szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kell-e az evás vállalkozóknak SZJA-t, szolidáris, illetve minimumadót fizetniük szeptembertől? Mikor és mennyi pénzt kell betenniük a házipénztárba és milyen feltételek mellett? Béres Molnár Gergely olvasói kérdésekre válaszolt.

"Kajdacsy"

EVA-s, egyéni vállalkozó (nem áfa alany) lányom részére szeretném tanácsát kérni. Vállalkozása, mely többek között ingatlan értékesítés és bérbeadás tevékenységi körrel is rendelkezik, szeretné eladni a 8 millió forint értékű, per- és tehermentes ingatlanát. Tájékoztatásul, a vállalkozás árbevétele, az ingatlan eladásával sem haladja meg a tárgyévi 25 millió forintot. A cég 4 hónap híján, 10 évvel ezelőtt vásárolta a telket  áfamentesen, az azon lévő felépítményt 25 százalék áfával, melyet vissza is igényelt. Ez mennyiben befolyásolja adófizetési kötelezettségét? Az ingatlan értékesítése felfogható-e árbevételként? A későbbiekben 25 százalék eva megfizetésén kívül lesz-e más adófizetési kötelezettsége? Úgy tudom, hogy az EVA-s vállalkozók SZJA fizetésére nem kötelezettek, ez erre a konkrét esetre is vonatkoztatható?

Az "evatörvény" értelmezése szempontjából nem értelmezhető az a tény, hogy az egyéni vállalkozó a vállalkozásában használt ingatlant az EVA választását megelőzően milyen adózási feltételek mellett üzemeltette. Ha a törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó értékesíti a bevételszerző tevékenysége keretében használt ingatlant, számlát kell kiállítania, s így evás bevételt szerez. Más adó (például személyi jövedelemadó) nem terheli az értékesítést.

"Tsaba"

Evás vállalkozó vagyok,  kettős könyvvitelű betéti társaságot vezetek. Az egyszerűsített vállalkozói adó  felett kell-e fizetnem a 4 százalékos szolidáris adót, meg ezt az elvárt minimum adót is? Ami együtt akkor már 6 százalék, ehhez ugye a 25 százalék eva, az eddig összesen 31 százalék, illetve emelik még a járulékterheket is.  Az eva, mint osztalékkiváltó adó, eddig "rendezte" a házipénztárt (HP). A továbbiakban viszont a házipénztár adót valahogy a napi HP záróegyenleg után kell  megállapítani?

Jelenleg még az új törvény(ek) vitája folyik, s a tervezett módosítások csak részben állnak rendelkezésre. A Pénzügyminisztérium honlapja tartalmaz egy előterjesztést (T/231. számú törvényjavaslat), de ebből is hiányoznak olyan elemek, melyekről korábban szó volt. A házipénztár adót az evás vállalkozók esetében csak az EVA bevezetését megelőző időszakban elszámolt, de meg nem fizetett összegek után kell fizetni. Ezt is csak akkor,  ha a törvényjavaslatban meghatározott mértéken felüli a pénztárkészlet.  A társasági adó növelési elemei szerintem nem fognak vonatkozni az eváss vállalkozókra. Csak a törvények elfogadása és kihirdetése után lehet pontos információt adni a fenti kérdésekről.


További kérdéseiket várjuk a hvg.hu fórumán !

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Kiskapuk evázóknak a megszorítások ellen

A kormány új megszorító intézkedéseinek részeként októbertől 10 százalékponttal növeli az egyszerűsített vállalkozói adó kulcsát. Az evázók adóterheinek növekedése egy sor további kérdést vet fel: Kinek éri meg evázás helyett inkább az általános szabályok szerint adózni? Lehet-e évközben változtatni és hogyan? A hvg.hu Béres Molnár Gergely adószakértőt kérdezte.

MTI Vállalkozás

Maximum 5 százalékpontos eva-emelés lenne indokolt

Az OKISZ Magyar Iparszövetség átmeneti intézkedésként tudja elfogadni a kormány Új egyensúly programjában bejelentett, a kis- és középvállalkozásokat érintő elvonásokat és adóemeléseket, de nem ért egyet azzal, hogy ezek az adó- és járulékrendszer tartós elemévé váljanak - közölte Vadász György, az OKISZ Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke.