Tetszett a cikk?

A román határ mellett fekvő Nemzeti Ménesbirtok bevett munkaerő-toborzási számításait keresztülhúzta a járvány, ezért kölcsönözni akartak. Maximum 1816 forintos óradíjat fizettek volna, de ilyen alacsony ajánlatot nem kaptak.

Eredménytelenül zárult a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság munkaerő kölcsönzésre kiírt közbeszerzése – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből. Az eredménytelenség oka, hogy a rendelkezésre álló anyagi fedezet nettó 170 millió forint volt, vagyis

maximum nettó 1816 forintos óradíjat tudtak volna fizetni egy munkásnak

– viszont a közbeszerzésen két cég tett ajánlatot, 2088 forintos és 2415 forintos óradíjjal. Vagyis a Ménesbirtoknak túl drága volt a legolcsóbb munkaerő-ajánlat is. A két ajánlattevő a nagypáli WHC Személyzeti Szolgáltató Kft. és az abodi Dél-Alföldi Munkaerő Szolgáltató Szociális Szövetkezet volt.

A Ménesbirtok a beszerzést gyorsított eljárásban zavarta le, mert a „COVID-19 vírus miatt meghozott átmeneti kormányzati intézkedések, külföldi munkavállalókat érintő határátlépési korlátozások, tartózkodási és karantén szabályok miatt jelentősen leszűkült, illetve bizonyos esetekben ellehetetlenült a Ménesbirtok elmúlt években kialakított munkaerő toborzási lehetősége, akiket korábban egyszerűsített munkaszerződéssel kerültek foglalkoztatásra. A kézi munkaerőt igénylő mezőgazdasági munkák 2020. június első hetét követően el kell kezdődjenek”.

Mezőhegyes a román határ mellett található.

A Ménesbirtoknak a 24. héttől kezdődően egyre több dolgozóra lenne szüksége, a közbeszerzés kiírása szerint azon a héten 120 főre, az állomány a 29. hétre több lépcsőben 470 főre nőne. De még a 31. héten is szükségük lenne 100 főre. A napi munkaidő reggel 6-tól délután 2-ig tartana, a heti munkarend váltott munkarendben zajlana: 6 nap munka, 1 nap pihenés. Az elvégzendő munkák: kapálás, idegenelés, fattyazás, címerezés, utócímerezés.

2018 utolsó negyedévében, amikor Lázár János exminiszter kormánybiztosként átvette a cég fölötti ellenőrzést, még 448 alkalmazottja volt a gazdaságnak, ma már csak 386 – számolt be a hvg360.hu. Ez még nem lenne jelentős létszámcsökkenés, de tavaly az állam megvette a franciáktól a szomszédos vetőmagüzemet is, így a létszám felugrott 645-re, majd onnan zuhant vissza majdnem 260-nal.

Közmunkás leszel vagy katona - ezt üzeni Orbán a munkanélkülieknek

Orbán Viktor miniszterelnök személyes garanciát vállalt arra, hogy a kormány annyi munkahelyet hoz létre, amennyit a vírus megszüntet, de valódi állásteremtés és bértámogatás helyett az eddigi válságkezelő csomag csak átképzést és közmunkát kínál azoknak, akik a járvány miatt veszítették el a megélhetésüket.

A magyar gazdaságból a járvány miatt hiányoznak a külföldi idénymunkások, ugyanakkor rohamosan nő a munkanélküliség a járvány miatt kialakuló gazdasági válságban. Az állam mindössze három hónapig fizet összegét tekintve is rendkívül szűkmarkú munkanélküli segélyt (álláskeresési járadékot). Orbán Viktor miniszterelnök négy lehetőséget vázolt fel az eddig is igénybe vehető, de mindössze havi 22 ezer forintot jelentő foglalkoztatást helyettesítő támogatás mellé, illetve helyett: fizetett képzést, közfoglalkoztatást, állami cégek állásajánlatait, valamint a katonáskodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!