szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Reuters egy friss piaci elemzésében mutatta ki, hogy élesedik a verseny a keskenytörzsű repülőgépek két fő hajtóműgyártója között. Az CFM International (CFMI) és a Pratt & Whitney (P&W) rivalizálását az is hevíti, hogy a légitársaságokat a minél kedvezőbb fogyasztási adatokkal igyekeznek meggyőzni.

A General Electric hajtóműgyártó részlege és a francia Snecma által közösen birtokolt CFM International az elmúlt időszakban a keskenytörzsű repülőgépek jelentős részéhez készített hajtóműveket. Amerikai ellenfelük, a Pratt & Whitney viszont (eddig) jóval kisebb termékpalettával rendelkezett. A Boeing 737-es és az Airbus A320-as típusok jelentős részét a társaságok a CFMI erőforrásaival kérték, sőt a P&W nem is készített hajtóművet a 737-es Boeinghez.

Napjainkban az összes eladott repülőgép 60 százaléka keskenytörzsű, de a következő húsz évben 70 százalékra emelkedhet arányuk a Teal Group elemzése szerint. A mintegy 500 milliárd dolláros piacon ezért a gyártók próbálnak minél gazdaságosabb erőforrásokat tervezni, igaz, bevételük jelentős része az eladás mellett az alkatrészek szállításából és a karbantartásból adódik.

Airbus A320 - ahogy ma ismerjük
.futura-sciences.com

Will Alibrandi, a Forecast International elemzője a Reutersnek azt mondta, a 737-es Boeing és az A320-as Airbus következő generációján a legnagyobb különbség a hajtóművekben mutatkozik majd meg az elődtípusokhoz képest. Bár a CFMI kizárólagos hajtóműgyártója a 737 MAX Boeingeknek, a P&W az Airbusokhoz is kínál újgenerációs hajtóművet, és szerződést kötött egyebek mellett az regionális gépeket gyártó Embraerrel és Bombardier-vel is.

Eddig az új A320-asokra érkezett több rendelés, ezekre pedig fele-fele arányban gyárthat a CFMI és a P&W hajtóműveket, pedig a két egység alapjaiban tér el egymástól. A Pratt GTF elnevezésű erőforrásának turbinalapátjai egy váltó segítségével más fordulatszámon működhetnek, mint a hajtómű többi része, míg a CFM Leap egysége egyebek mellett új anyagok használatával és súlycsökkentéssel igyekszik csökkenteni a kerozinfogyasztást. A Pratt előnye, hogy az újgenerációs hajtóműveivel felszerelt Airbusok közel fél évvel korábban szállhatnak fel.

A GTF fejlesztésébe a Pratt 1 milliárd dollárt fektetett, de az eladásokkal a cég éves árbevételét 2020-ra akár meg is duplázhatják - így elérhetik a 26 milliárd dolláros határt is. Chaker Chahrour, a CFM  alelnöke a hírügynökségnek azt mondta, arra számítanak, hogy megtartják jelenlegi 75 százalékos piaci részesedésüket a keskenytörzsű gépek piacán, bár hozzátette: a "háborúnak" nincs vége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!