Az első körben még Erdő Péter kapta az egyik legtöbb szavazatot a pápaválasztáson
Konzervatív bíborosok egy csoportja sorakozott fel Erdő Péter mögött a konklávé első napján, de hamar egyértelművé vált, hogy nem lesz meg a többségük. A második napra már a későbbi XIV. Leó, azaz Robert Francis Prevost vált a pápaválasztás esélyesévé.
HVG
Erdő Péter is egy volt azok közül a bíboros közül, akik jelentős támogatást kaptak a konklávé első napján – számolt be a The New York Times. Az esztergom-budapesti érsek mellett a vatikáni államtitkár, a konklávé előtt is esélyesnek tartott Pietro Parolin, valamint a később megválasztott amerikai Robert Francis Prevost kapta a legtöbb szavazatot az első, szerdai szavazáson a lap vatikáni forrásai szerint.
A szerda esti kezdést követően olyan sokáig beszélgettek az előttük álló feladat fontosságáról, hogy Parolin még ezt is felvetette, hogy halasszák el a szavazást csütörtök reggelre. Végül mégis voksoltak, Erdő megválasztását pedig egy konzervatív koalíció szorgalmazta, amelynek része volt többek között az afrikai bíborosok egy része is. A csoport azonban hamar kisebbségbe került a nagyrészt Ferenc pápa által kinevezett konklávé tagjai között.
Csütörtök reggelre már Prevost volt az egyértelmű esélyes, noha a szerdai vacsorán kerülte a nyilvánvaló politizálást. Végül még három szavazásra volt szükség, az utolsót azonban már elsöprő többséggel nyerte meg az amerikai bíboros. A szavazatszámlálás során Prevost végig nyugodt maradt társai szerint, még akkor is, amikor megkapta a 89., döntő szavazatot, mire a konklávé álló ovációban tört ki. Később, ahogy tovább érkeztek a szavazatok az amerikaira, Pietro Parolinnak kellett megkérnie a bíborosokat, hogy foglaljanak helyet, hogy befejezhessék a számlálást.
Prevost annak ellenére vált a pápaválasztás egyik esélyesévé, hogy a bíborosok egy része a konklávé előtt a nevét sem ismerte. Az azóta XIV. Leó néven pápává választott amerikai megérkezése után Luis Tagle Fülöp-szigeteki bíborostól kért segítséget, hogy egyáltalán el tudjon igazodni a gyűlés számára ekkor még ismeretlen menetében. „Ha bármit meg akarsz változtatni a konklávé szabályaival kapcsolatban, most már a te kezedben van” – jegyezte meg megválasztását követően viccelődve Tagle Prevostnak korábbi beszélgetésükre utalva.
Hogy mit lehet tudni a chicagói születésű, élete jelentős részét Peruban töltő egyházfőről, arról itt írtunk. A pápaválasztást a HVG is a helyszínen követte, videóriportunkat itt tekintheti meg, szöveges beszámolónkat pedig itt olvashatja:
Ott voltunk, amikor felszállt a fehér füst, megkérdeztük az új pápáról az euforikus hangulatban lévő híveket, de még előtte, a várakozás óráiban megnéztük azt is, milyen volt a hangulat, mennyire voltak szigorúak a biztonsági intézkedések a Szent Péter téren, kik és miért álltak órákat egy kis kéményt kémlelve.
Borítóképünkön Erdő Péter és Pietro Parolin bíborosok Ferenc pápa érkezésére várva a Sándor-palotánál 2023. április 28-án. (Vincenzo Pinto/AFP)
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.