szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Élesedik a verseny a kockázati tőke kihelyezés piacán a már közvetítő alapkezelők és a második ütemben belépő új alapkezelők között.

Jövőre egyszerre versenyez majd a befektetésekre alkalmas vállalkozásokért a Jeremie kockázatitőke-alap program első ütemében indult 8, illetve a második ütemben induló 10 új alapkezelő − mondta a Napi Gazdaságnak Herczku György, a KBC Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezetője. A Jeremie I. csak késve indult, az alapok ezért egyelőre messze vannak a teljes forrásfelhasználástól, a tőkekihelyezés aránya nagyjából 36−38 százalék, értékben több mint 14 milliárd forint.

A közvetítői szerződések a jövő év végén lejárnak, ezért az új cégek bevonása mellett várhatóan a már finanszírozottak is nagyobb tőkejuttatást kaphatnak az alapkezelőktől. Az eredetileg elnyert, kihelyezésre váró összeg 31,5 milliárd forint volt, amihez átlagosan 30 százalék magántőke bevonását vállalták az alapkezelők.

Az irányító hatóság 2012. november 23-ig dönt, hogy a most záruló pályázaton induló alapkezelők közül melyek lesznek a nyertesek. A mostani kiírás szerint 6 milliárd forint tőkét magvető, 22,5 milliárd forintot pedig növekedési alapok létrehozására fordít a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. – a már működő alapkezelők csak magvető forrásokra pályázhatnak.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!