Üveget visszaváltani nehezebb, mint lottóötöst nyerni
Félliteres üveg, két-, három- vagy hétdecis, boros, sörös, csatos és nem csatos. Számtalan sörös- és borosüveg van forgalomban Magyarországon, amivel nincs is baj addig, amíg nem próbáljuk visszaváltani. A rendszer követhetetlen, a forgalmazók önkéntes alapokon végzik a betétdíjas visszaváltást, az egyébként különösebb gond nélkül újra használható palackok egy része a szelektívben, rosszabb esetben a "sima" szemétben végzi. De miért kell ennek így lennie?
"Odabattyogtam az üvegvisszaváltó automatához egy rekesz üres sörösüveggel, és elkezdtem beadagolni az üvegeket. A vége az lett, hogy az üvegek felét nem tudtam visszaváltani, pedig pont két héttel ezelőtt ugyanabból az áruházból vittem el a söröket" – írta egy olvasónk, aki az egyik Budapest környéki Auchan-áruházban kapott kisebb idegrohamot, kollégánk pedig az egyik budapesti kisebb Tescóban nem tudta a pár nappal ezelőtt ott vásárolt sörösüvegeket visszaváltani. Amikor érdeklődött, közölték vele: az üvegeket már nem tudják visszavenni. Az Auchan-áruházban amúgy az automata mellett volt egy nagy kuka, melybe már rengeteg üveget gyömöszöltek, olvasónk pedig nem akarta tovább hurcolni az üvegeket, így ő is ebbe a kukába helyezte el a nem visszaváltott üvegeket.
Üvegvisszaváltás: csak önkéntes alapon
A fenti fogyasztók minden bizonnyal nincsenek egyedül, sokan szembesülnek hasonló problémával: feleslegesen cipelik el az üvegeket az áruházakba, aztán vagy kidobják azokat, vagy vihetik haza, és próbálkoznak később máshol. Az üvegvisszaváltós piacon ugyanis a helyzet egyáltalán nem egyszerű, és főleg nem egyértelmű.
A hvg.hu tavaly szeptemberben, a joghurtospohár betétdíjassá tétele ügyében már írt arról, hogy Magyarországon jelenleg lényegében önkéntes alapú betétdíjas rendszer működik. A "működési terület" a hazai gyártású sörösüvegek, illetve néhány szörpös- és borospalacktípusra korlátozódik, ezért fordulhat elő, hogy a boltok, bolthálózatok üvegvisszaváltói csak azokért a palackokért fizetnek, melyeket éppen akkor maguk is forgalmaznak.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) tavaly szeptemberben közölt átfogó véleményt az ügyben, akkor Fülöp Zsuzsanna szóvivő magyarázta el a szabályokat. E szerint szabályellenes, ha a boltok arra hivatkozva nem adják át az üres üvegek betéti díját a vevőnek, hogy az adott terméket nem a boltjukban vette. Azt ugyanis – ha betétdíjas az üveg – minden esetben kötelesek beváltani, erről egy 2005-ös kormányrendelet értekezik. Azt sem kötheti ki az üzlet, hogy csak a nála vásárolt terméket váltja vissza, és azt sem, hogy az üvegen legyen címke. Miként a fogyasztót sem kötelezheti arra, hogy a visszajáró betétdíjat inkább levásárolja, mert azt készpénzben is vissza lehet fizetni. Az is szabályellenes, ha a vásárláskor például a még 40 forintba kerülő üvegért a visszaváltáskor már csak 10 forintot adnak.
A bökkenő a fogyasztóknak sokszor bosszúságot okozó rendszerrel az, hogy az üvegvisszaváltás önkéntes alapon működik, a betétdíjakat pedig maguk a gyártók, beszállítók, áruházláncok szabják meg.
Ha nem működik az automata, ott a kolléga
Áruházainkban minden olyan üveget visszaváltunk, amelyet azok forgalmaznak – közölte megkeresésünkre az Auchan. Ha véletlenül előfordul, hogy az üvegvisszaváltó automata elutasítja, akkor a vevőszolgálatokon kollégáik átveszik az üvegeket, és kifizetik az ellenértékét. Azokat az üvegeket minden esetben visszaveszik, melyeket forgalmaznak, hiszen vásárlóik náluk is vásárolhatták. Azokat azonban, melyeket nem forgalmaznak, nem váltják vissza. Emellett a formaüvegeket (a meghatározott területre, régióra, illetve típusra meghatározott palackokat – a szerk.) attól függetlenül, hogy forgalmazzák-e, a törvényeknek megfelelően visszaváltják.
Kiadást okoz számukra, hogy a vásárlók olykor hoznak hozzájuk olyan üvegeket is, amelyeket nem feltétlenül náluk vásároltak. Az Auchan visszaveszi ezeket az üvegeket is, mert a szabályozás erre kötelezi őket, illetve – állítja a cég – kereskedőként is a vásárló kedvében igyekeznek járni, a beszállítónak viszont nincs ilyen kötelezettsége, tehát nem viszi el tőlük.
Az Auchannál forgalmazott termékekből származó üvegeket visszaváltják, függetlenül attól, hogy az adott pillanatban van-e készleten az áruházban – mondják –, s a törvényi előírásoknak megfelelően akkor is visszaváltják, ha korábban forgalmazták. A betétdíjra vonatkozó kérdésre kitérve az Auchan közölte: náluk eladáskor és visszavételkor is azonos a betétdíj, azt ugyanis a szállítók szabják meg.
Gyártói ajánlásra szabják meg a betétdíjat
A Tesco sajtóosztálya megkeresésünkre közölte, hogy a hazai áruházaikban minden olyan betétdíjas üveget vissza lehet váltani, amelyet forgalmaznak. Ezeken kívül a hatósági előírás alapján váltják vissza a további betétdíjas göngyölegeket. Az értékesítési pontokon minden terméknél feltüntetik, hogy betétdíjas-e, s a polccímkéken arról is tájékoztatják a vásárlókat, hogy mennyibe kerül ez. Ez az összeg megegyezik azzal, amennyiért vissza tudják váltani az adott göngyöleget.
A rendszer problémái |
A betétdíjas rendszer kiterjesztéséről és kötelezővé tételéről ebben a korábbi cikkünkben lehet bővebben olvasni, itt a nemzetközi tapasztalatokról és – a tetemes – költségekről is részletesen írtunk. |
A feliratokat a gyártó helyezi el az adott terméken, tehát ő is határozza meg, hogy az betétdíjas-e, a Tesco pedig erről ad tájékoztatást a vásárlóknak. Minden áruházban kialakítottak egy gyűjtőhelyet a nem betétdíjas üvegeknek, ezzel is biztosítva ezek újrahasznosítását.
A Tesco csak abban az esetben nem vált vissza egy göngyölegtípust, ha már nem forgalmazza azt. Erről – mondják – a vásárlókat a termék kihelyezési pontjainál és az üvegvisszaváltó automatáknál, a törvény által előírt határidőben tájékoztatják, legalább 60 nappal a választékból való kivonást megelőzően. A sajtóosztály közlése szerint általában gyártói ajánlást figyelembe véve határozzák meg a betétdíjakat, melyektől kismértékű eltérést a piaci hatások okozhatnak.
A Sparnál is szelektív gyűjtőbe lehet rakni, ami nem betétdíjas
A Spar kérdésünkre azt válaszolta, hogy a hatályos jogszabályok alapján végzik az üveg-visszaváltási tevékenységet, s a munkatechnikát is ezzel összhangban alakították ki. Ez azt jelenti, hogy az általuk forgalmazottal azonos jellemzőkkel bíró, azonos rendeltetésű, egy terméktípusba tartozó betétdíjas termékbetétdíját a termék visszaváltójának megfizetik, és a terméket tőle visszaveszi. A visszaváltás feltételeinek változását a módosítások előtt legalább három hónappal kell közzétenni a visszaváltásra kijelölt helyen, s így ezután ezeket már nem is veszik vissza.
A nem betétdíjas üvegeket a vásárlók díjmentesen elhelyezhetik szelektív gyűjtőedényeikbe. Az áruházlánc közölte, hogy minden, a jogszabályban meghatározott, 500 négyzetméteres eladóteret meghaladó Sparban biztosított a nem betétdíjas üvegek visszavétele: vagy elhelyezve azt a szelektív gyűjtőben, vagy úgy, hogy azokat le lehet adni a bolt személyzetének.
Figyelni, figyelni, figyelni
Na de hogyan igazodjuk el ebben a rendszerben? Először is, alaposan nézzük meg, hogy az a termék, amit vásároltunk, betétdíjas-e, vagy sem. (Még mielőtt azon hőbörögnénk, hogy nem veszi vissza az automata az üveget, melyért ráadásul nem is fizettünk betétdíjat.) Ha betétdíjas, akkor igen nagy valószínűséggel nem csak abban az áruházban tudjuk azt visszaváltani, ahol megvettük. Érdemes arra is figyelni, hogy az üveg (így az adott termék) forgalmazást nem szünteti-e be az áruházlánc, ha pedig beszüntetik, akkor pedig legyen elég időnk arra, hogy visszavigyük az üres üveget. Ez azt is jelenti, hogy nem igazán éri meg több hónapra előre beszerezni a kerti partira a jó árú söröket, borokat. Elképzelhető ugyanis, hogy az üvegeket később már nem lehet visszaváltani (ha nem akarjuk visszaváltani, az más kérdés, viszont így elbukjuk az üvegenkénti betétdíjat).
Ha nem vigyázunk, akkor így a nyakunkon ragadhat a rengeteg üres üveg, komoly százasokat, netalán ezreseket is bukhatunk. Érdemes lehet még az áruházba visszavétel előtt tájékozódni, hogy be tudjuk-e még váltani az üvegeket, ha már nem, akkor bosszankodhatunk ugyan az elbukott pénz miatt, ám legalább nem kell elcipelnünk az üvegeket az áruházig, kidobhatjuk a szelektív gyűjtőszigeten is. Az ugyanakkor problémát jelenthet az üvegek szelektív gyűjtésénél, hogy Budapesten épp most van kiépítés alatt a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés, ebben viszont az üveg nem szerepel. Jövő év elejétől a kormány elképzelése szerint ugyanakkor megint egy új rendszer startolna – nedves vs. száraz hulladék –, ebbe a rendszerbe pedig már beférne az üveg is.
A fő kérdés azonban az marad, hogy környezetvédelmi szempontból megéri-e a nem betétdíjas üvegeket egyszerűen a szelektívbe dobni. Egy kötelező betétdíjas rendszer kialakítása drága, megfelelő hatástanulmányok sem készültek még rá. Az viszont biztos, hogy a szelektív gyűjtés hatásfokán javítani kell, az újrahasznosításnak egyfajta eleme lehet a betétdíjas rendszer kiterjesztése. Az EU hulladék-keretirányelve ugyanis arra kötelezi Magyarországot, hogy 2020-ig a háztartási papír-, fém-, műanyag- és üveghulladék átlagosan legalább 50 százalékát szétválogassa és újrafeldolgozza. Ettől most még igen távol állunk.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!