Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
57 magyar vállalkozás nyert állami támogatást ahhoz, hogy multivá váljon, ám egyelőre nem nyilvános, kik és mennyi pénzt, a jelentkezők listája pedig titok.
Nem közérdekű adat, nem nyilvános adat, viszont üzleti titok, hogy mely cégek jelentkeztek az állam Magyar Multi Program nevű pályázatának első körére, és melyek feleltek meg a belépési kritériumoknak – közölte a jelentkezők előminősítését végző állami cég, az IFKA Kft. a hvg.hu-val.
Sajnos azt sem tudták elárulni, hogy mely cégek jutottak támogatáshoz a programban: a Magyar Multi Program ugyanis egy uniós támogatási keret alá tartozik (GINOP), amelyet a Pénzügyminisztérium felügyel, ott hozzák meg a végső döntést, és ők kötnek támogatási szerződést a nyertes pályázókkal. Az odaítélt támogatásokkal kapcsolatos információk „a hivatalos honlapon, a pályázati határidő lejártát és a támogatási szerződések megkötését követően fellelhetők lesznek”.
Ahhoz képest, hogy a magyar multis támogatásokat a Pénzügyminisztérium osztja (mint a GINOP-programok gazdája) és a jelentkezők előminősítését az IFKA végzi (amelynek tulajdonosi jogait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő gyakorolja) a Magyar Multi Programról az esetek nagy részében az Innovációs és Technológiai Minisztérium nyilatkozik.
György László, a tárca gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára január elején jelentette be, hogy elindul a Magyar Multi Program második köre, egyúttal elárulta, hogy az első körben „több száz jelentkező cég közül végül
104 vállalkozás felelt meg a belépési kritériumoknak.
Szepesi Balázs gazdaságfejlesztésért felelős helyettes államtitkár február közepén pedig már azt is elmondta, hogy 57 vállalkozás kapott támogatást.
Ugyan a támogatottak listája mind a mai napig nem került fel a program honlapjára, már 2019 decemberében elkészült egy díszkötet, amely a program első évét hivatott bemutatni. Ebben „Az elsők” című fejezet alatt közzétettek öt interjút sikeres cégek vezetőivel: Félegyházi Tej Kft., Florin Zrt. (kozmetikai és vegyi termékek), Matro Kft. (forgácsoló szerszámok, alkatrészek), Norma Instruments Zrt. (egészségügyi berendezések), Pi-Er Technical Kft. (technikai ruházat). Továbbá a kötet végén a „jó gyakorlatok” illusztrációjaként bemutatnak néhány vállalkozást.
A Magyar Multi Program második körébe április végéig lehet jelentkezni, ahogy az első körben, nagyjából 50 céget terveznek támogatni, összesen 15 milliárd forint összegben, hogy kkv-ből multivá váljanak.
Az IFKA ugyan már 2017-ben elnyert 5,8 milliárd forintot Magyar Multi Program néven kiemelt növekedési potenciállal rendelkező kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) segítésére, a program csak 2019-ben indult be igazán (a kkv-knak nyújtandó pénzbeli támogatások elindításával), miután Orbán Viktor miniszterelnök tavaly februári évértékelő beszédében kitűzte a célt: a sikeres magyar vállalkozók fektessenek be külföldön, az ott megtermelt profitot hozzák haza, kiegyenlítve „a Magyarország területéről kivitt profit mennyiségét”.
A Magyar Multi Program ősszel aztán már a 2030-ig szóló kkv-stratégia része, sőt „zászlóshajója” volt.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Csak a magyarok kisebbsége minősíti magát bal- vagy jobboldalinak – derül ki a Medián júniusi kutatásából. A magukat centristának tartók és a baloldali szavazók körében is biztosan vezet a Tisza Párt.
Magyarország felébredt, pezseg, forr és tüntet, és egész biztosan tudja, mit nem akar. Állampártot. Vélemény.
A MÁV részletesen megírta a HVG-nek, mit tesznek, hogy minél kevesebb baj érhesse az utasokat.
A CATL szerint nincs csoportos létszámleépítés, sőt még bővültek is.
A közbeszerzéseken tőkeerőssé vált építőipari cégek bármikor le tudnak csapni versenytársaikra.