Magyar leányával pályázhat a Roszatom a paksi bővítésre

Az orosz Roszatom által közvetve 51 százalékban ellenőrzött Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft.(GEEG) esélyes lehet arra, hogy anyacégének testvérvállalata, az Atom­sztroj­ex­port vele közös konzorciumban pályázzon a paksi atomerőmű bővítésére ez év végéig kiírandó tenderen - írja a Világgazdaság meg nem nevezett forrásokra hivatkozva.

  • hvg.hu hvg.hu
Magyar leányával pályázhat a Roszatom a paksi bővítésre

Az orosz Roszatom Csehországban is egy helyi energetikai berendezésgyártóval, a Skodával állt össze az ottani tenderre - idézte fel a Világgazdaság.

A Roszatom a paksi bővítés majdani finanszírozásával kapcsolatban bármilyen megoldásra nyitott, például hitelt szervez, vagy tulajdonosként is beszáll - tette hozzá a lap a cég Kirill Komarovra, a Roszatom nukleáris holding vezérigazgató-helyettesére hivatkozva.

A vállalat az ezzel, illetve a műszaki ajánlatával kapcsolatos elképzeléseit már tavaly ismertette a magyar kormánnyal. Választ még nem kapott, s mivel a majdani tender feltételeit sem ismeri, Kirill Komarov becslést sem tudott adni arra, mennyibe kerül egy olyan 1000 megawattos egység, amilyenre Pakson szükség lehet.

Szerinte mindenesetre legalább 30 százalékos magyarországi beszállítói arányra van esély a paksi atomerőmű két új blokkjának építésekor. „Magyarországra a legfejlettebb, de a gyakorlatban már bizonyított, 3+ generációs egységeket szállítanánk. Ezeket ellátjuk passzív biztonsági rendszerekkel – ilyenek voltak például a temészeti katasztrófa nyomán bekövetkezett zavar miatt automatikusan leálló fukusimai erőműben is –, s ezek mellett aktív biztonsági elemeket is beépítünk” – mondta a lapnak a vezérigazgató-helyettes.

A Roszatom jelenleg kilenc reaktor építésén dolgozik Oroszországban, 19-en pedig külföldön. A cég várakozásai szerint 2030-ig 350 atomreaktor épülhet világszerte.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.