szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavaly 5,8 százalékkal több hazai cég vált fizetésképtelenné, mint 2003-ban. Mintegy 13 ezer volt közül a legtöbben a kereskedelmi és az építőipari szektorból kerültek ki - áll a Coface Hungary elemzésében.

A Cégközlöny és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján készült vizsgálat szerint az eljárások közel 13 százalékát Budapesten folytatják le, miközben Pest megyére már csupán az ügyek 3,5 százaléka jut. A leglátványosabb  romlás Fejér megyében volt, ahol 57 százalékkal több vállalat került bajba, mint két évvel ezelőtt. Csongrád megyében viszont ugyanennyivel csökkent a kritikus esetek száma.

A vállalatok tulajdonosai által kezdeményezett cégmegszüntetések, a végelszámolások száma pedig több mint 11 százalékkal emelkedett. A csőd 8 százalékkal, míg a felszámolások száma 2,88 százalékkal nőtt 2004-hez képest. A közlemény kitér arra, hogy a három eljárástípus közül csak a csődök jelentenek végleges fizetésképtelenséget, de a magyarországi gyakorlat alapján a felszámolás alá kerülő cégeknél is alacsony a hitelezői megtérülés. A legtöbb fizetésképtelenségi eljárást a kereskedelemben (2.509), az építőiparban (1.685), az üzleti szolgáltatások területén (1.545), illetve a turizmusban és a vendéglátásban (566) regisztrálták. Ezek együttesen az esetek 49,3 százalékát adták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Egyre több magyar cég válik fizetésképtelenné

Az elmúlt tíz év alatt az idei első kilenc hónapban volt a legtöbb csődeljárás, végelszámolás és felszámolás, és tovább romlik a társaságok fizetőképessége, fizetőkészsége is - állapítja meg a Creditreform Magyarországi Hitelezővédelmi Szövetség az idei első kilenc hónapról szóló, csütörtökön közzétett elemzésében.

MTI Gazdaság

Fizetésképtelenség a devizahitelek miatt

A magyarországi vállalatok hiteleinek 60-62 százaléka, a lakossági hitelek 10 százaléka ma már devizaalapú, ami jelentős kockázati tényezőt rejt magában az egész bankrendszer számára - mondta Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Válságterv csőd ellen

A kisebb cégek 90 százaléka csődközeli helyzetből indul, és nem segítenek rajtuk a nagy fogásnak tűnő üzletek sem. Adósságuk törlesztése helyett újabb tartozásokat generálnak, így gyakran maguk is a körbetartozási kényszerpálya részeseivé válnak. Mi az, amit egy cég tehet a csőd szélén? Először is ne feledkezzen meg a válságtervről. A tervszerűtlenség, tekintélyelvűség, nemtörődömség rosszul értelmezett tulajdonosi szemlélet – magyarázta Dr. Kovács István cégtanácsos, aki néhány praktikus tanáccsal szolgál a válságterv elkészítését illetően.