Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az Új Széchenyi Terv forrásaira pályázóknak nagyobb önrész mellett garantálniuk kell, hogy képesek a projekt előfinanszírozására. A támogatást elnyerők kevesebb előleget hívhatnak le, és azt is meg kell indokoniuk. Ha sikerül eljutniuk a projekt megvalósításáig, akkor viszont ellenőrizhetik a projekt fenntartását. Utána jártunk, hogy melyek a buktatók, és hogyan lehet elkerülni őket.
A magyar kisvállalkozások idén újra pályázhatnak technológiafejlesztési támogatásokra. Nem kell árbevétel növekedést vállalniuk, ehelyett vagy a személyi jellegű ráfordításaikat kell növelniük legalább 5 százalékkal a bázisévhez képest, vagy a létszám megőrzése mellett a támogatási összeg 5 százalékával kell emelni a személyi jellegű ráfordításaikat a fenntartási időszakban.
A következő három éves keret 70,28 milliárd forint, ami jóval kevesebb a korábbi években elnyerhető, akár a 80 milliárdot is meghaladó, támogatásoknál.
Ugyanakkor az Új Széchenyi Terv keretében olyan forrásokhoz juthatnak a cégek, amelyekhez idáig csak nagyvállalatok férhettek hozzá – mutatott rá Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.
Ilyen például a korábban kifejezetten multinacionális cégek számára kiírt GOP 2.1.3, amely ettől az évtől kissé át alakult. Az Új Széchenyi Terv (ÚSzT) keretében pályázó legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások által igénybe vehető támogatás egyrészt beruházásra, másrészt az ehhez kapcsolódóan teremtett munkahelyek első 18 hónapjára esedékes alapbér és járulékainak finanszírozására használható fel. A támogatás összegének minimuma 100 millió forint, maximuma 1 milliárd forint.
Bár az Új Széchenyi Terv keretében a kkv-k támogatása érezhetően nagyobb, a nagyvállalatoknak is tartogat pályázati lehetőségeket az Új Széchenyi Terv – mondta a hvg.hu-nak Ilosvai Péter, a GOP kiírásaira is sikerrel pályázó IT Services Hungary informatikai szolgáltató központ ügyvezető igazgatója. A vállalat az ügyvezető tájékoztatása szerint összesen 6 pályázatot nyújtott be az elmúlt négy évben, a Magyar Állam finanszírozásában létrejött Egyedi Kormánydöntésű Támogatásra és az ehhez tartozó fejlesztési adókedvezményre, másrészt a 2007-2013 közötti időszakra szóló uniós forrásokból finanszírozott projektekre, fejlesztésekre. Kutatás fejlesztési projektek támogatására, munkahelyteremtéshez, illetve munkavállalói képzéséhez majd 3 milliárd forint támogatást nyert a cég.
Pályázatok nagyvállalatoknak |
Innováció Program – vállalati kompetenciafejlesztés, innovációs projektek támogatása Foglalkoztatási Program – munkahelyteremtés és az ehhez kapcsolódó technológiai fejlesztés Zöldgazdaság-fejlesztés – korszerűbb energia felhasználást, energetikai racionalizálást támogató programok Forrás: ITSH |
A 150 munkatárssal induló, ma már 2400 fős vállalatot vezető Ilosvai Péter szerint a sikeres pályázat titka, amelyet a kis- és középvállalkozásoknak is érdemes megfogadniuk:
1. A magas hozzáadott értékű szolgáltatásokban van a jövő, ezért a cégeknek érdemes innovációba befektetniük.
2. Növelni kell az exportból származó bevételeiket. A magyarországi vállalkozásoknak is a nemzetközi, illetve regionális felvevőpiacra célszerű gyártaniuk, szolgáltatniuk.
3. Ügyelniük kell, hogy maximálisan kihasználják a támogatási lehetőségeket, a munkatársakat pedig a legmodernebb elvárások szerint képezzék .
Mind a kkv-pályázatokban, mind a nagyvállalatoknál nagyobb hangsúlyt kapott a munkahelyek megtartásának kérdése, ez tükröződik a teljesítendő feltételek megváltoztatásában – emelte ki Szakáll Gábor, a Start Zrt. pályázati kezességvállali üzletágának igazgatója. A technológiafejlesztési támogatásoknál a korábbi, akár 70 százalékot is elérő támogatásintenzitás jelentősen csökken, csak mikrovállalkozások számára érhető el a 40 százalékos arány, leggyakrabban 30-35 százalékos támogatásintenzitást határoznak meg a kiírások.
Jelentős újítás az eddigi kiírásokhoz képest, hogy előleg csak munkahelyi képzések és a vállalati együttműködést támogató pályázatok esetében jár automatikusan a kedvezményezetteknek. Az előleg a támogatás összegének legfeljebb 25 százaléka lehet. A B jelű technológiafejlesztési pályázatok és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) 2.1.3. számú pályázat esetében ugyan szintén van lehetőség a maximum 25 százalékos előleget igényleni, azonban ehhez csak indokolt esetben, és csak a szükséges legkisebb összegben lehet hozzájutni. Az Új Széchenyi Tervben nemcsak szigorúbb szabályok vonatkoznak az előleg lehívására, de a lehívható előleg is jelentősen csökkent, mutat rá a pályázatírással és projekt menedzsmenttel foglalkozó Reorg-Consult Kft. ügyvezetője, Antal Ferenc .
A pályázó kkv-knak éppen ezért célszerű felkészülniük arra, hogy nem csak a pályázatban szerepelő kötelező önrészt tudják biztosítani. A legtöbb esetben arról is gondoskodniuk kell, hogy a pályázatban elnyert összeget is elő tudják finanszírozni addig, amíg azt át nem utalják nekik. A támogatási összeg lehívásához a pályázónak kötelező biztosítékot nyújtania arra az esetre, ha nem vagy nem az előírásoknak megfelelően teljesíti a kiírásban vállalt kötelezettségeket. Ez esetben ugyanis a támogatás összegét – részben, vagy egészben – vissza kell fizetnie – figyelmeztetett Antal Ferenc. Egy felelősen gondolkodó pályázónak – a legtöbb tanácsadó szerint – már a pályázati anyag benyújtásakor látnia kell, milyen biztosítékot nyújt a támogatáshoz, illetve miből fedezi a projektet addig, amíg az elnyert forrás kifizetésére vár. De a pénzügyi fedezetről a projekt fenntartási időszakában is gondoskodnia kell a cégnek.
Amennyiben mondjuk egy cég 50 millió forintos támogatásra pályázik, melynek a támogatási intenzitása 50 százalékos, akkor ahhoz, hogy pályázni tudjon, 25 millió forintos önrésze kell, hogy legyen. A 25 millió forint támogatásra pedig ugyanekkora értékű biztosítékkal (tárgyi eszköz, készfizető kezesség, bankgarancia) kell rendelkeznie. Amennyiben a pályázónak nincs megfelelő tárgyi fedezete (pl.: ingatlan, gyártósorok), úgy ez a biztosíték megvásárolható – az Állami Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-től vagy a Start tőkegarancia Zrt.-től – készfizető kezességvállalás formájában, vagy akár a kereskedelmi bankoktól, bankgaranciaként.
Előlegként legfeljebb a támogatás, vagyis a másik 25 millió forint 25 százalékát, azaz 6,25 millió forintot hívhat le. De érdemes úgy számolnia, hogy a maradék 18,75 millió forint támogatásra jobb, ha van saját forrása addig, amíg a támogatást kifizeti az állam. A projekt megvalósítása után a következő megpróbáltatás a cég számára a projektfenntartási vizsgálat. Ennek során a pályázónak bizonyítania kell, hogy valóban betartja-e azokat a munkahely-fenntartási vállalásait, amelyek segítségével az EU-s támogatást elnyerte. Amennyiben a pályázat leadásakor vállalta a létszámbővítést és, hogy hátrányos helyzetűeket alkalmaz, a támogatás lehívásakor ezekről a mutatókról nyilatkoznia kell az úgynevezett projekt előrehaladási jelentésben (PEJ). A projektfenntartási vizsgálat során pedig azt ellenőrzik, hogy a jelentésben foglaltak megvalósultak-e. A helyszínen átnézik a cég munkaügyi kartonjait, a munkaszerződéseket és ellenőrzik a bér- és járulékutalási bizonylatokat.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.
A zűrös múltú szlovákiai Jozef Szivák vinné a Dunaferr-utódcéget.
Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.