szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Végre megindulnak az új uniós pályázati ciklus kiírásai és megnyílnak a pénzcsapok a kisvállalkozásoknak. Íme, milyen pályázatok közül válogathatnak.

Június 22-től nyújthatják be pályázataikat azok a mikro-, kis- és középvállalkozások, amelyek piaci megjelenésük segítésére – külföldi kiállításokon, vásáron való részvételre, saját árubemutatóra, többször használatos marketingeszközökre, reklámköltségekre – kívánnak beruházni. A textilipartól a járműiparig a feldolgozóipari vállalkozásokat megcélzó 1.3.1-15 kódszámú GINOP pályázat keretösszege 5 milliárd forint. Az egyenként 1,5-20 millió forintos támogatásért azok a cégek indulhatnak, amelyek legalább 2 főt foglalkoztatnak, székhelyük nem Budapesten, illetve Pest megyén kívül található, az előző két üzleti évből már rendelkeznek legalább 25 százalékos exportbevétellel, a magas szinten feldolgozott termékeik exportját szeretnék bővíteni, és legalább 50 százalék önerőt fel tudnak mutatni – olvasható a Piac&Profit oldalán.

A nyertes vállalkozásoknak legalább két évig fenn kell tartaniuk a bázislétszámukat, állandó külkereskedelmi felelőst kell foglalkoztatniuk, piackutatást kell végezniük, és idegen nyelvű honlapot készíteniük.

Július 8-ától két kiírás keretében 85 milliárd forintra pályázhatnak a mikro-, kis- és középvállalkozások. A termelési kapacitásaik bővítésére 65 milliárd forintos keretösszegű pályázaton indulhatnak, amelyből modern eszköz- és gépparkot vásárolhatnak, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyeket alakíthatnak ki a versenyképesség feltételeinek megteremtése és fenntartása érdekében. A felhívás feltételeinek megfelelő projektek 50 és 500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a rendelkezésre álló forrás erejéig.

A másik most megnyíló pályázat a „Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása”. Ennek célja a vállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítése, munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatása és a helyi gazdaság megerősítése. A pályázók 5 és 50 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást nyerhetnek el. A felhívás meghirdetésekor a rendelkezésre álló keretösszeg szabad vállalkozási zónának minősülő településen megvalósuló fejlesztések esetén 10 milliárd forint, a szabad vállalkozási zónán, valamint Közép-Magyarország régión kívül megvalósuló fejlesztések esetén szintén 10 milliárd forint volt.

A kötelező vállalásokra is érdemes figyelniük a pályázóknak, a kapacitásbővítésre irányuló kiírásnál például a projekt fizikai befejezését követő két évben a cégeknek minimum öt százalékkal vagy a támogatás összegével megegyező mértékben növelniük kell nettó árbevételüket.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!