Osztrák cégeknek is jó üzlet a magyar uniós tagság

Bár szavakban a kormányzat hitet tesz a hazai kkv-k támogatása mellett, az uniós támogatásból finanszírozott közbeszerzések 39 százalékát nem magyar cégek nyerik el.

  • hvg.hu hvg.hu
Osztrák cégeknek is jó üzlet a magyar uniós tagság

2017-ben az összes uniós finanszírozású állami megrendelés 22 százalékát két osztrák cég, a Strabag és a Swietelsky kapta, a magyar cégek a beszerzések kétharmadát sem tudták elnyerni – derítette ki a G7.hu, miután egy teljes év összes uniós közbeszerzését átvizsgálta.

1239 milliárd forintról van szó, amelynek jelentős részét építőipari cégek húzták be, mégpedig a kormányzathoz leginkább kötődők. Nagyon sok olyan főként osztrák, német és francia cég lett befutó magyar közbeszerzéseken, amelyek hazai leányvállalataikkal indultak, de végső soron ezek a beszerzések az anyavállalatokat gazdagították: az uniós támogatásból finanszírozott közbeszerzések 39 százalékát nem magyar cégek nyerték el.

Az országok között egyértelműen Ausztria a nyertes: minden negyedik uniós támogatásra utalt euró az ő zsebükben kötött ki. Összesen 21 ország cégei vagy leányvállalatai nyertek a hazai uniós közbeszerzéseken 2017-ben, ezek közül kettő bár európai, de nem EU-tag (Svájc és Norvégia), és több Európán kívül is van (Egyesült Államok, Japán, Szingapúr, Hongkong). A magyar cégek valamivel kevesebb, mint ezer milliárd forintot nyertek el, az osztrákok hajszálnyival kevesebb, mint 400 milliárdot. Jelentős megbízáshoz még a német és francia cégek jutottak, közel 90 milliárd forint értékben, a többiek együtt már csak 53 milliárdon osztozkodtak. A Strabag és a Swietelsky a portál becslése szerint 2017-ben közel azonos nagyságrendű megbízást kaphatott, mint a hazai politikai elit által favorizált cégek. A jelenség egyik fő oka, hogy uniós pénzből rengeteg infrastruktúrafejlesztési projekt zajlik. 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek