szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) alanyai három lehetőség közül választhatnak, hogyan állapítsák meg a helyi iparűzési adó alapját. Az Adózóna áttekinti ezeket a lehetőségeket, és szempontokat ad az egyes módszerek közül történő választáshoz. Nincs sok idejük a gondolkodásra az érintett vállalkozásoknak: január 15-ig dönteniük kell, melyik adóalap-megállapítási módot választják.

Az adóalap-megállapítás történhet az általános szabályok szerint, illetve egyszerűsített módon, azon belül pedig kétféle lehetőség is kínálkozik, az egyik szerint a nettó árbevétel 80 százalékát veszi alapul a vállalkozás, de választja a székhely, telephely szerinti településenként a helyi adókról szóló törvény által rögzített tételes összeget is – írja az Adózóna.

Valamennyi vállalkozóra irányadó a helyi adókról szóló 1990. évi törvényszerinti adóalap-meghatározás. E rendelkezés értelmében a Htv-ben definiált nettó árbevétel összegét csökkenteni lehet: az eladott áruk beszerzési értéke és a közvetített szolgáltatások értéke együttes – külön szabályok által meghatározott – összegével, az alvállalkozó teljesítések értékével, az anyagköltséggel, az alapkutatás, alkalmazott kutatás, kísérleti fejlesztés adóévben elszámolt közvetlen költségével.

Nem utolsósorban a kata szerinti adózási mód előnyeinek kiaknázása érdekében a Htv. további két – egyszerűsített – adóalap-megállapítási módot is megfogalmaz. Fontos összefüggés ugyanakkor, hogy az általános szabályok szerinti adóalap-megállapítási módszert kell alkalmazni, ha a kata alanya nem kívánja, vagy nem jogosult egyszerűsített módon számítani az adó alapját. Szintén így kell kalkulálni az adóalapot, ha a kata alanya nem szeretné a nettó árbevétel 80 százalékában (egyszerűsített módon) kiszámítani az adó alapját, a tételes adóalap-megállapítás bejelentésére nyitva álló határidőt pedig elmulasztotta.

További részleteket itt lehet olvasni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!