szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az Airbus vagy nagy amerikai versenytársa szerzett több üzletet a Le Bourget repülőtéren?

24 milliárd dolláros British Airways rendelést jelentett be a párizsi légishow-n a Boeing, méghozzá abból a repülőgépből, amelyikből kettő lezuhant szoftverhiba miatt. A Boeing 737 Max azóta is a földön várakozik, hogy megkapja a felszállási engedélyt. A British Airways tulajdonosa, az IAG részvénytársaság mégis tőlük rendelt, és nem a nagy vetélytárstól, az Airbustól.

Ez mélyütés volt az európai óriásnak, ugyanis az fölényesen diadalmaskodni akart a chicagói vetélytárs fölött, amely az elmúlt hónapokban oly csúfosan leszerepelt. Kiderült ugyanis, hogy hiába tudták a központban, a szoftverrel problémák vannak, mégis eladták a 737 Maxot, hogy a piacon lenyomják az Airbust. Amelyik most megpróbálja kiütni a nyeregből a Boeingot.

Az Airbus is rámegy a 24 milliárd dollárra.

Ezt hangsúlyozta a párizsi Air Show záró sajtóértekezletén a cég kereskedelmi igazgatója. Christian Scherer a Le Bourget repülőtéren amiatt panaszkodott, hogy a nagy üzletet nem előzte meg nyilvános pályázat. Ha ilyen lett volna, akkor természetesen ők is indultak volna. Annál is inkább, mert a British Airways éppen Airbus gépeket akar lecserélni a Boeing 737 Maxra.

Az európai cégnek is megvan a maga ajánlata: az Airbus 321 XLR. Ennek a repülési távolsága maximum 4700 tengeri mérföld. A világ legnagyobb légitársasága, az American Airlines is erre tart igényt. Nincs azonban még minden veszve az Airbus számára: a Boeing és a British Airways tulajdonosa csupán szándéknyilatkozatot írt alá, vagyis a nagy konkurens még megtorpedózhatja a 24 milliárd dolláros üzletet.

Brexit-hatás

Trump elnök nemrég járt Londonban, ahol a partraszállás 75-ik évfordulójáról emlékeztek meg. Az amerikai elnök nem mulasztotta el megemlíteni azt a különlegesen szoros kapcsolatot, amely akkor a háborúban kivérzett Nagy Britanniát akkor az Egyesült Államokhoz fűzte. Ráadásul Trump fűt-fát ígért a briteknek a Brexit utáni időkre, egy új, különleges kapcsolatot Washington és London között. A brit és az amerikai sajtó szerint ezért is hozhatta meg meglepő döntését a British Airways tulajdonosa.

A New York-i Bloomberg hírügynökség számítása szerint az Airbus ezzel együtt is lenyomta a Boeinget Párizsban: 44 milliárd dolláros rendelésállományt gyűjtött össze, 10 milliárd dollárral többet mint a Boeing, amely évek óta a legszerényebb részvételt mutatta fel a Le Bourget repülőtéren.

Párizsban a Boeing vezetői igyekeztek visszafogottan szerepelni, hiszen két óriásgépük lezuhanása óriási csapást mért a cég presztízsére. Ennek ellenére azt állították, hogy a Max továbbra is központi szerepet tölt be a cég eladási terveiben. Mégis mikor fog újra felszállni a Boeing 737 Max? – tudakolták az újságírók Párizsban az Air show záró sajtóértekezletén. "Nagyon hamar!" – válaszolta a Boeing-főnök Párizsban, aki úgy tudott eladni repülőgépeket a British Airways-nek 24 milliárd dollárért, hogy közben a szóban forgó gépek még mindig csak várakoznak a felszállási engedélyre a két légi katasztrófa után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!