Milliókra büntette az MKB-t a Magyar Nemzeti Bank

Informatikai és kiszervezési hiányosságokat találtak a nyugdíjpénztárnál.

  • hvg.hu hvg.hu
Milliókra büntette az MKB-t a Magyar Nemzeti Bank

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot végzett az MKB Nyugdíjpénztárnál, a 2015. január 19-től az ellenőrzés végéig tartó időszakot tekintette át.

A jegybank kedden közzétett határozata szerint az ellenőrzések után többek között arra kötelezte a pénztárat, hogy egy általa kötött szerződés költségeit ossza meg az önkéntes és magánnyugdíjpénztári ágazat között, pénzügyi terve készítésekor pedig vegye figyelembe az előre látható kötelezettségeket, és vonatkozó céltartalékokat képezzen.

Az MKB Nyugdíjpénztárnak ezen túl az igazgatótanácsában képviseletet kell biztosítania a magánnyugdíjpénztári ágazatnak, a vezető tisztségviselők számára pedig a továbbiakban nem lehet felmentvényt adni a tevékenységükkel kapcsolatos felelősségükre vonatkozóan.

Az MNB arra is felszólította a pénztárat, hogy az ellenőrző bizottság vizsgálja a jövőben a pénztár gazdálkodásának minden alapvető elemét, az MKB-nek ügyelnie kell a továbbiakban a jogszabályszerű felügyeleti jelentéstételekre, és hogy az éves beszámolókat leltárral támassza alá, illetve hogy a pénztártagság létszámáról azonos adatot mutassanak az adatszolgáltatások és a tagi leltárak.

A jegybank által feltárt hiányosságok teljes listáját az MNB honlapján olvashatja el.

Az MNB összesen 9,5 millió forint bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra és felszólította a pénztárat, hogy a kitűzött határidőig küszöbölje ki a jogszabálysértéseket.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.