szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az év végén bezárja több mint kétszáz éves műhelyét az egykor Liszt Ferencnek is zongorákat készítő francia Pleyel cég.

Az osztrák születésű Ignaz Pleyel zongoraművész által 1807-ben alapított, Párizs Saint-Denis nevű külvárosában található hangszer-manufaktúra a sorozatosan elkönyvelt veszteségek, az egyre kisebb kereslet miatt hozta meg a kényszerű döntést - derült ki a cég szerdai közleményéből.

Fennállása óta a Pleyel mintegy 250 ezer zongorát adott el, olyan zenészóriásoknak is készített hangszert, mint Liszt Ferenc, Frederick Chopin, Claude Debussy vagy Maurice Ravel.

A francia pianínók egyik zászlóshajójának számító Pleyelek hangszerkészítő mesterek sziszifuszi munkájának gyümölcsei, egy-egy darabon gyakran 1500 órán át is dolgoztak a szakemberek. 

A fénykorában akár évi 3000 zongorát is gyártó cég képviselői elmondták, a hagyományos módszerekkel dolgozó műhelyt az utóbbi időben a zongorák piacán egyre nagyobb teret hódító kínai és dél-koreai versenytársak nagy nyomás alatt tartották.

Az ázsiai gyártók térnyerését másutt is érzik, legutóbb júliusban az amerikai Steinwayt csak egy nagyobb tőkeinjekció tudta megmenteni, az utolsó brit manufaktúraként számon tartott Kemble hangszereit 2009 óta már a japán Yamaha gyártja.

Az 1783-ban Strasbourgban letelepedett Ignaz Pleyel egyike volt Joseph Haydn tanítványainak. Zongoristaként mestere mellett Beethoven és Mozart legjelentősebb műveit is játszotta, a nevét viselő műhely pedig a 19. század legfontosabb zongoraműhelyeként marad nevezetes.

A Pleyel cég csődje után Párizsban egy metrómegálló és egy koncertterem őrzi tovább a művész-vállalkozó emlékét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!