szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Magyar tudományos eredményeken alapuló fogászati csontimplantátum piaci bevezetését finanszírozza a Széchenyi Tőkealap. A technológia különlegessége, hogy az emberi szövetekhez teljes körűen alkalmazkodik, képes az elvesztett csontmennyiség helyére funkcionálisan az eredetivel azonos szövetet növeszteni.

Az innovatív fogászati csontimplantátumot gyártó OrthoSera Dental Kft.-be 180 milliós tőkét fektet a Széchenyi Tőkealap (SZTA). Az induló vállalkozás célja az osztrák anyacég egyedi fejlesztésű csontszövet-termékének elterjesztése a közép- és kelet-európai régióban. A BoneAlbumin technológiáját a Semmelweis Egyetemen fejlesztették, amivel az emberi szövetekhez teljes körűen alkalmazkodó, az elvesztett csontmennyiség helyére funkcionálisan illeszkedő szövetet képes növeszteni. Az értékesítés a fogászati piacon a tőkebefektetésnek köszönhetően már el is indult - derül ki az SZTA közleményéből.

A vállalkozás 2016 második feléig összesen 11 új munkahely létrehozását tervezi. „A cég termékéhez hasonló újszerű, innovatív megoldásokra – iparágtól függetlenül – általában rendkívüli érdeklődés mutatkozik a célpiacoktól, és ezt látjuk az OrthoSera Dental esetében is. 20 százalékos részesedéssel Magyarország világelső a fogászati turizmusban, tehát minden ötödik külföldi Magyarországon kíván fogászati szolgáltatást igénybe venni. Ezt a kiemelt érdeklődést egy ilyen egyedi, hatékony fejlesztés képes tovább fokozni. Emellett pedig a régió további országaiban is sikert érhet el a cég, amelyet többek között a szakmában évtizedes vezetői gyakorlattal rendelkező, tapasztalt menedzsment is megalapoz” – hangsúlyozta Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette, hogy hosszú távon a cég lehetőségeit javítja az is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma a népegészségügy kiemelt területévé kívánja tenni a fogászatot.

Magyarországon évente hozzávetőlegesen 70-100 ezer fogászati implantáció történik, ezeknek körülbelül 40 százalékában van szükség csontpótlásra. Az OrthoSera Dental innovatív terméke évi 28-40 ezer esetben tud világszinten is élvonalbeli, humán-specifikus megoldást nyújtani, ahol egyelőre leginkább csak import szintetikus és állati eredetű csontpótlókat használnak. "Míg a csontpótlók örökké megmaradó, fel-nem szívódó zárványt alkotnak, addig a BoneAlbumin aktivizálja a csontvelői őssejteket, ezzel képes alkalmazkodni az emberi szövetekhez, fokozatosan átveszi azok funkcióját" - mondta Dr. Lacza Zsombor, a kutatások vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!