szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Ahogy korábban beszámoltunk róla a Richter csütörtök reggel bejelentette, hogy 100 százalékos részesedést szerzett a...

Ahogy korábban beszámoltunk róla a Richter csütörtök reggel bejelentette, hogy 100 százalékos részesedést szerzett a PregLem Holding SA - egy ez idáig magánkézben lévő, svájci székhelyű, nőgyógyászati rendellenességek, illetve meddőség kezelésére szakosodott - gyógyszeripari vállalatban. A magyar cég az átvételkor 150 millió svájci frankot (nagyjából 30 milliárd forintot) fizetett a korábbi tulajdonosoknak a PregLemért. Emellett a megállapodás értelmében az eladók összesen további legfeljebb 295 millió frank bevételre jogosultak, amennyiben az összes előírt mérföldkő feltétel teljesül (azaz ezek a gyógyszerfejlesztések sikeréhez kötött kifizetések). Így az akvizíció a PregLem értékét maximum 445 millió frankban (337 millió euróban, illetve 89,8 milliárd forintban) állapítja meg.

Miután a PregLemnek egy lényegében piacra dobható terméke és négy további – a klinikai vizsgálatok különböző fázisában lévő – kutatási témája van, a Richter első körben tulajdonképpen egy kész, és négy potenciális terméket vásárolt 150 millió frankért. Az összeg további részét csak akkor kell a magyar társaságnak kifizetnie, ha a vizsgálatok a még futó négy kutatási téma esetében is sikerrel folytatódnak.

Évi 100-200 millió euró

A kész termék az Esmya, amellyel az idén kora nyáron fejeződtek be az utolsó, Fázis III-as klinikai vizsgálatok. Bogsch Erik elmondta: terveik szerint a méhmiómák kezelésére alkalmas szer európai törzskönyvezési eljárását még a futó negyedévben megkezdik, s szerencsés esetben ez 2012 első felében le is zárulhat. Amennyiben a törzskönyvezés kedvezően zárul, s a termék befogadása is megtörténik a főbb piacokon, akkor a gyógyszer éves árbevétele a 2-3 éves felfutási időszakot követően az Európai Unióban 100-200 millió euró között alakulhat.

Természetesen a cég más piacokon is szeretné értékesíteni a készítményt, ezért már Észak Amerikában is megkezdték a lehetséges partner keresését, a világ legnagyobb gyógyszerpiacának számító Egyesült Államokban azonban biztosan később kerül piacra az Esmya, mint Európában (ennek pontos idejét egyelőre nem lehet megbecsülni).

Erősödő nőgyógyászat

Az akvizícióval a Richter tovább erősíti pozícióit a nőgyógyászati piacon, amely már eddig is a legfontosabb terápiás területek egyike volt a társaság számára. Tavaly a vállalat 278 millió eurós árbevételt realizált nőgyógyászati gyógyszerek értékesítéséből, ami a teljes forgalom 35 százaléka.

Bogsch Erik elmondta: az Esmya (és a PregLem többi kutatási témája is) kiegészíti a Richter portfólióját ezen a területen. A magyar cég ugyanis eddig elsősorban a kamasz és fiatalkori nőgyógyászati termékekre, fogamzásgátlókra, illetve a változókorban lévő hölgyek nőgyógyászati problémáira koncentrált. Ezzel szemben a PregLem a női reprodukciós terápiás területre összpontosít, ahol kielégítetlen orvosi igény mutatkozik, mint például: méhmiómák, endometriózis, meddőség és hasüregi posztoperációs összenövések kezelése.

További fejlesztések

A felvásárlási megállapodás értelmében a 150 millió frankos összeg átutalása, és a mérföldkő kifizetések mellett a Richter kötelezettséget vállalt arra is, hogy az átvett vállalatban 100 millió frankos tőkeemelést hajt végre a 2011 és 2013 közötti időszakban. Bogsch Erik elmondta: ez az összeg 2014-ig biztosítja a vállalat működését, ebből fogják finanszírozni többek közt az Esmya törzskönyvezését és piacra dobását, illetve a következő négy esztendőben a maradék négy téma továbbvitelét.

A Polpharma-ügy

Féléven belül várható előrelépés a Richter korábbi felvásárlási kísérletével kapcsolatban is. Mint ismert a magyar vállalat 2007 őszén jelentette be egyesülési szándékát a lengyel Polpharmával, a Jerzy Starak érdekeltségében álló vállalat azonban az utolsó pillanatban elállt a tranzakciótól. A Richter az akvizíció meghiúsulása miatt választott bírósághoz fordult, az eredeti szerződésben kikötött 40 millió dolláros kötbér érvényesítése érdekében. Bogsch Erik korábban jelezte, hogy a magyar társaság emellett további 160 milliós kártérítési igénnyel állt elő. A vezérigazgató most elmondta: az ügyben várhatóan legkésőbb 2010. március 31-éig döntés születik.

A vezérigazgató jelezet: a központi idegrendszernél kialakított gyakorlatukkal ellentétben a nőgyógyászati originális kutatásoknál nem biztos, hogy bevonnak partnereket a fejlesztésbe. Kiemelte: előbbi terápiás területen folytatják a partnerkeresést a nagy betegszámot igénylő (fázis III-as) klinikai vizsgálatok lebonyolításához, a PregLem még futó négy témája esetében azonban a kutatás forrásigényétől és hosszától teszik függővé más cégek bevonását.

Irány Nyugat

Bogsch Erik felhívta a figyelmet, hogy az akvizícióval nem csak a nőgyógyászati területen szeretnének erősíteni, a felvásárlás egyben egyfajta nyitást is jelent Nyugat Európa irányába. Bár a Richternek vannak érdekeltségei a kontinens nyugati részén is, az EU15 – ahogy a vállalat nevezi a régi uniós tagállamok csoportját – eddig nem tartozott a stratégiai fontosságú piacok közé, inkább csak kiegészítő jelleg volt. Bogsch Erik szavaiból azonban arra lehet következtetni, hogy a jövőben ez meg fog változni.

A vezérigazgató elmondta: földrajzi szempontból a fókusz eddig a FÁK államokon (elsősorban Oroszországon és Ukrajnán), Románián, Lengyelországon és Magyarországon volt. A következő években azonban szeretnék ebbe a csoportba behozni a legnagyobb nyugat-európai országokat is, nevezetesen az Egyesült Királyságot, Németországot, Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot. Bogsch Erik hozzátette: az egyelőre nem eldöntött, hogy a Richter ezekben az országokban saját értékesítési csatornát épít ki, vagy egy partnerek keresztül fogja forgalmazni termékeit.

Tavaly a Richter forgalmának mindössze 7 százaléka származott az EU15-ből, miközben Oroszország részesedése 21, Romániáé 17, Lengyelországé 10, Magyarországé pedig 13 százalék volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!