Munka Londonban: kitúrhatják a magyarokat is a láthatatlanok
A britek számára egyes európai migránsok sokkal inkább elfogadhatók, mint mások – közölte az InfoRádió szerint az Economist. A fiatal nyugati bevándorlókat Londonban szinte észre sem veszik, szemben a nyűgnek tartott kelet-európaiakkal. Eközben az angliai olasz éttermekben a kelet-európaiak helyett a lap szerint ismét kezdenek olaszok dolgozni.
Miközben a brit politika és részben a média is a románok és bolgárok küszöbönálló rohamától tart, és a más kelet-európaiak által okozott nehézségeket emlegeti, a britek szinte észre sem veszik, hogy sokkal nagyobb migráció történik és ennek forrása a régi EU – közölte az Economistra hivatkozva az InfoRádió.
Az elmúlt évben már több régi európai dolgozott a szigetországban, mint a 2004 óta felvett új tagállamok polgárai. A nyugatiakat azonban kevesebb ellenségesség fogadja, ami sokat elárul a briteknek a bevándorláshoz való hozzáállásáról – tette hozzá a lap.
A gazdasági magazin szerint egészen a közelmúltig az olasz, francia és spanyol bevándorlók csak kis számban érkeztek, és aki a szigetországban próbált szerencsét, annak általában jól fizető állása volt.
A legtöbben a pénzügyi negyedben, a londoni Cityben helyezkedtek el bankoknál és befektetési alapoknál országaik elitegyetemein szerzet diplomáikkal. Otthonuk általában a brit főváros drágább kerületeiben, Westminsterben vagy Kensington és Chelsea-ben volt. Mások Oxfordban vagy Cambridge-ben éltek.
A nyugatiak új hulláma azonban már olyan munkavállalókat hoz, akikre a britek a migráns szót alkalmazzák, azaz az otthoni munkanélküliség elől menekülő fiatalokat, akik gyakran kávézókban vagy szállodákban dolgoznak.
Az angliai olasz éttermekben a kelet-európaiak helyett ismét kezdenek olaszok dolgozni – jegyezte meg az Economist. Azok, akik rosszabbul beszélnek angolul néha kénytelenek beérni a minimálbér körüli fizetésekkel, és más nyugati migránsokkal megosztott lakásokban élnek.
Furcsamód úgy tűnik, mindezt a britek nem veszik észre, vagy nem zavarja őket a nyugati bevándorlók jelenléte. Ennek egyik oka, hogy az új jövevények még nem kezdték el olyan mértékben használni a brit jóléti rendszert, mint a kelet-európaiak.
A spanyolok és olaszok például nem járatják brit iskolába a gyerekeiket és általában hazautaznak orvosi vagy fogorvosi kezelésre - tette hozzá a magazin, azt feltételezve, hogy a kelet-európaiak körében ez nem fordul elő.
A nyugatiak egy része is igényelt segélyt, de ahhoz nehezen jut hozzá. Emellett a nyugatiak azt tervezik, hogy hazamennek és ha az euroövezet talpra áll, akkor meg is indulhat a hazavándorlás - közölte a lap a beszámoló szerint.