szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A deloitte idei Fast 500 listán 10 magyar cég szerepel. A magyar cégek közül a legjobb helyezést a listán a telekommunikációs megoldások, portál technológia, beszédfelismerés, szimulációs rendszerek, és virtuális interfészek üzleti alkalmazásával foglalkozó AITIA International Zrt. érte el, mely 1399 százalékos árbevétel-növekedést produkált az elmúlt öt éves időszakban.

 Az idei Technology Fast 500TM felmérését, amely Európa, a Közel-Kelet és Afrika (EMEA-térség) leggyorsabban növekedő technológiai, média-, telekommunikációs, élettudományi és zöldtechnológiai vállalatait rangsorolja. A magukat rangsorolni kívánó cégekkel szemben követelmény, hogy legalább öt éve jelen legyenek a piacon, valamint hogy bázisévi üzemi eredményük elérje a legalább 50 ezer, illetve tárgyévi üzemi eredményük a legalább 800 ezer eurós határt - mondta Bodor Kornél, a Deloitte Magyarország Technológia, Média és Telekommunikáció iparági csoportjának vezetője.



A Deloitte Technology Fast 500 EMEA idei rangsorának első öt helyét elfoglaló cég ötéves, átlagos árbevétel-növekedése 24 068 százalék, az első 500 cég esetében ugyanez az adat 1470 százalék. Mindkét érték meghaladja a tavaly mért adatokat, ami akkor 17 375 százaléknak felelt meg az első öt cég, illetve 1297 százaléknak az első 500 cég esetében.

Rendkívül figyelemre méltó az a tény, hogy a Fast 500 idei eredményei az elmúlt év gazdasági problémái ellenére is meghaladják a 2008-as adatokat. Mindez azt mutatja, hogy a vállalatok egyrészt a fogyasztói és vevői igényeket kielégítő technológiai megoldásokat fejlesztenek ki, másrészt azt, hogy kellő motivációval és eltökéltséggel rendelkeznek ahhoz, hogy a kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére is sikeresek legyenekA mobilkommunikációs eszközök üzleti integrációjával foglalkozó, tőzsdén nem jegyzett, isztambuli székhelyű BIOTEKNO az elmúlt öt évben mért 42 417 százalékos növekedési rátával, és a 2008-as pénzügyi évben ennek eredményeképpen generált 37,4 millió eurós árbevétellel a rangsor legelőkelőbb helyén végezte.

A cégek sikere - Bodor Kornél, a Deloitte szakértője szerint - azt mutatja, hogy a megfelelő csapatnak és technológiának köszönhetően kifejlesztett termékek a recesszió ellenére is keresettek lehetnek a piacon. A legújabb technológiákat felhasználó szolgáltatások és eszközök (pl. okostelefonok, HD televíziók) a globális válság ellenére is jól teljesítettek az elmúlt év során. A gyorsan növekvő technológiai vállalatok esetében nem elég, ha csak kedvező konjunktúra esetén jó a teljesítményük. Arra is képesnek kell lenniük, hogy recesszió esetén maguk mögött hagyják versenytársaikat.

Az 500-as lista TOP 10 vállalata a következő:

 

 

Helyezés

 

Vállalat

 

Iparág

Ötéves

árbevétel-növekedés

 

Ország

1

BIOTEKNO

www.biotekno.biz

Szoftver

42 417%

Törökország

2

Millenicom

www.milleni.com.tr

Telekommunikáció/
Hálózatépítés

39 484%

Törökország

3

Distribution Technology.

www.distribution-technology.com

Szoftver

18 225%

Egyesült Királyság

4

Netlog.

www.netlog.com

Média/Szórakozás

11 285%

Belgium

5

posterXXL AG

www.posterxxl.de

Internet

8 931%

Németország

6

Albumprinter

www.albumprinter.nl

Media/Szórakozás

8 820%

Hollandia

7

Heart Internet Ltd

www.heartinternet.co.uk

Internet

8 548%

Egyesült Királyság

8

Daft Media Ltd

www.daft.ie

Internet

8 453%

Ír Köztársaság

9

ApaTech

www.apatech.com

Biotechnológia/Gyógyszer/Orvosi eszköz

8 318%

Egyesült Királyság

10

Cetech

www.cetech.biz/

Telekommunikáció/
Hálózatépítés

8 193%

Törökország

Forrás: DTT

Földrajzi trendek

A Technology Fast 500 EMEA ranglistán szereplő vállalatok nagy része (87) továbbra is az Egyesült Királyságban koncentrálódik, amelyet 80 cégével Franciaország követ. Ez a múlt évi eredmény fordítottja: ekkor Franciaország végzett valamivel az Egyesült Királyság előtt. Törökország is feljebb jutott a listán: 2008-hoz képest idén tízzel több török vállalat szerepel a rangsorban. Idén görög cég is megjelent a Deloitte Fast 500 EMEA rangsorban. Az Egyesült Királyságot és Franciaországot az alábbi országok követik: Hollandia (58), Norvégia (50), Svédország (38), Németország (32), Törökország (30), Izrael (25), Finnország (23), Ír Köztársaság (18), Magyarország (10). Számos más ország további 49 vállalata szerepel még a listán.

Iparági trendek

A változó iparági trendeket követi a szektoron belüli kategóriák megnevezéseinek változása is: Az Internet/Média kategória két csoportra oszlott: Internet és Média/Szórakozás. Továbbá egy új kategória is létrejött: ez a zöld technológia. Az internetszektor tovább bővült, és egyre jelentősebb - az internet azon előnye, hogy képes a hagyományos szektorok újrafelfedezésére, valószínűleg még tovább fog erősödni. A médiaszektoron belül egyre több innováció várható, mivel a Fast 500 vállalatok előreláthatólag új eszközök, perifériák és üzleti modellek fejlesztésére fognak koncentrálni. A zöld technológiával szemben a környezeti kihívások kezelésére támasztott hosszú távú igény egyre inkább időszerűvé válik. A zöld technológia várhatóan az intelligens áramhálózatoktól (smart grids) a szénmentes cementig számos környezetkímélő lehetőséget felkínál majd.

2009 leggyorsabban fejlődő öt vállalata öt különböző szektorban tevékenykedik: Szoftver, Telekommunikáció/Hálózatépítés, Média/Szórakozás és Internet. Mindkét legjobb cég törökországi, míg a következő három cég brit, belga, illetve német.

Az iparági győztesek a következők:

 

Helyezés

 

Vállalat

 

Iparág

Ötéves

árbevétel-növekedés

 

Ország

9

ApaTech

Biotechnológia/Gyógyszer/Orvosi eszköz

8 318%

Egyesült Királyság

2

Millenicom

Telekommunikáció/Hálózatépítés

39 484%

Törökország

56

Feed Control Norway AS

Számítógépek/Perifériák

2 431%

Norvégia

5

posterXXL AG

Internet

8 931%

Németország

55

Ubisense

Félvezetők, alkatrészek, elektronika

2 513%

Egyesült Királyság

1

Biotekno

Szoftver

42 417%

Törökország

28

Aqwise

Greentech

4 709%

Izrael

4

Netlog

Média/Szórakozás

11 285%

Belgium

Forrás: DTT

A listán szereplő cégek közül a legtöbb (175) a Szoftver szektorban tevékenykedik, ezt követi az Internet (92), majd az „Egyéb” (85), illetve a Telekommunikáció / Hálózatépítés (75) szektor. Ezeket követik a Biotechnológia / Gyógyszer / Orvosi eszköz (26), a Félvezetők, Alkatrészek & Elektronika (17), a Média / Szórakozás (12), végül pedig a Számítógép / Perifériák és a Zöld technológia szektorok egyaránt 9 céggel.

Az első tíz cég között szinte minden szektor képviselteti magát, de három ide bekerült cég is az internetszektorban tevékenykedik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!