szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A legnagyobb érdeklődés azonban valószínűleg a Predictorban bemutatott, az üzletkötési kedvet jelző előretekintő P/E...

A legnagyobb érdeklődés azonban valószínűleg a Predictorban bemutatott, az üzletkötési kedvet jelző előretekintő P/E rátákat kíséri majd. Globálisan az előretekintő  P/E-mutatók 11 százalékkal csökkentek az elmúlt tizenkét hónapban (14,4x-ről 12,8x-ra). Ez jellemzően csökkenő üzletkötési kedvet jelezne, mindazonáltal érdemes e következtetést az M&A aktivitást historikusan leginkább jól előrejelző piaci emelkedés (+12%) és az ennél is gyorsabb ütemben javuló profit-várakozások (+26%) összefüggésében szemlélni.

Simonyi Tamás, a magyarországi KPMG banki tranzakciókért felelős igazgatója szerint a közép-kelet-európai régió is az élénkülés jeleit mutatja. „Meg kell azonban jegyezni, hogy a lengyel piac utcahosszal a többi előtt jár, különösen, ha a rövidesen lezáruló két jumbo banktranzakció bekerül a statisztikákba.
Ugyanakkor az ügyletek nehézkesek, akár egy évig is eltart, míg a felek megállapodnak; késhegyig menő árvitákat folytatnak, és bizony előfordul, hogy akár a célegyenesben otthagyják egymást. A mostani piacon végképp senki nem akarja később megbánni a befektetési döntését" – mondta a szakember.

David Simpson, a KPMG M&A globális vezetője és egyesült királysági partnere szerint az üzletkötések tekintetében a 2010. évi élénkülés keresleti oldalát több tényező alakította, melyek között a nagyobb társaságok masszív készpénzfelhalmozása és az új piacokhoz és technológiákhoz való hozzájutás igénye említhető meg. „Ezt fokozza a kínálati oldal megerősödése 2011-ben, mivel a legtöbb befektető hozzálát portfóliójának kiegyensúlyozásához. Ugyanilyen okokból folyamatos növekedést várunk a magántőke oldaláról indukált M&A-tevékenységben is - mind a vevői, mind az eladói oldalon - és a nyilvános részvénykibocsátások mennyiségének emelkedésére számítunk.”

David Simpson hozzátette: „A számadataink tanúsága szerint a vezetőségek és a befektetők közötti küzdelem nagymértékben tükröződik az egyes társaságok szintjén. A napjainkig jellemző alacsony inflációs környezetben növekedési lehetőségeket hajtó menedzsmenteket látunk, miközben a befektetők közel nem ilyen optimisták, és továbbra is óvatosak maradnak a vezetők költekezési terveivel kapcsolatban.”
A legutóbbi Global M&A Predictor főbb megállapításai:

•    Míg Európa előremutató PE mutatói összhangban vannak a globális számokkal, az észak-amerikai mutató visszaesése csupán 6 százalék, köszönhetően a 13 százalékos piacnövekedésnek és a mérsékeltebb, 20 százalékos hozamvárakozásoknak (szemben a globális 26 százalékkal).
•    Az üzletkötési kedv csökkenése Afrikában és a Közel-Keleten volt a legkisebb mértékű, mindössze 4 százalék; a legnagyobb, 29 százalékos visszaesés Japánban volt megfigyelhető.

•    Ágazati szinten az M&A-kedv a telekommunikációs szektorban a legmagasabb, ahol a PE-mutatók két százalékkal nőttek, köszönhetően a piacok növekedésének (kilenc százalék), amely meghaladta a várható hozamokét (nyolc százalék). Ez az egyetlen szektor, ahol a PE-mutató pozitív, bár a nem ciklikus fogyasztási cikkek piaca sincs túlzottan lemaradva a nullától.

•    A nettó adósság és az EBITDA arányát tekintve a technológia szektor régóta a Predictor szupersztárja a nettó készpénztartalékot mutató -1,1x-es mutatójával. Az egészségügyi szektor javulása (csökkenés 0,3x-ról 0,1x-re) azonban azt jelenti, hogy hamarosan ez lehet a második olyan szektor, amely nettó készpénztartóvá válik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!