja. A pénz legfeljebb belépő lehet, segíthet abban, hogy az ember olyan közegbe jusson - a híresek, gazdagok és szépek világába -, ahova anélkül be sem szagolhatna. Hogy találkozzon a kedvenc világsztárjával vagy bejusson a régóta csodált zenekar öltözőjébe. Más kérdés, hogy ez a közeg aztán befogadja-e, és ha igen, miért. Ilyenkor sokakban felmerül a kérdés, vajon azért szeretik, amilyen - személyiségéért, humoráért - vagy csak a vastag bukszája miatt fogadják el.

Boldog, gondtalan nyugdíjas évek

Tizenöt kemény, munkával töltött év, pár millió dollár a bankban, majd a jól megérdemelt nyugodt, gondtalan öregkor egy kis karibi szigeten. Berglas szerint a gyakorlatban ez nem így működik, vagy legalábbis kicsi az esély rá. Pszichológusok is megerősítették, hogy a befolyásos, magas beosztásban dolgozóknál a siker kémiai változásokat idézhet elő az agyban, úgy is hathat, mint a kokain. Vagyis függővé teszi az embert: soha nem lehet elég sikeres, soha nem kereshet elég pénzt. Ördögi kör.

Elégedett család, biztos háttér

Ahhoz, hogy valaki nyugodt hátteret biztosítson családjának, nem elég egy soha le nem merülő hitelkártya. Berglas szerint aki legalább napi nyolc órát dolgozik - a vezető posztot betöltők gyakran túlóráznak -, és bármikor, még a közös, családi nyaralások idején is készenlétben áll, mondván, bármikor hívhatják, ha probléma adódik a cégnél, nem tud igazán szeretteire koncentrálni. Lemarad a fontos, intim pillanatokról - a gyerek első óvódás előadásáról vagy focimeccséről -, az évfordulós vacsorákról, majd szép lassan kivonja magát a családi teendők alól. Ilyenkor fennáll a veszélye annak, hogy előbb-utóbb elidegenedik szeretteitől, míg végül nem marad számára más, mint a munkája.

A pénz utáni vágy további okairól és a mellékhatásokról a Forbes magazin oldalán olvashatnak.

„A templom az emberben belül van, ahhoz nem is kell egy épület tulajdonképpen”

„A templom az emberben belül van, ahhoz nem is kell egy épület tulajdonképpen”

Újabb ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea

Újabb ballisztikus rakétát lőtt ki Észak-Korea

Másfél milliárd eurót fizethet Olaszország a SpaceX-nek biztonsági szolgáltatásokért

Másfél milliárd eurót fizethet Olaszország a SpaceX-nek biztonsági szolgáltatásokért

„Kevésen múlt, hogy meg se szülessél” – különös alaphelyzetből rugaszkodik el a Nobel-díjas Han Kang új regénye

„Kevésen múlt, hogy meg se szülessél” – különös alaphelyzetből rugaszkodik el a Nobel-díjas Han Kang új regénye